Naujienų srautas

Gyvenimas2020.03.17 07:56

Neliesti veido gali būti sunkiau nei įsivaizduojame – nevalingas įprotis padeda numalšinti stresą

LRT.lt 2020.03.17 07:56

Prireikė koronaviruso protrūkio, kad suvoktume, jog gerokai per dažnai rankomis liečiame veidą. Sveikatos priežiūros specialistų teigimu, jei mažiau liestume veidą, greičiau sustabdytume viruso plitimą.

2015 m. Sidnėjaus universiteto medicinos studentai buvo stebimi vaizdo kameromis, siekiant nustatyti, kaip dažnai jie rankomis liečia veidą. Visi 26 būsimieji gydytojai veidą paliesdavo vidutiniškai 23 kartus per valandą, rašo CNN.

Beveik pusė (44 proc.) šių prisilietimų tekdavo akių, nosies ar burnos sričiai.

Neliesti veido kur kas sunkiau, nei gali pasirodyti

Kovojant su jau daugiau kaip 5 tūkst. žmonių pasaulyje pražudžiusiu koronavirusu, specialistai sako, kad tereikia tik kartą paliesti veidą, kad ant pirštų esantys mikrobai per akis, nosį ar burną pakliūtų į organizmą.

„Kvėpavimo sistemą pažeidžiantys virusai į organizmą patenka per gleivines, esančias nosyje, burnos ertmėje ir ant lūpų. Esant prastai higienai, tokiu būdu labai lengva pasigauti virusinę infekciją,“ – sako infekcinių ligų specialistė dr. Dawn Mueni Becker.

Tačiau mes įpratę visą laiką liesti veidą, tad atsikratyti šio įpročio nėra taip paprasta.

Penktadienį socialinėje žiniasklaidoje pasklidusiame vaizdo įraše teko matyti Kalifornijos sveikatos priežiūros specialistę, kuri, pati spaudos konferencijoje skaitydama pranešimą apie tai, kad koronaviruso protrūkio akivaizdoje patariama neliesti veido, palaižo piršus, perversdama puslapį.

„Pasistenkite sąmoningai atsikratyti įpročio liesti veidą, nes vienas iš pagrindinių virusų plitimo kelių yra liečiant burną, nosį ar akis,“ – sako ji ir lyžtelį pirštą, atversdama kitą pranešimo puslapį. Pati to nesuvokdama, specialistė nesilaiko savo pačios nurodymų.

Net ir vienas liūdnai pagarsėjęs germafobas negali susilaikyti. „Jau kelias savaites neliečiau veido – kelias savaites. Aš pasiilgau to jausmo,“ – juokaudamas sakė prezidentas Donaldas Trumpas. Netrukus po šių žodžių jis buvo nufotografuotas liečiantis veidą, rašo CNN.

Veido lietimas dažnai siejamas su stresu

Kaip ir daugelis įpročių, veido lietimas paprastai prasideda vaikystėje ir su laiku tampa įpročiu. Žmonės liečia veidą dėl įvairių priežasčių. 2014 m. federalinės vyriausybės atliktas tyrimas parodė, kad tokiu būdu mažiname stresą ir diskomfortą.

„Spontaniški judesiai, kuomet rankomis paliečiamas veidas, būdingi daugumai žmonių ir kartojami ne kartą ir ne du per dieną, pirmiausia – stresinėse situacijose, – teigiama tyrimo išvadose. – Šie judesiai neskirti komunikacijai ir dažnai yra nevalingi, atliekami apie juos net nesusimąstant.“

Veido lietimas yra paplitęs reiškinys. Net yra sukurta programėlė, kuri, pasinaudodama kompiuterio kamera, įspėja, kai paliečiate veidą, ir skaičiuoja, kiek kartų tai darote.

Yra ir saugių būdų liesti veidą

Jei negalite susivaldyti, tai dar ne pasaulio pabaiga, sako D. M. Becker. Yra būdų, kaip sumažinti infekcijos, kuria galite užsikrėsti liesdami veidą, tikimybę.

„Siekiant išvengti dažno veido lietimo rankomis, padeda žinojimas apie šį įprotį, – aiškina D. M. Becker. – Labai svarbu išsiaiškinti, kas skatina tokius judesius, pavyzdžiui, bėganti nosis ar čiaudulys. Tokiu atveju padeda po ranka esančios servetėlės – geriau jau jomis liesti veidą nei plikomis rankomis.“

Specialistai rekomenduoja bent 20 sekundžių vandeniu ir muilu plautis rankas. Jei vandens netoliese nėra, galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą dezinfekcinį skystį, kuriame yra bent 60 proc. alkoholio.

Muilas ir vanduo ypatingai rekomenduojami, kai rankos akivaizdžiai nešvarios, taip pat pasinaudojus tualetu, išsipūtus nosį, prisidengus čiaudint ar kosint.

Pagalvokite apie visus dalykus, kuriuos žmonės kasdien liečia ir ant kurių tiesiog knibždėte knibžda mikrobų. Mobilieji telefonai, automobilio rakteliai, durys ir liftai, net ir grynieji pinigai – juk juos galima laikyti tokiose vietose, apie kurias net nenutuokiate.

Tik įsivaizduokite, jei visi ant šių daiktų esantys virusai, bakterijos ir alergenai per akių, nosies ir burnos gleivines patektų tiesiai į jūsų organizmą. Arba per įbrėžimą ant veido ar kaklo, apie kurį nieko nežinojote.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi