Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.19 17:19

Erkės – ne tik miške, bet ir miesto gatvėse: jei žiemos ir toliau bus tokios šiltos, erkių sezonas tęsis visus metus

žiūrėkite įrašą

Neįprastai šilta žiema – rojus erkėms, taip ir nespėjusioms užmigti žiemos miegu, tačiau didelis pavojus mums. Anot LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusio Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) direktoriaus prof. Sauliaus Čaplinsko, jei žiemos ir toliau bus tokios šiltos, erkių sezonas tęsis visus metus. Pasak jo, šiuo metu erkę sutikti lengva ne tik miške, bet ir mieste ar parke.

ULAC direktorius pasakoja, jog šią neįprastai šiltą žiemą dalis erkių net nebuvo užmigusios ir iki pat dabar išliko aktyvios. „Nutiko taip, kad erkių periodas nepasibaigė, o jei žiemos ir toliau bus tokios šiltos, jis tęsis visus metus“, – įspėja S. Čaplinskas.

Anot jo, erkę sutikti ir pasigauti lengviausia žingsniuojant drėgnu mišku arba brendant per aukštą žolę, tačiau pavojus tyko ir mieste, ir parke. „Beje, reikia nepamiršti, kad erkę į namus gali parnešti ir mūsų augintiniai“, – kalba S. Čaplinskas.

Visgi specialistas pastebi, jog žmonės tampa vis sąmoningesni ir budresni. „Žmonių elgesys keičiasi, o erkių keliamą pavojų įsisąmoninti jiems padeda ir žiniasklaida. Smagu, kai žinomi žmonės dalijasi istorijomis, tad belieka tik dar kartą priminti, kad labai svarbu saugotis“, – apie erkių pernešamas ligas kalba ULAC direktorius.

Pasak jo, vertėtų kuo rečiau lankytis apleistuose laukuose, o einant į gamtą pasirūpinti tinkama apranga, nesėsti tiesiai ant žolės.

„Žmogus gali net nepastebėti, kad jam įsisiurbė erkė. Todėl, sunegalavus ir pajutus neaiškių priežasčių sukeltą karščiavimą, galvos skausmus ir pan., reikia pasikonsultuoti su gydytoju. Beje, reikėtų nepamiršti, kad erkių pernešamomis ligomis galima užsikrėsti ir geriant nepasterizuotą pieną“, – įspėja S. Čaplinskas ir primena, jog nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti. Tiesa, skiepų, padedančių apsisaugoti nuo Laimo ligos, nėra.

Visas pokalbis – laidos įraše

Labas rytas, Lietuva I d. Šiluma neužmigdė parazitų: taip ir nepasibaigusio erkių sezono pavojai grasina ne tik lauke, bet ir nepasterizuotame piene
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi