Gyvenimas

2020.03.09 10:32

Londone – muziejus moteriai, prieš porą šimtmečių skatinusiai dažniau plauti rankas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.03.09 10:32

Dar viena vieta kurią galite aplankyti nuvykę į Londoną – slaugos muziejus, skirtas pagerbti moteriai prieš 200 metų išpopuliarinusiai taip dažnai kartojamą posakį „plaukite rankas“, Florence Nightingale.

Viktorijos laikų Didžiojoje Britanijoje Florence Nightingale buvo praminta dama su žibaline lempa. Tai moteris slaugiusi sužeistuosius ir sukūrusi pagrindinius medicininės slaugos ir higienos principus. Kurių daugelis išlikę iki šių laikų.

„F. Nightingale legeda yra svarbi. Tai puikus to meto moters lyderės pavyzdys. Pagrindinių disciplinų kaip aukšti higienos standartai, tyras oras ir visavertė mityba – mums tokie pat svarbūs ir šiuolaikinėje slaugoje. Taigi šios moters padėti pamatai yra veiksmingi iki šių dienų“, sako F. Nightingale slaugių akademijos seselė Fiona Hibberts.

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I d. Naują kūrinį pristačiusi Beatrich: buvau padariusi pertrauką su muzika, dabar – grįžtu į eterį

Londono Šventojo Tomo ligoninėje muziejus veiks dvejus metus. Eksponatai pasakoja šios moters gyvenimą ir jos profesinį kelią, kovą su socialinėmis nuostatomis ir savo šeima, bei siekius tapti slaugytoja.

„Florence buvo reikli švarai ir higienai. Karo metais jos preciziškumas išgelbėjo ne vieną gyvybę. Manau, turėtume iš jos pasimokyti. Sena žinutė „Plaukite rankas“ vis dar aktuali ir šiandien. Kaip ir sveikos gyvensenos kanonai: Tyras oras, geras maistas, fizinė ir psichinė sveikata. Tai raktas į sveikatą, kurį mums įteikė ši moteris“, – pastebi F. Hibberts.

Parodoje eksponuojama daugiau nei 200 objektų susijusių F. Nightingale gyvenimu. Ji išgarsėjo, kai su maža slaugytojų komanda išvyko į Stambulą gydyti ir slaugyti britų kariškių sužeistų Krymo kare, kuriame britų, prancūzų ir osmanų pajėgos kovojo su Rusijos imperija.

„Populiariausias eksponatas – tikroji Florence lempa. Bet ji tikrai buvo daugiau nei tik ponia su lempa. Vienas iš nuostabių dalykų, kurį atkūrėme, tai paskutinysis Florence miegamasis, esantis Londone. Pamatyti galite ne tik jos lovą, turime ir originalų jos balso įrašą. Kambaryje galite užuosti, kokius kvepalus ji mėgo. Manau visa tai lankytojams leis susidaryti ryškesnį šios medicinos istorijoje svarbios moters paveikslą“, – pasakoja muziejaus vadovas Davidas Greenas.

Nešvarioje ligoninėje, įkurtoje barakuose Azijos Bosforo krante, ji suprato, kad tūkstančiai kareivių miršta nuo infekcinių ligų, o ne dėl jų žaizdų, ir bandė gerinti sąlygas. Lempa, kurią ji naktimis lankydavo palatose, yra parodoje, kaip ir jos sukurta slaugytojų uniforma.