Gyvenimas

2020.03.18 06:55

Austėja Landsbergienė: kalbėkite su vaikais tik tada, kai patys jaučiatės tvirti ir ramūs

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.03.18 06:55

„Gyvenkite po vieną dieną, o ne tuo, kas bus po dviejų savaičių – mat teks skaudžiai nusivilti, jei karantinas bus pratęstas, jei mokyklos ir darželiai nebus atidaryti“, – portalui LRT.lt sako socialinių mokslų daktarė, edukologė Austėja Landsbergienė, pasidalijusi įžvalgomis apie tai, kaip kalbėti su vaiku per karantiną.

Paskelbus, kad laikinai uždaromos ugdymo įstaigos, o pamokos vyks nuotoliniu būdu, kai kurie moksleiviai nudžiugo, kad jų laukia atostogos ir daugiau progų užsiimti širdžiai miela veikla, bet ne mokslais.

Anot dr. A. Landsbergienės, tokia vaikų reakcija normali: „Ir mūsų mokykloje pirma reakcija buvo: valio, atostogos! Bet tada stabdėme pamokas ir su visais vaikais kalbėjome apie tai, kaip ugdymas kelsis į virtualią erdvę: kaip reikės prisijungti, kur reikės prisijungti, kada reikės prisijungti ir t.t. ir pan. Netrukus mokiniai suprato, kad mokytis teks. Kitaip, bet teks.“

Edukologė pastebi, kad, pavyzdžiui, Kinijoje kai kurios mokyklos ir darželiai jau septynias savaites veikia virtualioje erdvėje, ir tai dar ne pabaiga.

„Ką kalba su tuo susidūrę? Tai, kad pirmąją savaitę buvo euforija, visiems patiko, visiems buvo įdomu. Antrąją savaitę prasidėjo nuovargis, ypač paaugliams. Mat, kai kalbame apie situaciją – vaikams yra lengviau prisitaikyti namuose, kai jie yra ikimokyklinukai ir pradinukai, o tėvams – kai jų vaikai yra jau iškopę iš šio amžiaus.

Vyresni vaikai puikiai dirba savarankiškai, o kuo vaikas jaunesnis, tuo daugiau pagalbos jam reikia. Be to, vyresni vaikai pasiilgsta draugų, pavyzdžiui, mūsų dukra jau sekmadienį norėjo susitikti su drauge ir nusiminė, kad neleidome. Žodžiu, kiekvienas amžius turi savų iššūkių bet tėvams be jokios abejonės sunkiau, kuo vaikas yra mažesnis. Su vaiku reikia kalbėtis“, – pasakoja A. Landsbergienė.

Esant tokioms aplinkybėms, namuose gali atsirasti chaoso – vieni tėvai turės ne tik prižiūrėti mažesnius vaikus, bet dar ir dirbti. Reikia labai aiškiai suprasti, kad gyvenimas netekės įprasta vaga, teigia pašnekovė, tad visiems siūlo neišsikelti sau per didelių lūkesčių.

„Gyvenkite po vieną dieną, o ne tuo, kas bus po dviejų savaičių – mat teks skaudžiai nusivilti, jei karantinas bus pratęstas, jei mokyklos ir darželiai nebus atidaryti.

Šios temos nevenkite – jeigu vaikai pajus, kad kažką nuo jų slepiate, jų nerimas tik augs. Amžina tiesa: mes bijome to, ko nesuprantame, o blogos žinios geriau už nežinomybę. Kalbėdami ne tik galėsite mažinti baimes, bet ir išgirsite, ką šia tema mano vaikai. Tik, žinoma, nepamirškite, su kokio amžiaus vaiku kalbate – su trejų metų vaiku kalbame kitaip, nei su trylikos“, – primena A. Landsbergienė.

Taip pat nepaprastai svarbu yra išlaikyti rutiną. „Mes jau penktadienį gavome tėvų laiškų, kad jiems tai buvo sunki užduotis. Ir vėl – neužkelkite kartelės per aukštai, būkite lankstūs, tačiau tvarkaraštį ir dienos rutiną turėkite. Pasiskirkite, kada kelsitės, kada išeisite į mišką pasivaikščioti (ar bent jau į balkoną), kada valgysite, kada skaitysite pasaką, kada padėsite vaikui dirbti, o kada dirbsite patys“, – pataria pašnekovė.

Karantinas, anot jos, yra sudėtingiau, nei atostogos, nes neišeisite į kiną, muziejų ir, šiuo atveju, nenuvešite vaikų draugams ar seneliams. Tačiau kuo labiau turėsite, išsaugosite rutiną, tuo geriau.

Struktūra ir aiškumas visų amžių vaikams sukuria saugumą – net jei tai yra nauja dienos rutina. Tai yra ypatingai svarbu vaikams, turintiems ypatingų poreikių, kuriems struktūra ir dienos rutinos aiškumas yra gyvybiškai svarbu.

„Ilgiau, nei mėnesį uždarytų mokyklų ir darželių įspūdžiai yra tie, kad visi susiduria su nerimu ir baime. Labai svarbu, kad turėtumėte laiko veiklai, kuri jūs ramina ir ypač svarbu, kad kalbėtumėte su vaikais tik tada, kai patys jaučiatės tvirti ir ramūs: vaikas turi atsiremti į jus, o ne jūs į vaiką.

Jaunesni vaikai dažnai papasakoja apie savo jausmus ir pasidalina mintimis per piešinius ar įsivaizduojamuosius žaidimus – įsiklausykite, ką jie kalba. Vyresniems reikia laiko atsiverti, dažnai jie mieliau atsiveria draugams ar artimiems mokytojams, tai kreipkitės į mokyklą jei matote, kad vaikui sunkus karantinas namuose. Svarbiausia – visiems jausti(s) ir suprasti, kad esame kartu, kad palaikome vieni kitus“, – kalba socialinių mokslų daktarė.

Kai kurie tėvai socialiniuose tinkluose jau skundžiasi, kad nežino, ką reikės su vaikais tiek laiko veikti ir kaip juos užimti.

„Kadangi gaunu labai daug klausimų šia tema, savaitgalį paruošiau rekomendacijas darželiams ir mokykloms, viena dalis yra būtent rekomendacijų dalis, kur dalinuosi naudingomis idėjomis ir nuorodomis. Galima parsisiųsti visą dokumentą ir jį naudoti. Tai yra mūsų organizacijos #DuoklėLietuvai ir pavyzdys, kad dabar reikia ne tik suremti pečius vienybėje, bet ir padėti vieni kitiems“, – portalui LRT.lt sako dr. A. Landsbergienė.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt