Gyvenimas

2020.03.12 10:52

Kelis tūkstančius kišeninių kalendorių sukaupusi joniškietė svajoja gauti savo gimimo metais išleistą kalendorių

žiūrėkite įrašą

Apie dvidešimt metų kišeninius kalendorius renkančios joniškietės kolekcijoje – įvairių laikotarpių atspindžiai. Kalendoriuose matyti, kaip keitėsi technologijos, mokslas, politika ir kitos sritys. Kelis tūkstančius kalendorių sukaupusi moteris sako, kad nors ši spalvinga kolekcija užima nedaug vietos, pomėgiui tenka skirti didžiąją laisvalaikio dalį.

Trisdešimtmetį bibliotekininke dirbanti joniškietė Dalia Norvaišienė beveik tiek pat laiko kolekcionuoja ir kalendorius. Moteris sako juos sugrupavusi pagal bibliografinį metodą, tad segtuvuose didžioji dalis eksponatų sudėlioti ne pagal metus, o pagal temas.

„Apie Joniškį, draudimas, finansai, informacinės technologijos, kompiuteriai, sportas, paštas, religija, leidyba, švietimas, mokslas, karyba, policija, medicina“, – temas vardija kolekcininkė.

Seniausias jos eksponatas – 1943 m. kalendorius su Vinco Kudirkos eilėraščiu.

D. Norvaišienė sako, kad kišeninių kalendorių mada neblėsta, tačiau jų pagrindinė funkcija jau seniai tapo antraeilė. Kur kas svarbiau, kokia istorija ir informacija pateikiama ant stačiakampių, dažniausiai 6 centimetrų pločio ir devynių centimetrų ilgio lapelių.

„Anksčiau informacija buvo kitokia, sunkiau prieinama. Dabar tiesiog vienam dalykui galima išleisti turint galimybes labai daug, tad tie kalendoriukai, kaip aš sakau, tampa nebe kalendoriukai laiko prasme, bet reklama“, – pastebi moteris.

Kolekcijoje pagal įvairias temas sugrupuoti kalendoriai atkeliavę iš įvairių pasaulio šalių, padovanoti draugų, kolegų ar nepažįstamų žmonių. Pati bibliotekininkė daugiausiai kalendoriukų susimedžioja per knygų muges ir rinkimus.

Bibliotekininkė jau pradėjo kaupti ir 2020-ųjų kalendorius, sako jų turinti jau daugiau kaip šimtą. Kolekcininkės svajonė gauti savo gimimo metais – 1966 m. išleistą kalendorių.

Visas pasakojimas – laidos įraše

Kišeninių kalendorių kolekcininkės svajonė – gauti savo gimimo metais išleistą kalendorių