Naujienų srautas

Gyvenimas2020.03.04 17:21

Ne estetinė problema, o liga: dėl nutukimo kaltinkite ne genus ar medžiagų apykaitą

Statistika negailestinga – Lietuvos gyventojai yra vieni labiausiai Europoje nutukusių žmonių. Pasak LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ viešėjusios Dietologų asociacijos prezidentės, dietologės Rūtos Petereit, nutukimas yra ne estetinė problema, o liga, kurią reikia gydyti.

„Nutukimas Lietuvoje pasiekė epidemijos lygį: nutukusiųjų skaičiai kasmet didėja, o jų amžius jaunėja. Jei anksčiau buvo galima sakyti, kad nutukimas yra vyresnių žmonių problema, dabar pastebime, jog su nutukimo problema susiduria jaunesni žmonės. Ypač skaudu, kad nutukimo problema tampa aktuali ir tarp vaikų“, – šiurpinančius faktus dėsto dietologė R. Petereit.

Pasak jos, nutukimas yra liga, kuria susirūpinti reikėtų dar tada, kai nekyla didelių sveikatos problemų. Ir nors daugelis dėl nutukimo kaltina „prastus genus“, R. Petereit tikina, jog didesnę žalą kūnui daro netinkamas gyvenimo būdas.

„Taip, nutukimo genai yra, ir jie lemia mūsų svorio sugrįžimą po nutukimo mažinimo operacijų. Vis dėlto pakeitę savo gyvenimo būdą pamatytume, jog nutukimo genai dažniausiai dėl didelio antsvorio būna nekalti“, – dėsto dietologė R. Petereit.

Nutukimas vertinamas pagal žmogaus kūno masės indeksą (KMI), kuris apskaičiuojamas svorį padalinus iš ūgio kvadratu. Yra trys nutukimo laipsniai.

1) KMI lygus 30-35,

2) KMI lygus 35-40,

3) KMI viršija 40.

„Norint atsikratyti viršsvorio, pati pradžia yra ne kažkokia specifinė dieta, o gyvenimo būdo keitimas. Turintiems antrąjį nutukimo laipsnį ir bandžiusiems keisti gyvenimo būdą, tačiau dėl tam tikrų ligų nesėkmingai, siūloma svorį mažinanti operacija. Na, o kai KMI viršija trečią laispnį, iškart siūloma skrandžio mažinimo operacija“, – apie nutukimo gydymą pasakoja dietologė R. Petereit.

LRT studijoje viešinti Ligita Galadauskienė pasakoja, jog dar prieš ketverius metus svėrė 112 kilogramų. „Svoris manęs nekankino, tačiau buvo daug kitų sveikatos problemų: nebereguliuojamas cukrinis debetas, aukštas kraujospūdis, tachikardija ir begalinis galvos skausmas“, – prisimena Ligita, po operacijos atsikračiusi pusę savo svorio.

Ligita pasakoja susidūrusi su nuomonėmis, jog nutukimas yra persivalgymo ar riebaus maisto vartojimo pasekmė.

„Tačiau dažnai tai yra ligų pasekmė. Lietuvoje trūksta informacijos apie nutukimą ir ligos gydymą. Dėkoju savo šeimos gydytojai, kuri tuo domisi ir man pasakė, kur turiu kreiptis, jei noriu išgyventi“, – pasakoja moteris.

„Šiandien gyvenu puikiai, gyvenimo kokybė visai kita. Ketveri metai nevartoju jokių vaistų, tai daug ką pasako“, – atvirauja moteris.

Visas pokalbis – laidos įraše

Laba diena, Lietuva. Nutukimas Lietuvoje pasiekė epidemijos lygį: kaltinti galima ir genus, o gydyti gali tekti tik chirurginiu būdu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi