Gyvenimas

2020.03.17 10:30

Po pažintinių takų apgulties lankytojų prašoma sąmoningumo: masiniai susibūrimai draudžiami ir gamtoje

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.03.17 10:30

Savaitgalį paskatinti malonaus oro, o kai kurie ir žinios apie nuo pirmadienio šalyje įvedamą karantiną, žmonės suskubo iškišti nosis į gamtą. Vis dėlto Nacionalinis visuomenės sveikatos centras įspėja: pasivaikščiojimas po lankytojų apgultą pažintinį taką nuo virusų grėsmės neapsaugo, o saugumo nurodymų privalo laikytis ir lauke vedžiojantys augintinius, ir sportuojantys žmonės.

Praėjusį savaitgalį su pirmaisiais pavasarinės saulės spinduliais už lango žaismingai grūmėsi apie save nutarusi priminti žiema. Vis dėlto nutarusiuosius apsilankyti netoliese Vilniaus esančiame Neries regioniniame parke pasitiko ne tik geras oras, bet ir perpildyta automobilių stovėjimo aikštelė.

Šešiais pažintiniais takais pasidžiaugti galinčio parko direkcija sunerimo, jog lankytojams tapo nebeįmanoma laikytis dėl plintančio koronaviruso rekomenduotino saugaus atstumo, o vietomis takuose tapo sunku net prasilenkti.

Sekmadienį Neries regioninio parko darbuotojai feisbuko paskyroje pasidalino raginimu išlikti sąmoningiems ir, pamačius didelį žmonių srautą, leistis į pasivaikščiojimą ne pažintiniu, o tiesiog miško taku.

„Tikrai negalvojome, jog taip bus. Tai buvo netikėtumas, kuriam nebuvome pasiruošę nei morališkai, nei infrastruktūriškai, – apie rekordinį lankytojų kiekį portalui LRT.lt sako Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė. – Pavasarį mūsų parke visuomet būna labai daug lankytojų, tačiau šį savaitgalį jų buvo ypač daug, ypač Šilėnų ir kituose pažintiniuose takuose. Visgi reikėtų nepamiršti, kad dabar yra tam tikra grėsmė.“

Dėl šalyje plintančio koronaviruso užsidarė Neries regioninio parko lankytojų centras, buvo atšauktos suplanuotos ekskursijos ir žygiai. Visgi miškas ir jame įrengti pažintiniai takai lankytojams išlieka atviri.

„Miškas dar nenuskriaustas, jis dar mūsų laukia, bet noriu paraginti lankytojus vadovautis sveiku protu ir pažintinius takus lankyti saikingai. Jeigu atvažiavę matome, kad taku vaikšto ir taip daug žmonių, galbūt galime eiti kitur. Juk galima vaikščioti tiesiog mišku, nebūtinai įrengtais pažintiniais takais“, – ragina Neries regioninio parko direktorė.

Pasak jos, regioninis parkas yra ir išliks atviras visiems, svarbiausia šiuo metu lankytojams būti sąmoningiems ir saugoti vienam kitą. „Važiuokite ten, kur nėra tiek daug žmonių, kur jie rečiau išsidėstę. Juk, kaip suprantu, šiuo metu toks ir yra mūsų visų tikslas. Be to, reikia laikytis ir bendros tvarkos, neleisti lakstyti palaidiems šunims“, – primena A. Žičkutė.

Papildomų lankytojų srauto reguliavimo priemonių Neries regioninis parkas imtis neketina, todėl viskas lieka pačių lankytojų rankose. „Regioninis parkas – ne prekybos centras, jo neuždarysi, todėl lankytojų srautai reguliuojami nebus. Tam neturime nei resursų, nei kažkokių galimybių. Vis dėlto manau, kad žmonės mus išgirs, bus sąmoningi ir į viską tinkamai sureaguos“, – sako Neries regioninio parko direktorė.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos įspėja, jog karantino sąlygomis laiką leisti gamtoje patartina tik tais atvejais, kai užtikrinamas savo ir kitų žmonių saugumas.

„Asmenims, kuriems 14 dienų privaloma izoliuotis namuose, nes jie grįžo iš užsienio, eiti į lauką, jei tai gali sukelti pavojų kitiems asmenims, draudžiama. Asmuo išeiti į lauką gali, jeigu jis tikrai gali užtikrinti, kad jo buvimas lauke niekam nesukels pasekmių, pavyzdžiui, jis išeis į savo balkoną, terasą, nuosavą kiemą, kuriame nesutiks kitų žmonių“, – portalui LRT.lt nurodo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Visgi jei liekate dirbti namuose ir vengiate socialinių kontaktų, pasivaikščiojimų lauke visai užmiršti nereikėtų. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras pataria rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų rekomenduojamą maždaug 2 metrų atstumą, rinktis pasivaikščiojimą po savo kiemą, mišką, parką ir pan.

„Tokių pačių sąlygų turėtų laikytis ir tėvai su vaikais, taip pat naminių gyvūnų turintys gyventojai – pasivaikščiojimams ir žaidimams rinktis tokias vietas, kuriose būtų galima išlaikyti saugų 2 metrų atstumą nuo žmonių.

Sportuoti lauke galima tik tokiu atveju, jei asmeniui netaikoma 14 dienų izoliacija. Visgi sportuojant taip pat būtina laikytis visų sveikatos saugumo rekomendacijų, vengti masinių susibūrimo vietų, socialinių kontaktų.

Pažintinių takų, parkų apgultis yra nepageidaujamas reiškinys karantino metu. Žmonių susibūrimai draudžiami tiek viduje, tiek lauke“, – pabrėžia Visuomenės sveikatos centras.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.