Gyvenimas

2020.03.03 17:12

Klaipėdoje kertant senus medžius nyksta šikšnosparnių buveinės: siūloma jiems kelti specialius namelius

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.03.03 17:12

Klaipėdoje pirmą kartą atliktas šikšnosparnių monitoringas. Pasirodo, uostamiestyje gyvena visos Lietuvoje aptinkamos šių naktinių žinduolių rūšys, tačiau kertant šimtamečius medžius, renovuojant senus daugiabučius, mažėja ir šikšnosparnių buveinių. Todėl girdisi siūlymai jiems kelti specialius namelius.

Gamtininkas Gediminas Gražulevičius LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ pasakoja apie nedidelį aparatą, kuriuo galima fiksuoti šikšnosparnių skleidžiamą ultragarsą. Būtent taip pernai du kartus – veisimosi ir migracijos metu – Klaipėdos mieste pirmą kartą vykdyta šikšnosparnių stebėsena.

Anot G. Gažulevičiaus, visame mieste buvo 58 stebėjimo taškai, o daugiausia šikšnosparnių aptikta miesto parkuose. „Skulptūrų parke, Trinyčių parke, Draugystės parke. Svarbiausia, kur yra vandens telkinys ir senų medžių. Lietuvoje yra 14 šikšnosparnių rūšių ir visos jos sutinkamos Klaipėdos mieste“, – sako gamtininkas.

Klaipėdoje stebimi šikšnosparniai, fiksuojamas ultragarsas: uostamiestyje galima rasti visas lietuviškas rūšis

Šikšnosparnis – vienintelis skraidantis žinduolis. Jie aktyvūs naktimis, veda gyvus jauniklius.

„Šikšnosparnis maitinasi visais uodais, grambuoliais, tie, kurie skraido naktį. Yra paskaičiuota, kad uodų vienas šikšnosparnis gali suvalgyti per naktį apie 3 tūkst.“, – sako G. Gražulevičius.

Pajūryje – šikšnosparnių migracijos teritorija, tad čia jų skaičiuojama išties daug. Kai kurios rūšys žiemoja Lietuvoje, kitos nuskrenda ir tūkstantį kilometrų ieškodamos šilumos.

„Vieną sykį Juodkrantėje pasikvietė mane vietinis gyventojas, sako, žiūrėk. Atidarė užuolaidą, o ten – kaip senas tvartas, uždėtas stiklas ir užkaltas langas, o po tuo langu kokios 5 šikšnosparnių rūšys, 20–30 šikšnosparnių. Į juos, kaip į televizorių, gali žiūrėti ir džiaugtis“, – šypteli gamtininkas.

Pasak jo, renovuojant senus daugiabučius, kertant šimtamečius medžius, naikinama natūrali šikšnosparnių buveinė. Jie gyvena drevėse, žievės atplaišose. Tad Klaipėdoje rekomenduota šikšnosparniams iškelti namelių – panašių į inkilus, tik su anga apačioje. Atšilus bus apžiūrimos nustatytos šikšnosparnių buveinės, svarstoma, kur namelius kelti tikslingiausia ir kiek jų reikia.

„Yra pasiūlyta tiesiog kai kuriose vietose iškelti inkilus. Dar yra rekomendacija, kad būtent veisimosi metu, gegužės–birželio mėnesiais nerenovuoti namų, bet, suprantama, tą labai sunku pasiekti“, – pasakoja gamtininkas.

Šikšnosparniai grįžta apie balandį, gegužę, tad namelius galima kelti kartu su paukščių inkilais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.