Gyvenimas

2020.02.27 12:19

Paslaptingoji melazma, arba simetriškos rudos dėmės ant kūno: nuo ko jos atsiranda ir kaip jas gydyti

LRT.lt2020.02.27 12:19

Pastebėjote simetriškas rudas dėmes ant kūno? Pasitikrinkite, ar tai ne melazma. Ši odos pigmentacijos liga būdingiausia moterims, bet neaplenkia ir vyrų. Melazma yra linkusi atsinaujinti, todėl labai svarbu ją atskirti nuo kitų odos ligų ir tinkamai gydyti, rašoma pranešime žiniasklaidai. Gydytoja atskleidžia, kas padeda atpažinti melazmą ir kokie jos gydymo būdai yra efektyviausi.

Pasitaiko dažnai, tačiau kaip atpažinti?

Melazma, dar kitaip vadinama chloazma arba nėštumo kauke, yra dažnai pasitaikantis, įgytas pigmentacijos sutrikimas. „Nordclinic“ dermatologijos padalinio gydytojos Ugnės Jarilinaitės-Grinveckės teigimu, melazma būdingiausia 25–50 metų moterims, tačiau gali pasireikšti abiem lytims bet kuriame amžiuje.

Gydytoja dermatovenerologė teigia, kad melazmą galima atpažinti iš simetriškai išsidėsčiusių rudos spalvos, nelygiais kraštais dėmių. Ligos metu pažeistoje odoje daugėja biologiškai aktyvių melanocitų, todėl daugiau gaminasi ir pigmento melanino.

Atsižvelgiant į hiperpigmentacijos vietas, melazma skirstoma į vidurinės veido dalies, skruostikaulių, apatinio žandikaulio, pečių. Taip pat pasitaiko ir rausva uždegiminė melazma.

Šiais laikais melazmą diagnozuoti ir atskirti nuo kitų panašių odos ligų nesunku, o padaryti tai svarbu, nes nuo to priklauso tolimesnė gydymo taktika bei paciento priežiūra. „Negydant melazmos didėja odos pažeidimo plotas ir dėl to gydymas užtrunka“, – argumentuoja gydytoja dermatovenerologė.

Atsiradimo priežasčių – begalė

U. Jarilinaitės-Grinaveckės teigimu, melazma atsiranda dėl įvairių priežasčių. Ligos išsivystymą gali lemti genetika, kaip ir intensyvus buvimas saulėje, kuris paskatina melanosomų gamybą. Taip pat melazma gali atsirasti nėštumo metu dėl didėjančio estrogenų kiekio. Dar viena iš galimų priežasčių – skydliaukės ligos.

Gydytoja dermatovenerologė priduria, kad tam tikros vaistų grupės bei kosmetikos priemonės gali sukelti fototoksinę reakciją, kuomet dėl ant odos patekusių medžiagų, taip pat dėl vartojamų vaistų, ir esant kontaktui su saule išsivysto odos uždegimas.

Po šio uždegimo odoje gali pradėti kauptis pigmentas. Galiausiai, tai gali įvykti ir dėl kontraceptikų vartojimo, pakaitinės terapijos ar intrauterininių implantų, nes visa tai sukelia hormoninės sistemos pakitimus.

Padės nauja veiklioji medžiaga

Siekiant įveikti melazmą, būtinas kompleksinis gydymas. Pirmiausia reikalinga apsauga nuo ultravioletinių spindulių. U. Jarilinaitė-Grinaveckė rekomenduoja naudoti apsaugines saulės priemones su SPF 30–50+ filtru, turinčias aktyviųjų veikliųjų medžiagų, kurios apsaugo nuo įvairių rūšių elektromagnetinio spektro spinduliuočių – UVA, UVB, infraraudonųjų spindulių, mėlynosios šviesos.

Sergant melazma gydytoja rekomenduoja reguliariai vartoti maisto papildų su vitaminais C, E, β-karotenu, taip pat žuvų taukų ir gerti žaliosios arbatos. Melazmą galima gydyti ir vaistais bei specialiai pritaikytomis procedūromis.

„Melazmos gydymas yra sudėtingas, nes tam įtakos turi labai daug veiksnių. Odos būklė pagerėja, bet liga yra linkusi pasikartoti. Todėl gydant labai svarbu veikti visas įmanomas grandis. Tam reikalinga ir tinkama odos priežiūra bei paciento ugdymas, kaip tinkamai laikytis gydymo režimo“, – apibendrina U. Jarilinaitė-Grinaveckė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.