Gyvenimas

2020.03.01 19:10

Vazektomija – populiarėjantis būdas apsaugoti moterį nuo nėštumo: apie procedūrą papasakojo Tomas Sinickis

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.03.01 19:10

Pasidarius vazektomiją ilgalaikėje perspektyvoje – vieni pliusai, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ tvirtina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Šiai procedūrai prieš 6 metus ryžęsis laidos svečias, dainininkas Tomas Sinickis teigia taip nusprendęs dėl to, kad žmonai nereikėtų vartoti kontracepcijos, tačiau atvirauja, kad būta nemažai skausmo.

„40 tūkst. – tiek abortų Lietuvoje buvo atlikta prieš 19 metų per metus. Šiandien šis skaičius gerokai mažesnis – kiek didesnis nei 3 000. Žmonės apie saugius lytinius santykius žino daugiau, tačiau reikia pripažinti – našta dažnai užkraunama moteriai. O ko šiuo klausimu gali imtis vyrai? Vazektomijos – tai vyrų apsisaugojimo nuo moters nėštumo priemonė“, – kalba A. Unikauskas.

Sperma, pasak daktaro, yra dviejų terpių mišinys. Pirmiausia sėklidėse pagaminami spermatozoidai, o prostata gamina skystį, į kurį ejakuliacijos metu iš sėklidžių atkeliauja spermatozoidai. Šios dvi dalys susimaišo ir išeina sperma.

Vazektomija – tai procedūra, kai latakas, kuriuo spermatozoidai ateina iki tos vietos, kurioje jie susimaišo su prostatos skysčiu, yra perkerpamas, perrišamas ir uždeginamas. Tokiu būdu, kaip aiškina gydytojas, nors spermatozoidai pagaminami, bet į prostatos skystį nepatenka. Spermoje nėra ląstelių, kurios galėtų apvaisinti moterį – tokiu būdu išvengiama nėštumo.

Muzikantas, atlikėjas, trijų vaikų tėtis T. Sinickis apie vazektomiją sužinojo iš filmo ir tai įvyko gerokai anksčiau prieš susilaukiant vaikų. Dabar vyrui pačiam atlikta vazektomija, o tai įvyko prieš beveik 6 metus. Niekada dėl tokios iniciatyvos nesigailėjęs dainininkas sako, jog taip tiesiog buvo nusprendęs – daugiau vaikų šeimoje nebereikia.

Paklaustas, kaip į tokį pasiūlymą sureagavo jo žmona, T. Sinickis pasakoja, kad reakcija buvo rami, o ir diskutuoti nelabai buvo ką: „Aš tiesiog pasakiau, kad važiuoju pasidaryti, ir viskas. Jeigu rimtai, prieštaravimų nebuvo. Mano trečias vaikas gimė gerokai prieš laiką ir aš pagalvojau, kad gal tiesiog užtenka tų nervų. Ir šiek tiek Justinos buvo gaila, kadangi ji gimdė tuos vaikus iš eilės... Pagalvojau, gal laikas pailsėti.“

Visų pirmą, pasirinkti vazektomiją atlikėjas nusprendė dėl žmonos sveikatos – tam, kad jai nereikėtų vartoti kontraceptinių priemonių.

„Mano žmona niekada, bent jau kiek mes susituokę, nenaudojo kontraceptinių priemonių, ir aš nelabai norėjau, kad ji tuo užsiimtų, nes, kiek man žinoma, bet kokia invazija į moters organizmą nėra labai gerai. Kitas aspektas – gal trijų vaikų užtenka. Aš nenoriu pasakyti, kad pasiaukojau, nes tokia ir auka, bet aš galvoju, kad tai yra lengviausias būdas saugotis ir sustabdyti tą konvejerį, uždaryti fabriką“, – kalba muzikantas.

Kuo daugiau praeina laiko nuo vazektomijos iki noro atsistatyti, tuo sėkmės dažnis mažesnis. Po kelių metų jis faktiškai lygus nuliui. Kad vyro žmona sėkmingai pastos, yra be galo mažas šansas.

Vyras neslepia – po procedūros skaudėjo. Maždaug mėnesį po to teko gerti nuskausminamuosius vaistus, tačiau netgi vartojant medikamentus T. Sinickis jautė skausmą. Be to, būna patinusios sėklidės. O labiausiai jam nepatiko tai, kad kurį laiką teko atsisakyti sporto.

„Ramu pasidarė tada, kai pasidariau vaisingumo testą. Jį reikia pasidaryti po mėnesio. Tada, kai patvirtino, kad operacija pavyko, tapo ramu“, – pasakoja laidos svečias.

T. Sinickis tikina, ši procedūra – nieko nuostabaus ar baisaus, o norinčius ją pasidaryti ragina nebijoti ir drąsiai tam ryžtis. O kas būtų, jei jis ar žmona apsigalvotų ir norėtų dar vieno vaiko? Dainininkas sako, kad yra kitų būdų tai padaryti – apvaisinti moterį kitaip ar tiesiog priimti į namus globotinį, be to, užrištą lataką galima ir atrišti.

Klauskite daktaro. Atliekama vyrams, naudinga ir moterims: vazektomija saugo ir nuo kontraceptikų žalos, ir nuo neplanuoto nėštumo

Visgi laidos svečias, urologas Marius Anglickis perspėja, kad atstatymo sėkmės dažnis yra labai mažas: „Kuo daugiau praeina laiko nuo vazektomijos iki noro atsistatyti, tuo sėkmės dažnis mažesnis. Po kelių metų jis faktiškai lygus nuliui. Kad vyro žmona sėkmingai pastos, yra be galo mažas šansas.“

JAV kas metus atliekama apie 500 tūkst. tokių procedūrų, tad tai tikrai populiarus būdas apsisaugoti nuo netikėto moters nėštumo. Kalbėti apie statistiką Lietuvoje, pasak specialisto, neįmanoma – jos tiesiog nėra.

„Galbūt vyrai konservatyvūs ir neišdrįsta prisipažinti, kad jiems atlikta šita procedūra. Tačiau tai populiarėja ir Lietuvoje. Labai džiugu, kad ir jūs apie tai kalbate, nes vyrams reikėtų žinoti apie tokią kontracepcijos alternatyvą“, – sako urologas.

Dažnai žmonės vazektomiją laiko kastracija, tačiau tai visiškai skirtingi dalykai. Kastracija – tai sėklidžių pašalinimas. Ši procedūra atliekama vyrams, kuriems išplitęs prostatos vėžys. Atliekant vazektomiją padaromas nedidelis pjūvis abipus sėklidžių, susirandamas sėklinis latakėlis ir perrišamas, pasakoja M. Anglickis. Tiesa, yra ir kitas būdas atlikti vazektomiją – procedūrą galima padaryti ir be skalpelio.

„Visi nori, kad tai būtų patikima procedūra, tai perrišame kelis kartus, iškerpame keletą centimetrų ir dar uždeginame, kad būtų visiškai patikima“, – pažymi medikas.

Nors grąžinti vaisingumą įmanoma, urologas pabrėžia, kad ši procedūra – kur kas sudėtingesnė: „Išplauti trunka 10–15 minučių, o atstatyti gali trukti iki 6 valandų. Paprasčiau rinktis dirbtinį apvaisinimą.“

Pasak M. Anglickio, yra du tipai vyrų, kurie ateina pasidaryti vazektomijos: vieni turi 2–3 vaikus ir daugiau jų nepageidauja, kiti, dažniausiai jaunesni, ateina ir sako, kad vaikų nemėgsta ir niekada nežada jų turėti. Pastaraisiais atvejais urologas kategoriškai atsisako atlikti procedūrą dėl to, kad, kaip pat sako, toks jaunas vyras bet kada gali persigalvoti.

Urologas pažymi, kad tai, nors ir maža, bet intervencija, tad nuo komplikacijų neapsaugotas nė vienas. Vazektomija turi nemažai pliusų, tačiau ir minusų – koks galima šalutinis poveikis?

Skausmas

Iškart po procedūros vyras gali jausti kapšelio ir dubens srities jautrumą, skausmą ar spaudimą. Tai patyrė ir T. Sinickis, kuris teigia, kad net pusmetį po procedūros jautė skausmą, o paklaustas, kokio stiprumo skausmą jautė skalėje nuo 1 iki 10, sako, kad pirmas tris savaites jautė net 7–8 stiprumo skausmą. „Man dar ir podagra, tai podagra yra vis tiek blogiau. Podagros priepuolis yra baisiau“, – priduria jis.

Rekanalizacijai, kanalėlio atsistatymui, svarbiausi būtent trys mėnesiai. Po trijų mėnesių audiniai surandėja, suauga, dėl to sumažėja rekanalizacijos rizika.

Urologas pasakoja, kad po procedūros rekomenduojama tris mėnesius arba 20–30 kartų užsiimti lytiniais santykiais su kontracepcija. Po to reikėtų atlikti spermogramą, t. y. spermos tyrimą, kuri patvirtintų, jog spermoje nebėra spermatozoidų – tada lytiniais santykiais galima užsiimti be apribojimų.

Infekcija

Kitas galimas pavojus – infekcija. Kaip dažnai tai įvyksta? M. Anglickis teigia, kad tikrai retai – vos 3–4 proc. vazektomijai pasiryžusių pacientų išsivysto infekcija.

Kraujavimas

„Nukraujuoti vyras negali, nes žaizdelė yra labai nedidelė. Per operaciją, jeigu matome kraujavimo taškus, tai sustabdome. Kas gali būti, tai mėlynė, hematoma“, – aiškina urologas.

Patinimas ir sudirgimas

Patinimas ar sudirgimas – dar viena iš intervencijos komplikacijų.

Nesėkmė

Tai nepavykusi vazektomija. Ar būna tokių dalykų? Anot M. Anglickio, be abejo „Rekanalizacijai, kanalėlio atsistatymui, svarbiausi būtent trys mėnesiai. Po trijų mėnesių audiniai surandėja, suauga, dėl to sumažėja rekanalizacijos rizika. Bet įmanomos ir chirurginės klaidos, nesėkminga operacija“, – kalba pašnekovas.

Apgailestavimas

Dar vienas galimas „šalutinis poveikis“ – apgailestavimas, kad priimtas klaidingas sprendimas. Tai moralinis aspektas ir taip, pasak urologo, dažniausiai nutinka tiems vyrams, kurie išsiskiria ir susiranda kitą moterį, kuri nori vaikų.

M. Anglickis pasakoja, kad neseniai klausėsi interviu gydytojo, kuris buvo pašautas dėl to, jog buvo vienas pirmųjų, pradėjusių daryti vazektomiją. Tai nutiko Šiaurės Airijoje, o ši šalis – gana konservatyvi. Svarbu paminėti, kad gydytojas buvo šauliui atlikęs vazektomiją ir, matyt, pastarasis gailėjosi ją pasidaręs.

Būna, vyrai nerimauja, kad orgazmas bus mažiau malonus, tačiau vazektomija tam įtakos neturi. Ilgalaikėje perspektyvoje vazektomijos padariniai yra teigiami. Žmonės kalba apie savo lytinio gyvenimo pagerėjimą, nes sumažėja nerimas dėl netyčinio nėštumo.

Suprastėjusi lytinė funkcija – mitas

Urologas tvirtina – įsivaizdavimas, kad vazektomija pakenks lytinei funkcijai, yra absoliutus mitas: „Prieš gerą 100 metų panašios procedūros buvo atliekamos daugeliui vyrų, net vienas iš žmonių, kam buvo atlikta vienpusė vazektomija, buvo Froidas – tuo metu buvo tikima, kad tai pagerina lytinę potenciją, sumažina prostatos išėjimo ir erekcijos sutrikimų riziką. Būtent dėl to buvo atliekamos tokios procedūros.“

Be to, pasak specialisto, hipotetiškai vazektomija libido gali net padidinti, nes vyras jaučiasi saugus, jam nereikia ieškoti prezervatyvų, tai jam suteikia spontaniškumo.

„Būna, vyrai nerimauja, kad orgazmas bus mažiau malonus, tačiau vazektomija tam įtakos neturi. Ilgalaikėje perspektyvoje vazektomijos padariniai yra teigiami. Žmonės kalba apie savo lytinio gyvenimo pagerėjimą, nes sumažėja nerimas dėl netyčinio nėštumo“, – teigia laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Vazektomijos privalumai:

– geresnė lytinių santykių kokybė,

– mažesnis šalutinis poveikis nei geriant kontraceptikus,

– pigiau, nes išlaidos vienkartinės,

– apsauga – 99 proc.

„Kai žinote tiek privalumus, tiek galimus šalutinio poveikio reiškinius, belieka spręsti patiems“, – sako A. Unikauskas.

Plačiau – vasario 26 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Atliekama vyrams, naudinga ir moterims: vazektomija saugo ir nuo kontraceptikų žalos, ir nuo neplanuoto nėštumo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.