Naujienų srautas

Gyvenimas2020.03.03 15:09

Ginekologė apie menopauzę: tai – ne gyvenimo pabaiga, o moters žydėjimo ir naujo etapo pradžia

„Menopauzė nėra gyvenimo pabaiga, priešingai, su menopauze siejame moters žydėjimą ir naujo gyvenimo etapo atsiradimą“, – sako LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusi gydytoja akušerė ginekologė dr. Lina Čiaplinskienė. Nors menopauzė prasideda vis jaunesnėms moterims, gydytoja tikina, jog nemalonūs simptomai gali būti išgydomi, – svarbu prasidėjus menopauzei nenustoti rūpintis gyvenimo kokybe.

Gydytoja L. Čiaplinskienė pasakoja, kad menopauzė – visiškas menstruacijų ciklo nutrūkimas – mediciniškai vadinamas klimakteriniu laikotarpiu ir yra skirstomas į tris etapus:

1) Premenopauzinis laikotarpis. Jo metu menstruacijos tampa nereguliarios, kartojasi kas kelis mėnesius.

2) Menopauzė. Laikotarpis, kai 12 mėnesių nėra mensturacijų.

3) Postmenaupauzė. Laikotarpis, trunkantis visą likusį gyvenimą nuo menstruacijų dingimo.

Pasak gydytojos L. Čiaplinskienės, menopauzė paprastai prasideda ties 50-aisiais moters gyvenimo metais, tačiau pasitaiko ir išlygų: kartais menopauzė prasideda jau apie 40-uosius moters gyvenimo metus, o vėlyva menopauzė prasideda moterims, sulaukusioms 55-erių ir daugiau.

„Tai priklauso nuo daugelio dalykų. Pirma, menopauzės pradžia, galime sakyti, yra užprogramuota genetiškai. Kiekviena moteris kiaušidėse turi užprogramuotą folikulų skaičių, kuris ir lemia menopauzės pradžią. Žinoma, įtakos turi ir operacinis gydymas, kiaušidžių pašalinimas ar tam tikros ligos, ir, aišku, gyvenimo būdas“, – vardija ginekologė.

Gydytoja L. Čiaplinskienė atkreipia dėmesį, jog menopauzė šiuo metu prasideda vis jaunesnėms moterims. „Kaip keičiasi visas mūsų gyvenimo ritmas, taip keičiasi ir menopauzės pradžia – ji ankstyvėja. Tai susiję su tuo, jog moterys rūpinasi darbu, karjera, o tik vėliau vaiko gimimu. Jei anksčiau moterys gimdydavo 20–25-erių, dabar tai daro maždaug 30-ais gyvenimo metais“, – kalba gydytoja.

Anot jos, menopauzės pradžia moterims gali būti išties nemaloni ir gadinti gyvenimo kokybę. „Vienas iš pagrindinių menopauzės simptomų, kuriuo skundžiasi moterys, yra prakaitavimas. Moteris išpila šaltas prakaitas, jos skundžiasi, jog turi keisti patalynę, negali miegoti. Dienos metu jas vargina karščio bangos, staiga atsiranda veido raudonis, išpila prakaitas, darosi sunku kvėpuoti.

Taip pat prasideda dažnas širdies plakimas, dėl pakitusios hormonų pusiausvyros atsiranda svorio prieaugis, dėmesio, koncentracijos stoka, kankina nemiga, pasireiškia gleivinių – odos, akių ir lyties organų – sausumas“, – menopauzės simptomus vardija ginekologė.

Pasak jos, menopauzės metu moterims siūloma atidžiau stebėti savo sveikatą ir dažniau atlikti reikiamus tyrimus. „Profilaktiniai tyrimai yra orientuoti į onkologinius susigimus, nes menopauzės laikotarpiu išauga rizika susirgti tiek krūties vėžiu, tiek gimdos kaklelio vėžiu, todėl rekomenduojame atlikti profilaktinį krūtų tyrimą, taip pat gimdos kaklelio tyrimą, siūlome kasmetinę patikrą ultragarsu tiriant lyties organus“, – dėmesį atkreipia gydytoja L. Čiaplinskienė.

Anot jos, moterims svarbu iš anksto savimi rūpintis ir negalvoti, jog menopauzė – skausmingas gyvenimo nuosprendis.

„Menopauzė nėra gyvenimo pabaiga, priešingai, su menopauze mes siejame moters žydėjimą ir naujo gyvenimo etapo atsiradimą: vaikai užauginti, darbas nudirbtas, tiesiog reikia rūpintis savimi.

Nereikia galvoti, jog menopauzės simptomai yra nepagydomi. Siūlyčiau moterims stebėti savo kūną ir organizmą, kreiptis į gydytojus ir stengtis pagerinti savo gyvenimo kokybę“, – sako gydytoja ginekologė.

Visas pokalbis su gydytoja – laidos įraše

Ginekologė: menopauzė nėra gyvenimo pabaiga, tai – moters žydėjimo etapas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi