Gyvenimas

2020.02.14 16:40

Vilniuje viešintis serialo „Stranger Things“ režisierius papasakojo, kaip vyko filmavimai, ir gyrė Lietuvą

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.02.14 16:40

Ilgai kalbas kurstęs sostinės Lukiškių kalėjimas virto akylai saugoma filmavimo aikštele, kurioje filmuojamas ketvirtasis „Netflix“ serialo „Stranger Things“ sezonas. Vilniuje viešintis serialo režisierius ir vykdantysis prodiuseris Shawnas Levy atskleidė kai kurias detales, kruopščiai saugomas nuo smalsių praeivių akių, ir negailėjo pagyrimų sostinei.

Lietuvoje viešintis serialo režisierius, pasitikęs žurnalistus, pirmiausia pasidžiaugė galėdamas parodyti jiems oficialų serialo ketvirtojo sezono anonsą. Tiesa, jame vaizdų iš Lukiškių kalėjimo, kuriame buvo filmuoti keli epizodai, nėra, įamžinti tik lauke, kitose Vilniaus vietose užfiksuoti vaizdai. Klipas prasideda žiemos vaizdais. Jame rodomas prie geležinkelio bėgių besidarbuojančių žmonių būrys.

„Kai pradėjome kurti „Stranger Things“, mes nežinojome, ar kas nors pasaulyje serialą žiūrės. Matyti, kaip jis išaugo į tarptautinį fenomeną, buvo išties jaudinantis dalykas. Lygiai taip pat džiugina ir tai, kad čia, Lietuvoje, serialas yra populiarus, kaip ir Japonijoje, Kanadoje ar kuriame kitame krašte“, – sakė režisierius.

Anot jo, ketvirtojo sezono filmavimams kūrėjai ieškojo šalies, kuri būtų unikali ir primintų sovietinius 80-uosius ir turėtų sniego. „Todėl pasirinkome Lietuvą, tik sniegas čia taip ir neiškrito. Taigi filmavome puikiose vietose, tačiau kiekviena snaigė, kurią išvysite ekranuose, – dirbtinė, sukurta lietuvių specialiųjų efektų kūrėjų“, – šypsojosi Sh. Levy.

Anot kūrėjo, būtent sniego trūkumas komandai tapo bene didžiausiu iššūkiu – reikėjo sukurti tikros, gūdžios žiemos įspūdį, tad jo manymu, lietuvių komanda viską išsprendė puikiai ir padarė kone stebuklus.

Režisierius atskleidė, kad filmuota buvo ne tik Lukiškių kalėjime, kur praeivių žvilgsnius traukė aplink išsirikiavę automobiliai su filmavimo technika, bet ir Skersabalių karjere, esančiame netoli Vilniaus. Kitų vietų, kuriose buvo įsikūrusi filmavimo aikštelė, jis neatskleidė.

„Kai svarstėme, kur vykti, kalbėjausi su Craigu Mazinu, vienu iš „Černobylio“ kūrėjų. Jo patirtys Lietuvoje – fantastiškos. Aš daug apie Lietuvą nežinojau, tačiau kai ruošiausi čia filmuotis, pasidomėjau krašto istorija. Ji taip pat žavi“, – patikino vienas iš „Stranger Things“ kūrėjų.

Anot jo, visi kolegos, kurie buvo atvykę į Lietuvą filmuoti, taip pat labai gražiai atsiliepia apie mūsų kraštą – giria žmonių profesionalumą, išskirtinumą vietų, kuriose galima lengvai atkartoti senesnių laikų atmosferą, sovietinių metų vaizdus. Sh. Levy svarstė, kad profesionalumas, patogumas ir istorinė architektūra yra puikus derinys, dėl kurio kūrėjai čia atvyksta dirbti.

Filmavimo aikštelėje darbavosi 180 lietuvių, tad režisierius sakėsi įsitikinęs kolegų žodžiais: „Esu dirbęs mažiausiai 15-oje pasaulio šalių ir lietuvių komanda yra viena geriausių, su kokia man yra tekę dirbti, pasižyminti darbštumu, profesionalumu, talentu, požiūriu. Lietuvių aktoriai ir komanda man paliko puikų įspūdį ir galiu patikinti, kad kalbu visiškai nuoširdžiai.“

Jį nustebino ir tai, kad netrukdė ir kalbos barjeras: dauguma komandos narių ir aktorių laisvai kalba angliškai, tad tai gerokai palengvino darbą.

Kūrėjas taip pat sakė, kad serialo žiūrovai iš Lietuvos veikiausiai nudžiugs ekrane išvydę lietuvių aktorius. „Bus nemažai tokių, kurie turi teksto. Kiekvienas iš jų savo darbą atliko nepriekaištingai. Kaip ir kūrybinės komandos nariai, aktoriai man pasirodė labai darbštūs ir talentingi. Nuoširdžiai sakau, tai man paliko puikų įspūdį“, – gerų žodžių negailėjo Sh. Levy.

Režisierius pasakojo, kad visą viešnagės Vilniuje laiką dirbo ir turėjo tik vieną laisvą dieną, per kurią galėjo apžiūrėti miestą.

„Keistų dalykų Vilniuje nepastebėjau, veikiau pavadinčiau miestą paslaptimi, apie kurią turėtų sužinoti daugiau pasaulio žmonių. Tai nuostabus miestas, kuris yra išties europietiškas, tačiau taip pat ir unikalus.

Beje, čia būdamas, kiekvieną vakarą ėjau į miestą vakarieniauti, kaskart aplankydavau vis kitą restoraną. Ir visi jie buvo geri. Taip man dar nėra buvę jokiame mieste, išskyrus Niujorką“, – su šypsena sakė Sh. Levy ir teigė, kad ir vėl mielai sugrįžtų čia dirbti. Be to, į Lietuvą norėtų atsivežti ir šeimą.

LRT.lt primena, kad serialo „Stranger Things“ režisierius bei vykdomasis prodiuseris Sh. Levy vadinamas vienu produktyviausių filmų kūrėjų per pastaruosius 15 metų. Skaičiuojama, kad jo kuriama produkcija jau uždirbo apie 3 milijardus dolerių visame pasaulyje.

Tarp ryškiausių jo darbų – „Oskarams“ nominuotas „Atvykimas“ („Arrival“), trilogija „Naktis muziejuje“, kurioje vaidino Benas Stilleris, Robinas Williamsas, Owenas Wilsonas, Amy Adams, Dickas Van Dyke`as ir Mickey Rooney ir, žinoma, serialas „Stranger Things“ („Keistesni dalykai“), šiuo metu filmuojamas Lietuvoje.

Fantastinis serialas „Stranger Things“ kuriamas nuo 2016-ųjų. Trys ankstesni sezonai filmuoti Džordžijos valstijoje, Džeksono miestelyje ir jo apylinkėse JAV. Serialas yra pelnęs penkis „Emmy“ apdovanojimus, buvo nominuotas „Auksiniams gaubliams“, „Grammy“ apdovanojimams.

Serialas pasakoja apie Indianos valstijos miestelį, kur būriui jaunuolių nutinka virtinė keistokų dalykų. Viskas prasideda tada, kai dingsta dvylikametis Vilas, dėl jo dingimo pradedamas tyrimas, taip pat nestokojantis keistų sutapimų, o miestelyje atsiranda ir paslaptinga mergaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt