Gyvenimas

2020.03.09 17:20

Keturkojai gydo Ukrainos karo veteranų psichologines žaizdas

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.09 17:20

Jau beveik šešerius metus Ukrainos rytuose vykstantis karas pareikalavo trylikos tūkstančių gyvybių, iš kurių keturi tūkstančiai – ukrainiečių kariai. Dar dešimt tūkstančių iš konflikto grįžo sužeisti, tik kai kurių sužeidimai psichologiniai. Visuomenėje, kur apie tai kalbėti vis dar tabu, jiems padeda šunys.

Rikis, auksinis retriveris, vizgina uodegą, žaidžia ir glaustosi prie 47-erių Vasilijaus. Iš karo rytuose vyras parsivežė potrauminio streso sutrikimą.

Visuomenei stigmatizuojant psichinės sveikatos problemas, Vasilijus visiškai atvirai apie tai kalbėti nenori, tik prasitaria – niekas kitas jo taip nenuramina kaip Rikis – terapijos šuo.

Žinios. Psichologinių traumų turintiems Ukrainos kariškiams atsistatyti padeda keturkojai

Rikio šeimininkė Natalija jau ketverius metus savanoriauja „Herojų draugų“ programoje, kur specialiai apmokyti šunys padeda veteranams kovoti su potrauminio streso sutrikimu.

„Turėjome atvejį, kai žmogui prasidėjo panikos priepuolis. Nors atvyko medikai, jis paprašė mūsų, buvom netoliese. Rikis tiesiog susisuko ir prie jo atsigulė. Panikos priepuolis praėjo“, – pasakoja iniciatyvos savanorė Natalija Čuprun.

Su Kanados ekspertų pagalba programa įsteigta 2015-aisiais.

„Akivaizdu, kad visi grįžę iš karo zonos išgyvena didesnį ar mažesnį stresą. Šią programą pradėjome siekdami, kad tas stresas neperaugtų į potrauminio streso sutrikimą. Jos tikslas yra padėti veteranams fiziškai ir psichiškai“, – kalba buvusi Ukrainos veteranų reikalų ministrė Oksana Koliada.

2014-aisiais prasidėjus karui Ukrainos rytuose, nei šalies kariuomenė, nei valdžia nebuvo pasirengusi psichiškai traumuotų veteranų antplūdžiui. Nors tam tikras progresas jau pasiektas, ekspertai sako, kad finansavimas veteranų psichinei sveikatai gerinti per mažas.

Per šešerius karo metus kariuomenėje tarnavo jau apie pusę milijono ukrainiečių. Į terapijos šunų programą per pastaruosius penkerius įsitraukė tūkstantis. Vienas jų – Oleksandras, kuriam šuo padėjo įveikti tamsiausias akimirkas.

„Be jokios abejonės, mano būklė smarkiai pagerėjo. Proceso labai profesionaliai neapibūdinsiu, bet tikrai per dvejus metus bendraujant su šiuo šunimi, jau yra rezultatai. O pradėjome kai man buvo tikrai labai blogai“, – prisipažįsta karo veteranas.

Ukrainos vyriausybės duomenimis, potrauminio streso sutrikimą patiria kas dešimtas veteranas. Jis gali pasireikšti depresija, agresyvaus elgesio protrūkiais ir savęs žalojimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.