Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.26 22:02

Kai burnoje – specifinis skonis net nieko nevalgius: Unikauskas atsakė, kas dėl to gali būti kaltas

Metalo skonį burnoje galite pajusti ir dėl cinko trūkumo, tačiau kartais tai gali lemti organizme susikaupę sunkieji metalai ar net pesticidai maiste. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pasakoja, kad kartumas gali atsirasti dėl tulžies patekimo į burną, tačiau dėl to kaltos visai ne kepenys.

„Burnoje atsiradęs keistas skonis gali būti rimta špargalkė jūsų gydytojui nustatant diagnozę. Vienas dalykas, kai keistas poskonis burnoje atsiranda nuo neįprasto maisto ar pavartojus alkoholio, tačiau jei jis jaučiamas nuolat arba atsiranda tam tikrais periodais, specifinis skonis burnoje gali būti rimtų ligų signalas“, – sako medikas.

Metalo skonis burnoje gali atsirasti dėl:

Tam tikrų vaistų. Pasak daktaro, iš tiesų kai kurie geriami vaistai gali tarsi sukurti metalo skonį burnoje, tad šiuo atveju reikėtų pasitarti su gydytoju.

Sintetinių vitaminų. „Esu sakęs tai daug kartų – sintetiniai vitaminai yra bevertis dalykas. Jų nereikia gerti. Jeigu norite, kad vitaminai veiktų, dauguma iš jų turi būti natūralūs, gaunami su maistu“, – perspėja A. Unikauskas.

Sunkiųjų metalų. Jeigu jūsų organizme susikaupė sunkiųjų metalų, tai taip pat gali būti priežastis, kodėl burnoje ėmėte jausti keistą skonį.

Yra žmonių, kurie turi burnos gleivinės problemų. Jos tokio lygio, kad gleivinė po truputį kraujuoja. Šito mėnesiais, metais trunkančio kraujavimo užtenka, kad atsirastų mažakraujystė. Kraujyje yra eritrocitų, eritrocituose – hemoglobino, t. y. hemo, o hemo sudedamoji dalis – geležis.

Pesticidų. Žemės ūkyje naudojami chemikalai pereina į augmeniją, o mes tai valgome – dėl chemijos gausos maiste galime burnoje pradėti jausti metalo skonį.

Cinko trūkumo. Kai mums trūksta šio mikroelemento, burna taip pat gali reaguoti. Taip nutinka nėštumo metu, esant netinkamai mitybai ar mažam skrandžio rūgštingumui. Daug cinko turi jūrų gėrybės.

Chemoterapijos. Pasak A. Unikausko, jei jums paskirta chemoterapija, nesistebėkite burnoje pajutę metalo skonį. Tačiau jeigu jums ši procedūra paskirta, vadinasi, ji būtina.

Kartus metalo ir sieros skonis burnoje – ne tik vitaminų trūkumas, bet ir pavojaus signalas iš organizmo

Anemijos. „Yra žmonių, kuriems yra gingivitas, parodontozė – burnos gleivinės problemos. Jos tokio lygio, kad gleivinė po truputį kraujuoja. Šito mėnesiais, metais trunkančio kraujavimo užtenka, kad atsirastų mažakraujystė. Tai lemia kraujavimas, o kraujyje yra eritrocitų, eritrocituose – hemoglobino, t. y. hemo, o hemo sudedamoji dalis – geležis“, – aiškina laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Saldus skonis burnoje signalizuoja apie cukrinį diabetą

„Cukrinis diabetas – kai kraujyje padaugėja gliukozės. Tad salstelėjimas gali skirtis ir per seiles. Jeigu diabetas negydomas arba dekompensuotas, gali atsirasti acetono prieskonis. Tai jau labai blogai“, – pažymi profesorius.

Dažniausiai rūgštumas burnoje atsiranda dėl refliukso. Tačiau refliuksas dažniausiai atsiranda ne todėl, kad yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas, o todėl, kad skrandžio rūgštingumas yra per mažas.

Kartumas burnoje rodo tulžies refliuksą

Daktaro teigimu, kartumas burnoje – tai požymis, kad į burną pateko tulžies. Ar dėl to kaltos kepenys? Ne, jos daro savo darbą – gamina tulžį. Dėl tulžies patekimo į burną iš tiesų kaltas netinkamai veikiantis prievartis, kuris neturėtų iš dvylikapirštės žarnos turinio praleisti į skrandį, ir sfinkteris, dėl kurio neveikimo skrandžio turinys pakyla iki stemplės.

„Viena iš priežasčių – sutrikę žarnyno judesiai. Be to, turi būti išsiderinęs skrandžio rūgštingumas“, – priduria A. Unikauskas.

Rūgštus skonis burnoje – ženklas, kad kankina refliuksas

„Dažniausiai rūgštumas burnoje atsiranda dėl refliukso. Beje, tai kenkia ir dantims. Tačiau refliuksas dažniausiai atsiranda ne todėl, kad yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas, o todėl, kad skrandžio rūgštingumas yra per mažas. Tokiu atveju geriausia priemonė – ne mažinti rūgštingumą, o jį didinti, o tą padaryti padės obuolių actas“, – teigia profesorius.

Gendančių kiaušinių ir sieros skonį burnoje sukelia sinusitas

Šie itin nemalonūs skoniai perspėja, kad burnoje ar sinusuose esti infekcija. Bakterijos jumyse gyvena, dauginasi ir išskiria dujas – taip pat ir sierą. Taip jūsų burną aplanko gendančių kiaušinių ir sieros skonis.

Druskos skonis burnoje rodo, kad prasidėjo dehidratacija

Anot gydytojo, sūrus skonis burnoje praneša, kad jūsų organizmui paprasčiausiai trūksta vandens, tad šį simptomą pašalinsite papildę kūną vandens atsargomis.

Plačiau – vasario 17 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Kartus metalo ir sieros skonis burnoje – ne tik vitaminų trūkumas, bet ir pavojaus signalas iš organizmo
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi