Gyvenimas

2020.02.21 15:18

Marius Čepulis. Apie mūsų mylimiausią giedorėlį

Marius Čepulis, gamtos fotografas2020.02.21 15:18

Ne, nepasakosiu apie Vaidotą iš „The Roop“ – šį kartą apie vieną mylimiausių lietuvių paukščių – čirulį, voversį, vyturį, vieversį. Mat netrukus (vasario 24 d.) minėsim vieversio dieną. Tada bus draudžiama šukuotis plaukus, sijoti miltus, o visa vilna iki tos dienos turės bus suverpta.

Lietuvos lengvaatlečiai ir šiaip visi bėgimo entuziastai tą dieną privalės nubėgti iki miesto galo ir atgal (arba aplink stadioną du kartus), tada tais metais jie bus greiti it vieversiai. Sakoma, kad jei vieversiai parsiranda anksčiau vasario 24 d. – bus šaltas pavasaris, jei vėliau – greičiau sušils. Esant šaltesniam vasariui vieversiai pas mus parsirasdavo kovo pradžioje (taip buvo 2011, 2013, 2018 metais), o šiaip per paskutinį dešimtmetį dažniausiai pirmieji pasigirsdavo jau vasario pradžioje ar vidury. Šiemet pajūryje vieversius stebėjo dar prieš Tris Karalius. Greičiausiai tai buvo žiemojantys vieversiai. O apie migruojančius vyturius pirmieji duomenys pradėjo plūsti nuo vasario vidurio.

Tad jei dabar nuvažiuosit į laukus ir mažumėlę pasivaikščiosit ištempę ausis, greičiausiai išgirsit nedrąsius trumpus pačyravimus. O pačius giedorėlius pamatysit aukštai danguje link šiaurės traukiančius.

Vieversių pasaulyje yra apie 80 rūšių. Dažniausiai tai nedideli pilki paukštukai, nors būna ir juodai pamargintų. Lietuvoje sutinkamos net 7 vieversių rūšys.

Paprastasis stepinis ir pilkasis trumpapirštis vieversiai buvo stebėti tik po kartą. Keliskart buvo užfiksuotas didysis trumpapirštis vieversys.

Gražuolis raguotasis vieversys pas mus pasirodo, kai kiti vieversiai išskrenda. Tai mūsuose žiemojanti vieversių rūšis. Žiemą jų būrelių galima pastebėti dideliuose laukuose, netoli kelių. Dažnai laikosi kartu su kitais svečiais iš šiaurės – sniegstartėmis.

Prieš penkias dešimtis metų Lietuvos miestų ir miestelių aikštėse, pakelėse buvo galima stebėti kuoduotuosius vieversius. Tadas Ivanauskas rašė, kad tai įprastas paukštis, gyvenantis žmogaus kaimynystėje. Deja, dabar jis ypač retai sutinkamas, o perėjimo atvejų jau daugiau nei 20 metų neužfiksuota.

Žiemojantį vieversį turim, miestų ir kaimų turėjom, laukų turim, bet yra ir miškų vieversys – ligutė. Matyti ją retai kas mato, bet jos liūliuojanti giesmelė nuo kokios pušies viršūnės aidi labai toli. Tai – dažnas miškų paukštis (šiaurės Lietuvoj tik retesnė).

Na ir pats dažniausias vyturys ir vienas dažnesnių Lietuvos paukščių (kol kas) – dirvinis vieversys. Jų galima sutikti kiekvienam didesniam lauke, pievoje, ganykloje, aukštapelkėje. Mėgsta tupėti ant pakelės stulpelių ar laukų keliukų (kur jie labai dažnai automobilių numušami, nespėję pakilti). Tai – vienas iš anksčiausiai giedoti pradedančių paukščių. Pirmieji vieversiai pragysta vos tik rytuose žvaigždės ištirpsta ir dangus prašviesėja. Lizdus suka ant žemės balandžio gale. Žuvus pirmai vadai bando perėti antrąkart.

Nors pas mus vieversys ir dažnas paukštis, bet jų skaičius Europoje drastiškai mažėja. Kai kuriose šalyse per 30 metų vieversių populiacija susitraukė 90 %. ir manoma, kad per ateinantį dešimtmetį išvis išnyks. Pagrindinė to priežastis – perėjimui tinkamų buveinių nykimas (ganyklų, dirvonuojančių plotų mažėjimas), pesticidų naudojimas, intensyvesnis ūkininkavimas, ūkininkavimo metodų pasikeitimas. Dabar vis daugiau auginama žieminių kultūrų, vis ankščiau pradedama pjauti žolė. Taip pat didesni plotai užsėjami rapsais, kurie labai tankiai suželia ir vieversiai negali į juos nutūpti, tarp jų lakstyti bei vabzdžius rinkti, o ir tie patys vabzdžiai ištručijami.

Lietuvoje dar galime džiaugtis vieversių giesmėmis, bet, kaip ir visų atvirų vietų paukščių, jų ateitis labai miglota. Jei vyriausybės ir toliau pumpuos pinigais ir taip pripompuotus didžiuosius žemvaldžius, jei ir toliau jie sunks iš žemės viską, ką tik įmanoma, jei ir toliau naikins dirvonuojančius plotus, jei ir toliau laukai virs monokultūrų dykumomis, brangusis žemdirbių draugelis vieversėlis jiems giedos tik iš išmaniųjų telefonų ekranų.

Šį savaitgalį neužmirškit laukuose pastovėt, galvas užvertę ir pasidžiaugt, kad padangėmis vis dar čirena vyturiai.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.