Gyvenimas

2020.03.04 10:26

Vienišų mamų ir tėčių istorijos nugulė nuotraukose: nesame kitokie, turime svajonių ir puikiai leidžiame laiką

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.03.04 10:26

Anot statistikos, Lietuvoje 53 tūkst. tėvų vieni augina vaikus. Jų istorijos – skirtingos. Į tai atkreipti dėmesį sumanė projekto „Auginu vienas“ idėjos autorės Eglė Aukškalnienė ir Marta Paliukienė. Jos mamoms bei tėčiams, vieniems auginantiems vaikus, padovanojo šeimines fotosesijas. Mainais tėvai pasidalijo patirtimi.

„Mums kilo idėja organizuoti projektą dėl to, jog dažnai susiduriame su mamomis, tėčiais ir vaikais. Į mūsų grožio studiją ateina mamos, tėčiai su savo vaikais gražintis, ir kartais matome, jog tas suderinimas, kad kažkas pagelbėtų auginant vaiką, būna sudėtingas, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja projekto idėjos bendraautorė Eglė. – Mama arba tėtis, kuris augina vaiką vienas, ieško pagalbos. Jam reikia, kad kažkas padėtų, prisidėtų, palengvintų jam tiek buitį, tiek laisvalaikį, tiek šiaip gyvenimą. Taip ir gimė idėja rengti fotosesiją.“

Nepilnų šeimų istorijas pasakojančios fotografės: apie tai Lietuvoje nekalbama, tai vis dar stigma

Eglė pasakoja, jog mintis kalbėti apie šią problemą kilo susitikus su fotografe Asta. „Tai yra gana subtili tema ir galvojome, kad nedaug kas norės sudalyvauti. Mes šiek tiek rizikavome, bet sulaukėme tikrai nemažo susidomėjimo. Mamos noriai dalinasi, kad perduotų žinutę kitoms, ktiems, kas augina vaiką vieni“, – pasakoja Eglė.

Projekto idėjos bendraautorė Marta pasakoja, jog prieš projektą kilo šioks toks nerimas. „Mes truputėlį nerimavome dėl tematikos, ar tikrai rasime moterų ir vyrų, kurie norės dalintis savo istorija. Visgi tai yra pakankamai asmeniškas dalykas, gal ne visi nori eiti į viešumą. Kai paskelbėme, kad renkame dalyvius, nustebome, kiek jų yra daug, ir kiek daug norinčių“, – pasakoja Marta.

Norinčiųjų dalyvauti projekte ėmė sparčiai daugėti. Vieni vaikus auginantys tėvai siuntė savo kontaktinę informaciją ir pasakojimus apie šeimą, išgyvenimus.

„Dauguma norėjo parodyti iš pozityviosios pusės, kad viskas yra gerai: „Na, taip, auginu vienas, auginu viena, bet mano vaikas dėl to nėra kažkoks sužalotas ir mes puikiai leidžiame laiką“. Buvo keletas šiek tiek liūdnesnių istorijų, kur tėvai kaip tik ieškojo įkvėpimo.

Vieni norėjo įkvėpti, kiti daugiau ieškojo įkvėpimo, padrąsinimo, kad visgi gali dalyvauti, gali kažkur eiti, gali būti su vaiku ir viena, vienas. Nuo žmogaus požiūrio ir asmenybės priklauso daug dalykų“, – kalba Marta.

Projekto dalyviai sako, kad Lietuvoje apie nepilnas šeimas kalbama per mažai, o visuomenė jas stigmatizuoja.

„Manau, kad vienišos mamos arba tėčio stigma yra labai įsigalėjusi, ir reikėtų parodyti, kad tai nėra taip sudėtinga ir baisu, kaip kitiems atrodo, kad mes nesame kažkokie kitokie. Turime savų planų, svajonių ir tvarkomės, ir gyvename lygiai taip pat, kaip visi kiti“, – įspūdžiais dalijasi projekto dalyvės Mėja ir Olivija Nutautaitės.

Dalyvė Anastasija taip pat atkreipia dėmesį į nepilnų šeimų diskriminaciją. „Visuomenė neteisingai kreipia dėmesį, nes mes esame diskriminuojamos dėl to, kad auginame vienos. Tai reiškia, kad negalime dalyvauti darbe, negalime atsiduoti darbui 100 proc., negalime keliauti, nes atrodo, kad mums yra sunku, į mus yra žvelgiama kaip: „Na, tai ką ji čia padarys... Jai vienai tenka auginti vaiką, tai ji nebus gera specialistė, jai reikės daug laisvadienių, mamadienių ir panašiai“. Bet moterys, kurios nori, puikiai suderina ir darbą, ir vaikų auginimą, ir kitokių vaikų auginimą.

Mano atveju yra taip, jog aš dirbu. Ačiū vadovams, kad leidžia dirbti laisvu grafiku, todėl ateinu, kada galiu arba kada reikia, ir išeinu, kada reikia. Vadovaujamasi įstatymais, nes įstatymas tokias mamas gina, duoda papildomų laisvų dienų ir nieko baisaus neatsitinka, jeigu duodi žmogui vieną laisvą dieną per mėnesį. Tikrai, joks verslas dėl to nesugriūva, nereikia to bijoti ir galvoti, kad tas darbuotojas yra prastesnis už tą, kuris augina vaiką šeimoje“, – kalba projekto dalyviai.

Tikimasi, kad projektas ir jo dalyvių pasakojimai įkvėps, padrąsins aplinkinius, būsimus tėvus, atkreips visuomenės dėmesį.

„Manau, kad reikia dalyvauti padrąsinant kitas mamas, kurios galvoja, kad nesugebės vienos auginti vaikų. Tai tikrai sugebėsi. Norėjome tą parodyti, kad mūsų nereikia nei gailėtis, nei jaudintis dėl mūsų. Mums viskas yra gerai ir joms viskas bus gerai“, – drąsina Anastasija.

Projekto dalyvė Goda Karmazaitė sako, jog dalyvauti projekte reikia drąsos. „Čia sėdėti irgi reikia drąsos. Aš jau senai jaučiau poreikį su moterimis dalintis patirtimi ir taip jas drąsinti. Pati dirbu su žmonėmis, tai matau poreikį.

Kadangi pati aštuonerius metus auginu sūnų viena, tai pamačiau, kad mes – vienišos mamos – kartais esame atskirtyje. Kaip tik tokie projektai padėtų mums daugiau bendrauti, vienytis, daryti“, – kalba Goda.

Dalyvių sulaukta iš Vilniaus, Kauno ir Molėtų. Tai – ne pirmas Eglės ir Martos organizuotas projektas tėvams bei vaikams. Jos inicijavo nemokamas fotosesijas Tėvo, Motinos dienų progomis, projektą „Mama ir dukra“.

„Mes nuolat keliame klausimą, kodėl mes tai darome ir kokia mums reikšmė kažkokio dalyko, kurį mes pradedame. Manome, kad apskritai yra svarbu drąsa auginant vaiką, o auginant vaiką pavieniui, vienam iš tėvų, yra reikalinga dviguba drąsa.

Tai drąsa parodyti, drąsa kalbėti, drąsa atsistoti ir sakyti: „Taip, aš auginu vienas, bet tai yra mano stiprybė, tai yra mano gėris.“ Norime parodyti, kad tai yra teigiama, gražu, stipru, ir nebūtinai viena mama ar vienas tėtis yra vienišas tėtis ar vieniša mama“, – kalba projekto idėjos bendraautorė Eglė.

Tėvų ir vaikų fotosesija – tik dalis projekto. Visi dalyviai gaus profesionalios fotografės darytas nuotraukas. Kai kurias istorijas viešins žurnalas „Tavo vaikas“. Tikimasi surengti ir fotografijų parodą.