Gyvenimas

2020.02.22 12:21

Šilti orai ruonius paliko be prieglobsčio: jauniklius augins plėšrūnams palankiomis sąlygomis

Šilčiausias kada nors registruotas sausis ir besniegė žiema Estijoje kelia grėsmę poravimosi sezoną Saremos saloje pradedantiems Baltijos ruoniams. Taip ir neužšalus jūros pakrantėms, ruoniai jauniklius turės auginti spausdamiesi paplūdimiuose, nešvariomis ir plėšrūnams atviromis sąlygomis.

Šilti orai ir ledo stoka Baltijos jūroje ruonius Estijos Saremos saloje paliko be saugaus prieglobsčio, kur galėtų atsivesti ir auginti jauniklius. Tą dabar bus priversti daryti mažose salelėse ar atokiuose paplūdimiuose, kur sąlygos visiškai kitokios, ir kur kas pavojingesnės nei ant ledo.

„Pakrantėje ne taip švaru kaip ant ledo. Ji bus tankiai užgulta kitų ruonių, todėl lengviau plis ligos. Jaunikliai į jūrą išplauks ne tokie sveiki. Be to, pakrantėse, salose jie bus kur kas lengvesnis grobis laukiantiems plėšrūnams“, – teigia ruonių tyrėjas Martas Jussi.

Gamtosaugininkai sako, kad iš 3 tūkst. šiemet gimsiančių ruoniukų tokiomis sąlygomis iki tol, kol išplauks į jūrą, išgyvens tik mažiau nei pusė. O ir tiems šansų išlikti mažiau, nes jie bus silpnesni.

Šilti orai ruonius paliko be prieglobsčio: jauniklius augins plėšrūnams palankiomis sąlygomis

Estijos aplinkos apsaugos tarnyba Saremoje renovavo laukinės gamtos reabilitacijos centrą, kuriame bus prižiūrimi nuo tėvų pasimetę ar palikti ruonių jaunikliai.

„Juos užauginsime, kol, pasiekusius tinkamą amžių, galėsime paleisti atgal į laukinę gamtą“, – aiškina aplinkosaugininkas Tonu Talvi.

Žmonių taip pat prašoma paplūdimiuose nesiartinti prie ruonių ir jų jauniklių, stebėti nebent iš tolo.

Estijos orų tarnyba informuoja, kad šalyje šiemet registruotas šilčiausias sausis nuo tada, kai tokie matavimai atliekami. Vidutinė pirmojo metų mėnesio temperatūra buvo trys laipsniai šilumos.