Gyvenimas

2020.02.27 09:42

Radijo bangų medžiotojas Tomas senu močiutės imtuvu aptiko signalus nuo Lenkijos iki Japonijos

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.02.27 09:42

Joniškėlio gimnazistui senas močiutės radijo imtuvas padėjo atrasti neįprastą pomėgį. Vaikinas ieško ir klauso iš pačių atokiausių pasaulio kampelių trumposiomis bangomis siunčiamų radijo transliacijų ir jas fiksuoja. Aptikęs signalą jis praneša radijo stočiai, o ši atsiunčia oficialų radijo stoties bangų priėmimo fakto patvirtinimą.

Joniškėlio rajone gyvenantis Tomas Bieliauskas vos iš kelių garsų atpažįsta, kokios šalies radijo stotį jam pavyko pasiekti. Vaikinas sako nė pats netikėjęs, kad kada nors Lietuvoje klausysis kitų šalių radijo stočių, tačiau viskas prasidėjo nuo seno močiutės radijo imtuvo, kurį parsinešęs namo nusprendė patyrinėti.

„Mane labiausiai domina tai, kad ant radijo imtuvo buvo angliškai parašyta, jog jis yra pasaulio priėmėjas. Man buvo įdomu, kodėl ant paprasto radijo imtuvo štai taip parašyta, tad pabandžiau jį pajunginėti ir nustebau išgirdęs kalbant japoniškai. Vėliau internete pabandžiau pasidomėti, kaip taip gali būti, kad paprastame radijo imtuve galima girdėti japoniškas stotis. Taip atradau trumpąsias bangas“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja Tomas.

Vaikinas sužinojo, jog iš tolimų kraštų siunčiamų radijo signalų fiksavimas nėra vienpusis užsiėmimas. Išgirdęs signalus, jis juos pasižymi ir siunčia laišką radijo stočiai. Po kurio laiko gauna vadinamąją QSL kortelę, kuri yra radijo stoties bangų priėmimo fakto patvirtinimas. Ši tradicija atsirado vos prasidėjus pirmosioms radijo transliacijoms, nes buvo svarbu žinoti, kad kažkas girdi transliuojamas programas.

„Šis radijo imtuvas yra pagavęs transliacijas beveik iš 20-ies valstybių ir iš tokių tolimų kraštų kaip Japonija, Kinija, Šiaurės Korėja, Kuba, Amerika, Vatikanas ir daug kitų valstybių, – vardija Tomas. – Šiandien didelį džiaugsmą patyriau grįžęs iš mokyklos ir radęs pašto dėžutėje laišką iš Australijos. Australijai siunčiau pranešimą maždaug prieš pusantro mėnesio ir šiandien pagaliau gavau atsakymą.“

Tomas pasakoja, kad, norint gauti tokią kortelę, neužtenka vien išgirsti radijo stoties šaukinius. Paprastai reikalaujama išklausyti bent pusvalandį, pažymėti, kokiu tiksliai laiku prasidėjo transliacija, laidą vedė vyras ar moteris, apie ką buvo kalbama, kokia grojo muzika. Vaikinas sako, kad visa tai daro ne tik dėl pomėgio, bet ir dėl to, jog per radiją išgirsta daug naudingos informacijos.

„Mane domina įvairių tautų tradicijos, istorija, religijos. Daug per radiją apie tai sužinau. Na, o internetas yra šiek tiek per paprasta. Man norisi sudėtingumo, azarto, nes tuo metu juk galiu ir nepagauti transliacijos“, – šypteli vaikinas.

Tomas sako, kad ir savo ateitį sieja su pomėgiu. Vaikinas svajoja dirbti radijuje užsienio naujienų apžvalgininku.

Visas pasakojimas – laidos įraše

Radijo bangų entuziastas senu močiutės imtuvu ieško ir klauso radijo transliacijų: vaikinas girdėjęs nuo Lenkijos iki Japonijos stočių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt