Gyvenimas

2020.03.10 16:33

Pasižvalgykite – Niujorke atidarytas hiphopo kultūros muziejus

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.03.10 16:33

Greičiausiai hiphopo muziejus negalėtų būti įkurtas niekur kitur, kaip tik niekada nemiegančiame Niujorke, kuris laikomas hiphopo kultūros gimtine. Būtent šiame Jungtinių Amerikos Valstijų mieste, Bronkso ranjone, netrukus lankytojų lauks naujas hiphopo muziejus.

„Nenuginčijimas faktas yra tai, kad hiphopo gimtinė yra čia, Bronkse. Atvykę pas mus sužinosite viską apie hiphopą, apie jo užuomazgas ir pradininkus, kodėl ši muzika praeityje tapo neatsiejama kultūros dalimi, o šiuolaikinėje visuomenėje – kasdienio gyvenimo sinonimu“, – kalba muziejaus vadovas Rocky Bucano.

Prieš 50 metų atsiradusi hiphopo kultūra išpopuliarėjo visame pasaulyje. Pagrindiniai hiphopo elementai yra grafičiai, breikas, didžėjai, vadinamasis bitboksas (angl. beatbox).

„Čia mes pasakojame apie ankstyvąsias hiphopo ištakas, kaip jis prasidėjo, kas buvo jo pradininkai, kaip šis muzikos stilius virto novatorišku kūrybišku judėjimu“, – pasakoja muziejaus vadovas.

Bronkse atidarytas hiphopo muziejus: jame – svarbiausi judėjimo eksponatai bei duoklė pirmiesiems didžėjams

Hiphope vienas atlikėjas atkakliai bando repuoti, kitas preciziškai suka plokšteles akompanuodamas. Hiphopo didžėjai pirmieji panaudojo plokštelės „braižymo“ techniką.

„Ne visur gali apžiūrėti pirmąjį vadinamojo bitbokso aparatą, kurį sukūrė didžėjus Josephas Saddleris, geriau žinomas Grandmaster Flash pseudonimu. Tai – vienas iš svarbiausių mūsų eksponatų. Jo atitikmuo šiandien būtų programa, maišanti mušamųjų instrumentų įrašų garsus“, – sako R. Bucano.

Kiekvieną trečiadienį čia vyks gyvos muzikos vakarai – „Gyvojo meno“ programa, kurioje pasirodys hiphopo atlikėjai. Tai puiki proga hiphopo gerbėjams susipažinti su šio muzikos žanro įžymybėmis. Kas pusmetį bus nagrinėjama vis kita hiphopo kultūros laikotarpio atkarpa.

„Mūsų muziejus – vieta, kur šlovinamas ir prisimenamas hiphopas. Tai svarbus žingsnis norint įprasminti šio muzikos stiliaus istorinę svarbą. Mūsų pagrindinė užduotis – surinkti liudijimus tų, kurie kūrė šį stilių“, – sako muziejaus vadovas.

Pasak muziejaus sumanytojų, tai bus modernus muziejus. Planuojama, kad 2023 m. lankytojų lauks 60 tūkst. kvadratinių metrų patalpos, kur bus galima sužinoti viską apie hiphopą.