Gyvenimas

2020.02.22 09:32

Anuomet apie vėžį garsiai nusprendusi kalbėti Eglė Mėlinauskienė: buvau pasmerkta net kai kurių artimųjų

LRT RADIJO laida „10-12”, LRT.lt2020.02.22 09:32

Kalbėti apie onkologiją – nelengva, tačiau, kaip LRT RADIJO laidoje „10–12“ teigia atlikėjas Stanislavas Stavickis-Stano, apie vėžį kalbantis itin atvirai, gijimo kelyje tai labai svarbu. Neslėpti diagnozės prieš daugelį metų nutarusi „Mamų unijos“ įkūrėja Eglė Mėlinauskienė prisipąžįsta susidūrusi net su artimųjų pasipriešinimu, o dabar pokytis matomas ir akimis – vaikams nebegėda rodyti savo plikų galvyčių.

Paramos fondas vėžiu sergantiems vaikams „Mamų unija“ vasario 4 d., Tarptautinę kovos su vėžiu dieną, pakvietė visus Lietuvos vaikus dalyvauti konkurse – sukurti žodžius dainai, kuri įkvėps vėžiu sergančius vaikus. Daina, kuriai muziką kuria atlikėjas ir prodiuseris S. Stavickis-Stano, skambės vieno didžiausių paramos koncertų vėžiu sergantiems vaikams „Gyventi gera“ metu, kurį LRT TELEVIZIJOS žiūrovai galės išvysti jau šį šeštadienį – vasario 22 d. 21 val.

Daugybę metų apie onkologiją kalbanti ir klausimus apie aukojimą kelianti paramos fondo „Mamų unija“ įkūrėja E. Mėlinauskienė LRT RADIJO laidoje „10–12“ sako, kad visuomenė keičiasi ir darbas edukuojant žmones davė vaisių.

„Vienas iš mūsų kertinių tikslų – visą laiką apie tai kalbėti. Pradžia buvo mano pačios liga. Praėjo 20 metų nuo to, kai pradėjau kalbėti. Tuomet apie ligas niekas nekalbėjo. Mano patirtis buvo visokia – buvau pasmerkta ir kai kurių artimųjų. Buvo visko, bet niekada nesigailėjau dėl to, ką dariau, kad kalbėjau. Tuo metu man labai reikėjo kalbėti, nes aš sveikau. Atvirumas man padėjo sveikti, nes nusimečiau didžiulę naštą nuo pečių“, – pasakoja moteris.

Anot pašnekovės, tik įkurus fondą „Mamų unija“ vėžiu sergantys vaikai slėpė savo galvas po perukais ar kepurėmis, o šiandien to daryti jau nebereikia. „Tai labai svarbus pokytis. Kartais sergantis ar sveikstantis žmogus net nepagalvoja, kokią nauda suteikia kalbėjimas“, – pažymi ji.

Kalbėjimas – labai svarbus gijimo aspektas. Pripažinti, kad tu sergi, suprasti, kad tai nėra nuosprendis. Nuo to prasideda sveikimas, kai suvoki, kad pasaulis nesibaigė, kad galima gyventi.

Kalbėti apie užklupusią klastingą ligą nusprendęs Stano pritaria E. Mėlinauskienei. Pasak pašnekovo, galima prigalvoti daug skambių frazių, dėl ko apie tai kalbama, pavyzdžiui, kad padėtum kitiems, tačiau tiesa ta, kad kalbėjimas pirmiausia padeda pačiam žmogui.

„Kalbėjimas – labai svarbus gijimo aspektas. Pripažinti, kad tu sergi, suprasti, kad tai nėra nuosprendis. Nuo to prasideda sveikimas, kai suvoki, kad viskas yra gerai – pasaulis nesibaigė ties šia diagnoze, ties šiais skaičiukais ar stadijomis. Kad galima gyventi“, – mintimis dalijasi dainininkas.

S. Stavickis neseniai parašė ir knygą „Kodėl aš?“, kurioje apsidalijo išgyvenimais, patirtais sveikimo kelyje. Pasirinkęs ne tylėti, o kalbėti, atlikėjas sako gaunantis daugybę žinučių iš jo likimo bendraminčių.

„Labai daug žmonių bijo apie tai šnekėti, nori nuo to pabėgti. Baigėsi gydymas – ir pasislėpti. Tai nėra liga, nuo kurios išsigydei – ir viskas. Tai klastinga, pavojinga liga. Kai susiduri su tokia diagnoze, turi iš principo pakeisti požiūrį į gyvenimą“, – teigia jis.

Šis kelias – padėti onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams – nelengvas, pripažįsta E. Mėlinauskienė, tačiau ji vis tiek renkasi tai daryti.

Lygiai tą patį patyriau ir aš, kai diagnozę išgirdau antrą kartą. Tada tikrai galvojau, kad mirsiu. Antrą kartą pakilti žymiai sunkiau, dėl to labai svarbu padėti, emociškai palaikyti ir suprasti, kad ir emocinė sveikata labai svarbi.

„Ypač tais atvejais, jei liga vėl atsinaujina – tuomet dar sunkiau. Lygiai tą patį patyriau ir aš, kai diagnozę išgirdau antrą kartą. Tada tikrai galvojau, kad mirsiu, nebuvo kitos minties. Antrą kartą pakilti žymiai sunkiau, dėl to labai svarbu padėti, emociškai palaikyti ir suprasti, kad ir emocinė sveikata labai svarbi. Tai jungiamoji dalis – negali būti vien medicininis gydymas. Yra labai blogai, jeigu, pavyzdžiui, ir mama jaučiasi blogai – ji tempia vaiką žemyn...“ – pasakoja ji.

Vasario 22 d. 21 val. visų, padedančių vėžiu sergantiems vaikams, širdys plaks vienu ritmu. Labdaros fondo „Mamų unija“ organizuojamame renginyje „Gyventi gera“ garsiausi šalies atlikėjai, tokie kaip Andrius Mamontovas, Vaidas Baumila, Iglė Bernotaitytė, Tadas Juodsnukis, Ieva Zasimauskaitė, Žilvinas Žvagulis ir kt., drauge su vėžio paliestais vaikais pasakos apie palaikymą, pagalbą ir dovanojamas geras emocijas, dėl kurių mažyliai sveiksta greičiau.

Renginio metu auką ligoniukams galės skirti kiekvienas žiūrovas. Suaukoti pinigai bus skirti sergantiems vaikams ir jų šeimoms: perkami nekompensuojami vaistai, padengiamos nekompensuojamų tyrimų išlaidos, teikiama pagalba besigydantiems užsienyje vaikams, suteikiamos slaugos priemonės ir visa kita reikalinga pagalba.

„Mamų unija“ jau vienuoliktus metus dirba su vėžio paliestais vaikais ir jų šeimomis, yra vienas pirmųjų fondų Lietuvoje, kuris diegia geriausios fondų praktikos pasaulyje standartus. Fondas netrukus atidarys šeimoms skirtą centrą, kuriame įsikurs mažųjų ligoniukų šeimos, kol vaikai gydomi ligoninėje. Ten bus teikiamos reabilitacijos, psichologijos ir kitos paslaugos vėžio paliestiems vaikams. Reportažą iš jau pastatyto centro bus galima pamatyti ir koncerto „Gyventi gera“ metu per LRT TELEVIZIJĄ.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.