Naujienų srautas

Gyvenimas2020.03.05 14:06

Vilniuje bus galima išvysti ledynmečio laikus menantį mamuto skeletą

LRT.lt 2020.03.05 14:06

Kartu su pavasariu į Vilnių atkeliauja ledynmečio laikų mamuto skeletas. Prieš mažiausiai 50 tūkst. metų gyvenusio Sibire rasto mamuto skeletą bus galima pamatyti tarptautinėje Baltijos juvelyrikos parodoje „Amber Trip“. Parodos Vilniuje lankytojai taip pat galės pasigėrėti mamuto kaulo skulptūromis, aplankyti autorines juvelyrikos parodas ar sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, seminaruose.

Parodoje eksponuojamo mamuto skeletas yra 5 metrų ilgio, 3,1 metrų aukščio ir 595 kilogramų svorio. Skeletas buvo rastas 2003 metų rugpjūtį V. F. Juzefovičiaus ir J. Čumakino ekspedicijos metu Jakutijoje, didžiausioje Anžu salų grupės saloje Kotelnoje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Mamutai gyveno ir Lietuvoje, tačiau daugiausia jų skeletų dabar randama Sibire. Anžu salose rastas mamuto skeletas – išskirtinis, nes yra beveik pilnai išlikęs (apie 80 proc.), kai kiti rasti ir eksponuojami skeletai yra sukomplektuoti iš skirtingų mamutų kaulų ar fragmentų. Iš visų žinomų mamutų skeletų radinių šis gali būti laikomas labiausiai šiaurietišku pagal vietą“, – sako skeletą į Vilniuje vyksiančiąparodą atvežusios bendrovės „Paleo Group“ direktorius Michailas Ivanovas.

Mokslininkų teigimu, Sibire rasto mamuto patino amžius buvo apie 40–45 metų (paprastai mamutai gyvena vidutiniškai virš 70 metų) ir jis galėjo sverti apie 7 tonas. Anžu mamuto iltys siekia 4 metrus, o kiekviena jų sveria po 65 kilogramus ir yra 16 centimetrų skersmens. Mamuto žandikaulis, tikėtina, buvo sulaužytas per „turnyro kovas“ su kitu mamutu dėl patelės.

Šiais metais „Amber Trip“ parodoje laukiama beveik 240 juvelyrikos ir gintaro gamintojų bei meistrų iš 30 pasaulio šalių, tarp jų – Baltijos šalys, Lenkija, Turkija, Italija, Ukraina, Rusija, JAV, Japonija, Indija, Pietų Afrika, Meksika ir kitos valstybės.

Pirmąją „Amber Trip“ parodos dieną organizuojamas Autorinės juvelyrikos vakaras. Jo metu bus pristatoma Lietuvos autorinės juvelyrikos kūrėjų asociacijos paroda „Laisvės įkvėpti“, kurioje bus 30 autorių kūriniai. Dalyvių skaičius simboliškai siejamas su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiu. Kovo 11-ąją Autorinės juvelyrikos zona lauks lankytojų iki 20 val.

Parodoje taip pat dalyvauja neregys dizaineris juvelyras iš Vokietijos Homayoun Esfarjani – turėsime puikią galimybę išvysti jo unikalius darbus. Konkurso „Ecosight“ komisijos pirmininkė, Vilniaus dailės akademijos metalo meno ir juvelyrikos katedros profesorė Laima Kėrienė pakvies į savo autorinę parodą „O, pozicija“, o parodos dalyvis Vaidas Gaižauskas – į „Akmenų magiją“ (patirti akmenų galią savo pėdomis).

Parodos metu vyks ir daugiau renginių: kūrybinės dirbtuvės su vašku, gintaru ir emaliu, seminaruose bus dalinamasi žiniomis, ką reikia žinoti perkant papuošalą, kaip panaudojamos perkūno dujos juvelyrikoje arba Baltijos gintaras maisto gamyboje, dalinamasi ir kitomis naujienomis bei patirtimi.

17-oji tarptautinė Baltijos juvelyrikos paroda „Amber Trip 2020“ bus rengiama kovo 11–14 dienomis „Litexpo“ parodų centre.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi