Gyvenimas

2020.03.05 21:50

Ką svarbu žinoti apie pilvo pūtimą: kas pablogina, pagerina būklę, o kada tai – rimtos ligos ženklas

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.03.05 21:50

Pilvo pūtimas gali būti rimtas organizmo signalas, tačiau dažniausiai tai tėra netinkamos mitybos ar elgesio pasekmė. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas tikina, kad meteorizmą galima vadinti tiesiog epidemija, nes šis nemalonus pojūtis kamuoja begalę žmonių, nors to atsikratyti kartais pakanka menkų pastangų.

„Ar būna, kad garsas išeina visai netikėtai? Netinkamu metu ir netinkamoje vietoje? Pastebėjote, kad pilvo pūtimas tampa kasdienybe? Jūs nesate vienintelis. Nuo pilvo pūtimo kenčia tiek daug žmonių, kad šį reiškinį galima vadinti epidemija. Kokios pagrindinės to priežastys ir kaip pagerinti savo savijautą?“ – sako A. Unikauskas.

Pilvą ima pūsti tada, kai prisikaupia dujų ir jos privalo išeiti – tam jos turi vienintelį kanalą. Ar šalinant dujas bus garsas, ar nebus, pasklis kvapas ar nepasklis, pasak mediko, priklauso nuo žmogaus elgesio ir mitybos, nes paprastai nemalonaus dujų kvapo būti neturėtų.

Pilvo pūtimas mediciniškai vadinamas meteorizmu. Tai būsena, kai oras iš kūno pasišalina, tačiau nuo to nelabai palengvėja – diskomfortas atsiranda tada, kai dujos nepasišalina iki galo, jų susikaupia per daug. Mokslininkai teigia, kad, jeigu dujų neišleisite laiku, jos visada ras būdą kaip išeiti – ir tai gali atsitikti tada, kai mažiausiai to tikėsitės.

„Mūsų žarnose telpa apie litrą dujų, tad, kaip suprantate, pajusti norą išleisti dujas nėra taip sunku, nes tas litras gali prisikaupti greitai. Kodėl atsiranda pilvo raižymas? Kai neišleidžiame dujų, žarnynas jas išstumti stengiasi per jėgą, o kad jis tai padarytų per jėgą, žarnų sienelės pradeda spazmuoti. Taip atsiranda raižymo jausmas“, – aiškina A. Unikauskas.

Alergija kokiam nors maisto produktui ir kai kurių maisto produktų netoleravimas ne visada pasireiškia bėrimu ar kitais akivaizdžiai matomais kūno pokyčiais.

Pasak jo, kai užeina noras kažką išleisti, dauguma žmonių puikiai žino, kas nori išeiti – dujos ar išmatos. Daugelis suvokia ir tai, ar paleisti dujas saugu – ar jos skleis kvapą, ar ne. Gamtos tikrai viskas gerai sutvarkyta, tačiau kartais pilvo pūtimas gali slėpti ligas, nors, laimei, dažniausiai pilvo pūtimas nėra ta bėda, dėl kurios reikėtų labai nerimauti.

„Kartais užtenka menkų pastangų, kad tai suvaldytumėte, bet pirmiausia reikia pagalvoti, ar su pilvo pūtimu nepasireiškia ir kiti pojūčiai – taip sužinosite, ar tereikia keisti mitybą, ar būtina keliauti pas daktarą“, – sako profesorius.

Pilvo pūtimas kamuoja daugelį: kada tai – tik oro pagadinimas, o kada – tiesioginis talonas pas gydytoją?

Ar pilvo pūtimą lydi kuris nors iš šių simptomų?

– Karščiavimas

– Nuovargis, sunkumas susikaupti

– Odos bėrimas arba dilgėlinė

– Perštinti gerklė, odos bėrimas ar kiti alerginės reakcijos požymiai

– Skausmingi limfmazgiai kakle, pažastyse

– Krentantis svoris

– Pykinimas ar vėmimas

– Vidurių užkietėjimas ar viduriavimas

– Kraujas šlapime arba išmatose

– Sutrikęs mėnesinių ciklas

A. Unikauskas perspėja – jeigu jaučiate bet kurį iš šių simptomų kartu su pilvo pūtimu, laikas keliauti pas daktarą. Tačiau jeigu jus vargina tik pilvo pūtimas, daktaras pateikia dažniausiai pasitaikančias priežastis.

Jeigu nuo tam tikro maisto jums pučia pilvą, vadinasi, bakterijoms jis patinka.

Virškinimo sutrikimai

Pilvą dažnai pučia tiems, kurie turi virškinimo sutrikimų, pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad su šia problema susiduria dauguma dirgliosios žarnos sindromą turinčių žmonių.

Vidurių užkietėjimas

„Tai greičiausiai pagrindinė priežastis, kodėl jūsų pilvas išsipūtęs. Viduriai užkietėja, kai valgote per mažai skaidulų, geriate per mažai vandens arba esate pernelyg sėslūs. Jeigu žmogus tuštinasi tris kartus per savaitę, tai nėra vidurių užkietėjimas. Užkietėjusių vidurių simptomai daug rimtesni: tuštinamasi rečiau, išmatos būna labai kietos, tuštintis sunku. Jeigu viduriai nėra užkietėję labai stipriai, dažnam žmogui padėtų tiesiog fizinis krūvis, pavyzdžiui, pratimai, skirti pilvo presui“, – pasakoja A. Unikauskas.

Alergija maistui

Alergija kokiam nors maisto produktui ir kai kurių maisto produktų netoleravimas ne visada pasireiškia bėrimu ar kitais akivaizdžiai matomais kūno pokyčiais. Dujos žarnyne gali kauptis dėl pieno produktų ar glitimo netoleravimo. Glitimo turi duona, makaronai, kruopos, miltai, saldumynai, tortai ir kt. Pilvo pūtimą gali sukelti ir dideli kiekiai cukraus.

Vartojama per daug skaidulų

„Mūsų žarnyne yra bakterijų, jos turi maitintis ir valgo skaidulas. Kai mes valgome, einame tuštintis ir išleidžiame dujas. Bakterijos daro tą patį: eina ir kakoti, ir gamina dujas. Vartodamos skaidulas jos sukuria dujinę terpę. Yra žmonių, kurie negali valgyti kai kurių daržovių, nes žino, kad nuo jų jiems pučia pilvą. Vieniems nuo kopūstų, kitiems nuo žirnių – būna įvairiai. Jeigu nuo tam tikro maisto pučia pilvą, vadinasi, bakterijoms jis patinka“, – kalba laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Esant žarnyno problemoms visada gelbėja probiotikai – viskas, kas rauginta: raugintos daržovės, kimčiai, natūralus jogurtas, kefyras, pasukos, brandinti sūriai. Tokie produktai yra geriau toleruojami netgi tų, kurie netoleruoja laktozės.

Jeigu jus kamuoja pilvo pūtimas, reikėtų vengti:

– cukraus ir saldžių užkandžių, nes jie skatina grybelio augimą žarnyne,

– produktų iš grūdų – pamėginkite kurį laiką nevalgyti nieko, pagaminto iš grūdų,

– dažniausiai pilvą pučia nuo šių daržovių: brokolių, žiedinių kopūstų, kopūstų, svogūnų, česnakų, ankštinių daržovių,

– gazuotų gėrimų, kramtomosios gumos, dirbtinių saldiklių ir alkoholinių gėrimų.

Kas palengvina nemalonų pilvo pūtimą?

„Esant žarnyno problemoms visada gelbėja probiotikai – viskas, kas rauginta: raugintos daržovės, kimčiai, natūralus jogurtas, kefyras, pasukos, taip pat neapdoroti maisto produktai, gyvi, brandinti sūriai vietoje minkštų. Tokie produktai yra geriau toleruojami netgi tų, kurie netoleruoja laktozės.

Gelbėja vandeningi vaisiai ir daržovės: agurkai, pankoliai, artišokai, melionai, uogos, slyvos arba garintos daržovės. Aišku, kai kada gali padėti arbatos, prieskoniai, šviežios maltos žolelės: petražolės, raudonėliai, rozmarinai. Dauguma šių produktų padeda atsipalaiduoti ir lengvina uždegimus, todėl teigiamai veikia žarnyną“, – pataria A. Unikauskas.

Plačiau – lapkričio 18 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Pilvo pūtimas kamuoja daugelį: kada tai – tik oro pagadinimas, o kada – tiesioginis talonas pas gydytoją?
Klauskite daktaro. Meteorizmas, arba pilvo pūtimas – kaip atsikratyti pilvo ūko be vaistų pagalbos?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.