Gyvenimas

2020.03.09 10:57

Pavasario šaukliais vadinami krokai jau nuspalvino botanikos sodo Kaune pievą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.03.09 10:57

Pievose pražydusios pirmosios pavasarinės gėlės – ne tik grožis akims. LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ botanikos specialistai pasakoja, kad krokai – pagrindinė vieno brangiausių prieskonių pasaulyje žaliava – iš jų gaminamas šafranas.

Visą Kauno Vytauto didžiojo universiteto botanikos sodo pievą mėlynais žiedais nusėję krokai šiemet sužydėjo gerokai ankščiau. Jei ankstesniais metais jie pražysdavo tik antroje kovo pusėje, tai šiemet žiedus parodė dar vasario pabaigoje.

Specialistai sako, kad krokai ne tik džiugina akį. Iš jų gaminamas vienas brangiausių prieskonių pasaulyje – šafranas. Rankomis renkamo prieskonio kilogramas gali kainuoti net iki 8 tūkstančių eurų. Šafranui labiausiai tinka daržiniai krokai.

Krokai turi ir a,b grupės vitaminų, tačiau medicininiu požiūriu šis augalas mažai ištyrinėtas.

Šalia žalsvais žiedais žydintys eleborai liaudyje buvo žinomi kaip turintys vaistinių medžiagų, padedančių mažinti svorį, tačiau specialistai sako, kad augalai nuodingi.

Eleborams ir krokamas nužydėjus toje pačioje pievoje turėtų sumėlynuoti jau dabar į viršų lendančios žydrės. Dar labiau sušilus žiedus turėtų prakleisti narcizai, tulpės.

Išsamiau – laidos reportaže.

Labas rytas, Lietuva I d. Sveikatos draudimas ir lanksčios darbo valandos – štai, kas darbuotojus motyvuoja labiausiai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.