Gyvenimas

2020.02.20 08:10

10 Latvijos vietų, kurias verta aplankyti: nuo aukščiausio medinio apžvalgos bokšto iki giliausio urvo

LRT.lt2020.02.20 08:10

Ilgiausias krioklys Europoje, giliausias urvas Baltijos šalyse, aukščiausias medinis apžvalgos bokštas Latvijoje – tai tik keli rekordai, kuriuos galima išvysti vos už kelių valandų kelio automobiliu. Norintiems pakeliauti ir pasidžiaugti bundančia gamta verta pasvarstyti apie savaitgalio išvyką po Latvijos parkus.

Visai kaip Lietuva, Latvija gali pasigirti kvapą gniaužiančiais gamtos vaizdais, o latviai tikrai moka džiaugtis gamtos teikiamais turtais. Šalyje gausu vienas už kitą gražesnių nacionalinių, gamtos ir miškų parkų, kuriuose įrengti apžvalgos bokštai, pažintiniai takai, laukinės gamtos stebėjimo aikštelės ir kitokios pramogos, paįvairinsiančios tiek romantišką išvyką, tiek linksmą šeimos savaitgalio kelionę.

1. Gaujos nacionalinis parkas

Gaujos nacionalinis parkas – vienas didžiausių nacionalinių parkų Baltijos šalyse, išsidėstęs daugiau nei 90 tūkst. hektarų plote Rygos, Cėsių ir Valmieros rajonuose. Ką pamatyti ir aplankyti nacionalime parke netrūksta – čia stūkso 350 mln. metų skaičiuojančios smėlio uolos, gausu architektūrinių ir istorinių paminklų, įspūdinga augmenija ir gyvūnų įvairovė.

Prieš 10 tūkst. metų dabartinėje Siguldos teritorijoje pradėjusi formuotis Gūtmanio ola – giliausias urvas Baltijos šalyse. Jo aukštis – 10 metrų, plotis – 12 metrų, gylis – beveik 19 metrų.

Turaidos muziejuje-rezervate stūkso 13-ame amžiuje pradėta statyti Turaidos mūrinė pilis, 1750 m. išdygusi Turaidos bažnyčia, šalia senos liepos įrengta Turaidos Rožės – merginos, kuri paaukojo savo gyvybę dėl meilės ir tapo legenda, įkūnijančia garbę, orumą ir ištikimybę – atminimo vieta.

Lygatnės gamtos takas kviečia apžiūrėti Gaujos senvagei būdingą kraštovaizdį ir susipažinti su Latvijos laukiniais žinduoliais. Keliaudami daugiau nei 5 km besitęsiančiu taku sutiksite voveraičių, pūstauodegę lapę ar pelėdą, kurie buvo sužeisti arba prijaukinti žmonių, todėl dabar gyvena padedami žmogaus, nes nebegali savarankiškai pasirūpinti maistu.

2. Kemerių nacionalinis parkas

Fotografijų mylėtojų rojumi vadinamas Didysis Kemerių raistas lankytojus traukia visais metų laikais. Pasivaikščioti įspūdingų vaizdų apsuptyje čia gali ir aktyvesni, ir ilgus atstumus mažiau mėgstantys keliautojai, kadangi jų laukia skirtingo ilgio vaikščiojimo trasos. Tiesa, nužygiavę 3,4 km ilgio taką pasieksite apžvalgos aikštelę, kurioje į pelkę galėsite pažvelgti iš aukščiau.

Naujų pojūčių ištroškusiems lankytojams šiltuoju metų laiku Kemerių nacionaliniame parke siūloma išbandyti 2,6 km ilgio basakojų taką. Galite būti tikri, jog žengdami įšilusiu rąsto paviršiumi arba brisdami per masažuojančių kamuoliukų krūvą bent akimirkai pamiršite visus rūpesčius.

3. Tervetės gamtos parkas

Visai šalia Lietuvos sienos įsikūręs Tervetės gamtos parkas – puiki šeimos vieta, kurioje linksmybių ras ir suaugusieji, ir vaikai. Mažuosius pasitiks gausybė medinių nykštukų ir kitų pasakų veikėjų, o kojas bus galima pramankštinti ne tik laipiojant įvairaus dydžio tilteliais, bet ir kopiant į vieną aukščiausių medinių apžvalgos bokštų Latvijoje. Tervetės gamtos parke dažnai vyksta įvairios šventės, šurmuliuoja turgus, veikia dviračių ir valčių nuomos punktai.

4. Dauguvos kilpų gamtos parkas

Pasigrožėti kvapą gniaužiančiais Į UNESCO paveldą įtraukto parko ir Dauguvos upės slėnio vaizdais lankytojai gali pėsčiomis, dviračiais ar net valtimis. Norint neskubant pasimėgauti parko gamta ir aplankyti kultūrinius-istorinius objektus, geriausia išvykai skirti porą dienų.

5. Papės gamtos parkas

Jeigu svajojate išvysti laukinėje gamtoje besiganančius arklius, sėskite į automobilį ir keliaukite į Papės gamtos parką. Ten jus pasitiks Papės ežeras, net keli įvairaus ilgio (ilgiausias – net 32 km!) pažintiniai takai, autentiški žvejų kaimai, paukščių stebėjimo ir žiedavimo stotis.

6. Dvietės lankų gamtos parkas

2004 m. įsteigtas parkas kviečia pasižvalgyti po natūraliai užliejamas pievas, todėl geriausia jame lankytis būtent pavasarį, kai patvinusios Dauguvos upės vandenys užlieja net 20 km ilgio senojo Dvietės slėnio ruožą. Beje, ši vieta garsėja ir kaip tūkstančių vandens paukščių būrimosi ir perėjimo vieta.

7. Slyterės nacionalinis parkas

Baltijos jūros pakrantėje įsikūręs Slyterės nacionalinis parkas įtrauktas į Europos ypatingai saugomų gamtos teritorijų tinklą „Natura 2000“. Čia galite išvysti 30–50 m aukščio Baltijos ledyninio ežero senosios pakrantės skardį, apaugusį mišku, pasivaikščioti po žmogaus nepaliestas auksines kopas, aplankyti žymųjį kyšulį – Kolkos ragą.

8. Ventos slenkstis

Maždaug 100 metų pločio Ventos krioklys neretai vadinamas ilgiausiu Europoje. Juo galima grožėtis tiek nuo upės krantų, tiek nuo seno raudonų plytų tilto. Beje, kiekvieną pavasarį ir rudenį čia galima išvysti ir neįprastą reiškinį – ore besivartančias žuvis skraiduoles. Seniau Kuldiga, kurioje ir galima pamatyti Ventos krioklį, buvo vadinama žvejų rojumi, mat ten lašišas buvo galima gaudyti tiesiog ore.

9. Dzintarų miško parkas

Jūrmalos centre įsikūrusį Dzintarų parką supa 200 metų senumo pušys, o viduryje stūkso 33,5 metrų aukščio apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria įspūdinga Baltijos jūros panorama. Parke įrengtos pramogos ir žaidimų aikštelės vaikams, riedučių ir dviračių takai, krepšinio aikštelės.

10. Abavos slėnio parkas

Lankydamiesi Abavos slėnio parke, galėsite grožėtis nuostabiu upės slėnio kraštovaizdžiu, stačiais krantais, dolomitų atodangomis ir nuožulniais tyro vandens šaltiniais.

Daugiau informacijos apie turizmą Latvijoje – www.latvia.travel