Gyvenimas

2020.02.14 14:40

Išsipildė skaudžios aplinkosaugininkų prognozės: be mamos likęs stumbriukas neišgyveno

LRT.lt2020.02.14 14:40

Panevėžio regioninio padalinio Pašilių stumbryne sausio pradžioje priglaustas stumbrės jauniklis neišgyveno. Apie šiandien aptiktą nugaišusį stumbriuką VĮ Valstybinių miškų urėdijos specialistai informavo Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą, Aplinkos apsaugos departamentą bei stumbriuką prižiūrėjusį veterinarą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Kadangi stumbrai savo jauniklius akylai saugo net iki dviejų metų, vos dviejų mėnesiui stumbriukui, likusiam vienam be mamos, adaptuotis ir išgyventi labai sudėtinga. Stumbriukas jau kurį laiką jautėsi prastai, vengė maisto, atrodė vangus. Dar svarstėme galimybę perkelti jį į aptvarą su kitais stumbrais ir stebėti, ar jo savijauta, atsidūrus šalia kitų stumbrų, pagerės. Visgi nusprendėme, jog yra pernelyg didelė rizika, kad suaugę stumbrai nepriims į bandą svetimo jauniklio. Taigi situacija buvo tikrai sudėtinga“, –sakė Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio vadovas Giedrius Bronušas.

Pasimetęs vienišas jauniklis atklydo į vieną iš Panevėžio rajone Iciūnų kaime esančių vienkiemių. Išvydęs prie sodybos besisukiojantį stumbriuką, vietos gyventojas apie tai informavo Rytą Papšį ir Artūrą Kibišą, kurie įgyvendina Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektą dėl laukinių stumbrų perkėlimo į kitus Lietuvos regionus. Jie stumbriuką laikinai globai pristatė į Pašilių stumbryną ir taip pat prižiūrėjo.

Spėjama, kad sausio pabaigoje į stumbryną atvežtas stumbriukas – jauniklis, likęs vienas per klaidą medžiotojui sumedžiojus stumbrę.

Aplinkosaugininkai taip pat teigia, kad kreipėsi į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą dėl laukinio gyvūno kritimo priežasties nustatymo.

Be kita ko, teigiama, kad šiuo metu iš Vytauto Didžiojo universiteto laukiama tyrimo rezultatų, kurie parodys, ar nugaišęs stumbriukas buvo politiko nušautos stumbrės jauniklis.

Šiuo metu Pašilių stumbryne gyvena 25 stumbrai – 15 patinų ir 10 patelių, tarp jų – 6 jaunikliai. Stumbrų patelės jauniklius veda kas antrus metus, kasmet jų būna nuo vieno iki keturių. Praėjusiais metais Pašilių stumbryne gimė šeši jaunikliai. Iš viso nuo stumbryno, praėjusiais metais minėjusio 50 metų jubiliejų, įkūrimo jame gimė 180 jauniklių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt