Gyvenimas

2020.03.02 06:46

Provincijos laiškininkė atgaivino močiutės kepamų šakočių tradiciją

Nijolė Baronienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2020.03.02 06:46

Trakų rajone esančio Onuškio miestelio laiškininkė Aldona Blažonienė nusprendė atgaivinti šeimos tradiciją – šakočių kepimą. Juolab, kad šeima laiko karvių, turi pulką vištų, tad nei pieno, nei sviesto pirkti nereikia. „Močiutė kepdavo be citrinų, o aš dedu“, – LRT RADIJUI sako močiutės šakočių receptą kiek patobulinusi A. Blažonienė.


Moteris įsitikinusi, kad kepti šakočius gali ne blogiau, nei jos močiutė. Būdama dar maža mergaitė, ji matė, kaip močiutė užsimaišo tešlos ir iškepa daugelio mėgstamą gardumyną. Tad moteris nusprendė atgaivinti ir išsaugoti šeimos tradiciją. Iniciatyvi kulinarinio paveldo puoselėtoja neliko nepastebėta – A. Blažonienės šakočiai sertifikuoti – pripažinti tautinio paveldo produktais.

„Sugalvojau pabandyti. Gavosi. Tai ir kepu. Po truputį“, – kukliai, nedaugžodžiaujant, savo pasakojimą pradeda A. Blažonienė. Moteris juokauja, kad visai jos giminei sukti galvos dėl saldumynų tikrai nereikia – lietuviškais kepiniais Aldona visada pasiruošusi ją aprūpinti.

Pats kepimas trunka apie pusantros valandos. Jei malka labai sausa, galima susisukti ir per gerą valandą.

Malkos turi būti sausos ir būtinai beržinės, sako šakočių kepėja. „Negalima dėti šlapių ar neišdžiūvusių malkų. Nekepa tada gerai. Liepsna turi būti atvira, o malkos smulkios. Po truputį jas reikia dėti“, – kelias svarbias šakočių kepimo detales atskleidžia A. Blažonienė.

Šakočių kepėja spėja ne tik prie jų suktis, bet ir laiškus Onuškio krašte išnešioti bei ūkininkauti. Moteris naminius kiaušinius bei pieno produktus naudoja ir šakočių gamybai.

Giminei sukti galvos dėl saldumynų tikrai nereikia – tradiciniais lietuviškais raguoliais Aldona visada pasiruošusi ją aprūpinti.

A. Blažonienė neslepia, kad šakočių kepimas nėra darbas iš lengvųjų. „Nuo ugnies būna karšta. Ypač vasarą. Reikia bent keturių valandų, norint iškepti vieną šakotį. Čia jau su užmaišymu ir viskuo, – tikina Onuškio ūkininkė ir laiškininkė. – Pats kepimas trunka apie pusantros valandos. Jei malka labai sausa, galima susisukti ir per gerą valandą. O būna, kad ir dvi valandas tenka kepti – sėdi sau ir suki.“

Aldona atvirauja, kad kepant šakočius reikia jausti tempą, greitį ir itin pedantiškai darbuotis. Iš pradžių, vienu metu pilti tešlą ir sukti, moteriai padėdavo jos dukra, o vėliau kepėja įgudo paskliauti tik savo rankomis.

Plačiau – radijo įraše

Parengė – Vismantas Žuklevičius


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.