Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.27 13:06

Įkvėpimo iš pasakų besisemianti grafikė Jurga Povilaitienė savo piešiniuose atgaivina baltų dievus

žiūrėkite įrašą

Baltų dievus piešianti menininkė Jurga Povilaitienė sako, kad šį jos pomėgį padiktavo meilė ir susidomėjimas savo šaknimis. LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ grafikė ne tik demonstruoja savo darbus, bet ir pasakoja apie turtingą baltų kultūrą.

Tarp besidominčiųjų tuo pačiu – baltiškąja kultūra – kalbos, rodos, niekada nesibaigtų. Kapšadirbys Martynas Švedas ieško istorinės medžiagos ir naudodamas ją, įvairias odas ir ylą, kuria kaip senovėje naudotus kapšus.

Jurga Povilaitienė – grafikė, piešia įkvėpta baltų mitologijos motyvų ir domisi baltų kultūra visur, kur įmanoma.

„Kažkuriuo metu supratau, kad man tai yra taip artima, jog nustelbia visas kitas temas, kokias esu bandžiusi. Gal šaknys taip pasireiškia“, – juokiasi menininkė.

Ją itin domina senieji dievai. J. Povilaitienė teigia, kad apie juos žinome nedaug, o informaciją apie juos užrašę ne tie, kurie jais tikėjo, o atvykėliai.

„Pavyzdžiui, visiems žinomas Perkūnas yra atmosferos dievas, savo charakteriu labai panašus į skandinavų dievą Torą. Jis irgi lengvai supyksta, turi barzdą, važinėja per dangų, tik pas mus pirmą kartą jam pavažinėjus pavasarį ima želti žolė, tai jis tarsi vaisingumo skatintojas, bet kartu ir karių dievas“, – pasakoja ir savo piešinius rodo J. Povilaitienė.

Baltiškų ir dievų, ir simbolių atitikmenų, tikina menininkė, apstu ir Europoje, ir Rytų, ir Vakarų kultūrose. Ir nors apie baltiškuosius išlikę nedaug šaltinių, čia žmonės vis dar esantys arti gamtos, kuri senovėje ir sieta su dieviškumo apraiškomis.

„Pasakos labai geras šaltinis – verta pasiklausyti ne vien jų siužeto, o pabandyti įsivaizduoti, koks buvo tas laikotarpis, kodėl žmonės taip pasakojo pasakas. O jų yra išties labai keistų“, – sako menininkė.

Praėjusią savaitę Vilniuje atidaryta menininkės paroda. Joje – grafikos ir tapybos darbai. Menininkė pabrėžia neiliustruojanti perskaitytų mitologijos tekstų – jos darbuose atsispindi asmeninės interpretacijos.

Paroda „Baltų dievai” veikia Marijos ir Jurgio Šlapelių name-muziejuje iki kovo 12 dienos.

Visas pasakojimas – laidos įraše

Grafikės Jurgos Povilaitienės kūryboje – baltų dievai ir simboliai: kiekvienam svarbios savo šaknys
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi