Gyvenimas

2020.08.12 08:25

Šalis, kurioje madingas gali ir turi būti kiekvienas: gidė papasakojo apie tikrąją Italiją ir italus

LRT RADIJO laida „C‘mon, Nemira“, LRT.lt2020.08.12 08:25

Net didžiausias aferistas Italijoje nesugalvos greta Koliziejaus įsirengti prekybos centro. Būtent dėl meilės menui prieš daugelį metų gidė Aida Skorupskaitė nusprendė pasinerti į šią beribę atradimų šalį. LRT RADIJO laidoje „C’mon, Nemira“ ji papasakojo, kur galima pamatyti tikrąją Italiją. O tai – visai ne Roma ar Florencija: tikrasis itališkas gyvenimo būdas atsiskleidžia mažuose Italijos miesteliuose.

A. Skorupskaitę kalbina LRT RADIJO laidos „C’mon, Nemira“ vedėja Nemira Pumprickaitė.

– „Geriau dieną pragyventi liūtu nei 100 metų avinu.“ Tai italų patarlė. Kokie, tavo stebėjimu, yra italai? Jie tikrai liūtai? Tai šalis, kurioje nėra vietos avinams?

– Avinams taip pat yra vietos, bet kas įdomu – Italijoje, būdamas avinu, gali įsivaizduoti, kad esi liūtas, ir jeigu gerai jį suvaidinsi, kiti gali patikėti. Italai žiūrės į tave ir sakys: jis atrodo kaip avinas, bet man atrodo, kad tai liūtas.

Tačiau patarlės idėja – gali būti bandoje, bet geriau išsiskirti. O kad išsiskirtum, reikia atrasti savyje drąsos. Drąsa italuose puoselėjama nuo mažų dienų. Mamos sako: tu pats geriausias, mylimiausias, tu esi vienintelis, unikalus.

– Radau jūsų citatą: „Visų italų išskirtinė savybė – būti aktoriais, vaidinti ir režisuoti kiekvieną akimirką.“ Man tokia pati mintis buvo kilusi, kai su premjero svita buvome Italijoje ir susitikome su senato pirmininku. Žiūrėjau į jį ir man atrodė, kad jis aktorius – tarsi visą laiką vaidino. Tai geroji italų savybė?

– Ji juos išskiria ir daro įdomius visiems. Jeigu nesi džiaugsmingas, bet džiaugsmą sugebi suvaidinti, anksčiau ar vėliau tą džiaugsmą ir pajusi – toks mąstymo būdas. Iš kitos pusės, jie negali daryti kitaip: yra pripratę ir tai labai gili tradicija.

Šilta, graži jūra yra ne tik Italijoje, kalnai irgi. Skanaus, geros kokybės vyno galima surasti ir kitur. Bet yra meno paminklai, puikiausiai išlikę. Galima sakyti, kad čia susikoncentravusi viso pasaulio civilizacija.

– Dar viena citata – šį kartą Čerčilio: „Italai – keisti žmonės: vieną dieną 45 mln. yra fašistai, kitą dieną – 45 mln. antifašistai ir partizanai. Bet surašius gyventojus juk jų nėra 90 mln.!“ Ar tai reiškia, kad jie keičia nuomonę, kaip diena keičia naktį?

– Ypač politikoje. Yra šventi dalykai, kurių liesti negalima: šeima, šeimoje – mama, maistas, vynas, gyvenimo būdo, meno istorija... Niekam Italijoje, net paskutiniam aferistui, neateis į galvą šalia Koliziejaus pastatyti prekybos centro ar stadiono aikštelės dėl to, kad tai yra istorija, jiems tai šventa. Visa kita galima keisti.

– Kas jus privertė atvažiuoti į Italiją?

– Meilė menui. Kai mokiausi Vilniaus universiteto Istorijos fakultete, žavėjausi Renesanso epocha. Po to, kai su pirma gidžių grupe patekau į Italiją, taip susižavėjau, kad nusprendžiau, jog turiu čia gyventi. Aš esu tiesiog fanatiškai įsimylėjusi šią žemę ir visus jos aspektus – nėra nė vienos dienos, kad apie Italiją neskaityčiau, nesidomėčiau. Visada atranku kažką naujo.

– Ką turistams, atklystantiems į Italiją, tenka pasakoti? Pokalbiams apie Italiją yra ne viena tema: mada, maistas, klimatas, istorija, kultūra, menas. Į ką turistas labiausiai turėtų atkreipti dėmesį?

– Šilta, graži jūra yra ne tik Italijoje, kalnai irgi. Skanaus, geros kokybės vyno galima surasti ir kitur. Bet yra meno paminklai, puikiausiai išlikę. Galima sakyti, kad čia susikoncentravusi viso pasaulio civilizacija – paminklus gali pamatyti, patyrinėti fiziškai.

Tikrus italus, jų gyvenimo būdą rasite mažesniuose miesteliuose. Kai beveik nėra turistų, matai restoranus, bažnyčias, aikštes, skverus, kaip yra apsirengę. Jie keičia garderobą, visi laikosi madų.

– Feisbuke radau tokį tavo sakinį: „Kokia nuostabi ta Italija: kaip tikrąjį Italijos pavyzdį rodyčiau Modeną.“ Kodėl?

– Tuo metu jutau ypatingą meilę mažiems miesteliams. Modena žinoma dėl kokybiškų maisto produktų, ten gimė Luciano Pavarotti. Bet ne dėl to – jeigu mes norime būti turistais, Italijoje turime apžiūrėti pagrindinius miestus: Veneciją, Florenciją, Romą, Neapolį. Bet jeigu važiuojame 10-tą kartą? Ten masės turistų, o kur tikroji Italija? Tikrus italus, jų gyvenimo būdą rasite mažesniuose miesteliuose.

Kai beveik nėra turistų, matai restoranus, bažnyčias, aikštes, skverus, kaip yra apsirengę. Jie keičia garderobą, visi laikosi madų. Italija pirmoji, kuri madą iš aukštųjų sferų nuleido į mases. Mada prieinama visiems – madingus daiktus gali pirkti pigiai. Nuo pačio neturtingiausio iki turtingiausio – visi gali sau leisti atrodyti madingai.

Visas pokalbis – vasario 25 d. laidos „C’mon, Nemira“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt