Gyvenimas

2020.02.14 15:30

Marius Čepulis. Kaip mylisi kikiliai

Marius Čepulis 2020.02.14 15:30

Jei neišiminėsim žodžių iš dainos, tai jie mylisi tyliai ir daug. O ta proga, kad šiandien privalu sveikinti mylimuosius ir priminti, kad juos mylit, nors tą šiaip profilaktiškai turėtumėt daryti kasdien (ir ne po vieną kartą) prisiminkim, kas šiuo metu tokią šaltą speiguotą žiemą poruojasi.

Jei jau pradėjom nuo kikilių, tai visais laikais, net ir tais, kai temperatūra nepakildavo aukščiau –20, vasaris būdavo kikilių giminaičių - eglinių kryžiasnapių meilės metas. Eglynuose jau nuo sausio aidi jų tylios melodingos giesmelės. Kol patinas gieda ir visiems pasakoja, kad jis kiečiausias, patelė suka lizdą ir deda kiaušinius.

Vasarį vestuves kelia krankliai, kurie dabar ypač švelniai krunksi, tuksi, klaksi, ulba it pavasariniai upokšniai arba skraido vartydamiesi ir, atrodo, be galo mėgaudamiesi vienas kitu.

Jūrinių erelių pratisi skardūs kleketavimai jau irgi girdisi, lizdai intensyviai tvarkomi ir prižiūrimi. Per pertraukėles, kad pailsėtų nuo darbų, patinas rėkaudamas užšoka ant stambesnės patelės, patapyja ir vėl užsiima statyba.

Naminės pelėdos nenusileidžia ereliams, tik patinai ūbauja, o patelės kvykauja naktimis. Nors, kai gamtoje taip viskas susipynę, gali būti, kad jau kai kurios ir vaikų turi.

Kad vasaris yra plėšrūnų meilės mėnuo, jau turbūt žinot. Tačiau hormonai į galvas muša ne tik vilkams.

Voverės per metus rujoja porąkart ir sezoną paprastai pradeda žiemą. Tad šiuo metu, jei pamatysit medžiais viena paskui kitą lakstančias voveres – greičiausiai tai bus jų vestuvinis ritualas. Mat, kai tik patiną užuodžia, kad patelei tuoj laikas, jie susirenka ir laukia. Kartais pavaiko, pasitikrindami, ar jau greit. Tačiau patelės taip lengvai nepaimsi. Kai jau ateina metas poruotis, ji nuvaikys ne vieną voveriną ir atsiduos tik stipriausiam ir greičiausiam (dažniausiai dominantiniam) patinui. Kiti gi arba laukia, kol stipriausias padus ir pasinaudoję proga spėja perduoti savo genus, arba, kai alfa patinas susimuša su konkurentu, trečias pasinaudoja proga ir greit apvaisina patelę. Po tuoktuvių patelė lieka viena užsiimti vaikų gimdymu ir priežiūra.

Kiškiams irgi vestuvės. Tiesą pasakius, jiems visada vestuvės. Patinų sėklidės ilsisi nuo spalio iki sausio. Vėliau prasideda patelių paieška ir gaudynės. Vėl meilės kvapu suvilioti prie rujojančios damos susirenka kavalieriai ir anai tenka nuo jų gintis. Dažniausiai, kai kiškiai mušasi, tai dama skalbia kailius bernams. Tik atkakliausias gaus galimybę susiporuoti.

Apie bebrus pasakojau jau praeitą kartą. Dabar ir jie savo namelyje arba urve švenčia Valentino dieną. Tik vietoj šokoladinių širdučių graužia karklo žievę.

Kaip ir katės per morčių, taip ir laukinės katės – lūšys pasidaro balsingos. Išgirdus jų rėkiančius balsus net sunku susigaudyti, kas čia per arijos. Lūšies patino ir patelės teritorijos persidengia. Vos tik patinas užuodžia, kad patelė jau pasiruošusi, keliauja pas ją į svečius, o po kelių meilės naktų ir dienų, vėl grįžta į savo namus.

Na ir, žinoma, vasaris yra laukinių šunų (mangutų, lapių, vilkų) meilės metas.

Usūriniai šunys žiemą paprastai įminga. Miega poromis kartu romantiškai susiglaudę, o poruotis pradeda vos pabudę. Bet šiemet jie visa žiemą blūdijo. Tai neaišku, ar jau susiporavo, ar dar tik poruosis.

Vasarį mes lapių matom daugiausia, nes jos pasidaro labai aktyvios. Patinas ieško savo patelės (ir ne tik savo). Įdomu, kad skirtingose teritorijose skiriasi ir lapių elgesys. Vienur jos monogamai. Ir patinas susiradęs rudauodegę, su ja poruojasi, kartu gyvena, kartu medžioja. Jei lapių būna daugiau, dominantinis patinas poruojasi tiek su savo išrinktąja, tiek su kitomis išrinktosiomis. Žemesnio rango patinai su dominantinio patino ponia nesiporuoja. Yra stebėta, kad ir patelė nueina pas tą, kas garsiau lapiškai žviegia.

Na ir dabar yra vilkų metas. Ten hierarchija labai svarbi. Gaujoje turi teisę poruotis tik alfa patinas su alfa patele. Kiti gali tik žiūrėti. Tiesa, jei pažeidžiama vilkų gaujos struktūra (dėl medžioklės), jei yra palankios sąlygos (tokia žiema, kaip ši), gali poruotis ir žemesnio rango poros. Nors sakoma, kad vilkai monogamai, bet tai toli gražu nėra taisyklė. Tiek patinas, tiek patelė gali nueiti į kairę. O žuvus vienam iš poros, kitas negedi visa gyvenimą, o susiranda naują partnerį.

Tai matot, vasaris yra tikras meilės mėnuo ir su jumis šitą išgalvotą šventę švęs ne vienas keturkojis padaras. Ir mažas palinkėjimas vyrams – kasdien (ok, kas antrą dieną) išplaunami indai moterį pradžiugina daug kartų labiau, nei kartą per metus atnešama puokštė rožių.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.