Gyvenimas

2020.02.14 21:38

„Beatos virtuvėje“ viešėjusios karaimės parodė, kaip kepti ir lipdyti autentiškus kibinus

LRT TELEVIZIJOS laida „Beatos virtuvė“, LRT.lt2020.02.14 21:38

„Nežinau, kaip jūs, bet kai nuvažiuoju į Trakus, visada noriu paragauti tikrų, pagal karaimų receptą keptų kibinų“, – sako LRT TELEVIZIJOS laidos „Beatos virtuvė“ vedėja Beata Nicholson. Gera žinia ta, jog skubėti į Trakus visai nebūtina – tikrų kibinų galite išsikepti ir namie. Dažna šeimininkė turi savo būdą, kaip kepti kibinus, tačiau suklusti verta – „Beatos virtuvėje“ receptu dalijasi karaimės Erika ir Jelena.

Kibinų gaminimas – procesas, į kurį tradiciškai įtraukiama visa šeima. „Vienas kapoja mėsą, nes mėsą reikia kapoti, o ne malti, kitas minko tešlą“, – pasakoja Erika. Anot jos, kibinus valgyti taip pat reikia prie stalo susėdus visiems šeimos nariams.

Nors kibinų šiandien galima rasti įvairiausių skonių, – su vištiena, kiauliena, kopūstais, varške ir špinatais, daržovėmis, – sertifikuota tautinio paveldo meistrė Jelena tikina, jog tokie kibinai – ne karaimiški, o lietuviški.

Karaimės pasakoja, jog kibinai yra šventinis, daug laiko ir pastangų reikalaujantis patiekalas, o kibinus taisyklingai ir dailiai lipdyti bei raityti kai kurios šeimininkės mokosi kone visą gyvenimą. „Tai – kaip rašysena ar parašas, kiekvienas žmogus turi savitą“, – taip apie kibinų lipdymą kalba autentišku receptu besidalijančios moterys.

Beje, jos išduoda paslaptį, kaip atskirti tikrus kibinus. Jų tešla būtinai turi būti mielinė, o įdaras – ėrienos, pagardintas svogūnais ir kopūstais. Vištiena yra alternatyva vaikams ir tiems, kurie nevalgo raudonos mėsos, sako moterys.

Mažai tikėtina, kad iškeptų kibinų nesuvalgysite tą pačią dieną, juokauja šeimininkės, bet jei taip nutiktų, jie bus ne mažiau skanūs ir kitą dieną. Kibinai gardūs ir šalti, ir pašildyti, tik jokiu būdu nekiškite jų į mikrobangų kronelę – pagadinsite skonį, įspėja moterys.

Kibinams reikės:

500 g miltų

250 ml pieno

25 g šviežių mielių

100 g sviesto

5 g cukraus

20 ml aliejaus

1 šaukštelis druskos

0,5 šaukštelio maltų juodųjų pipirų

1 kg ėrienos

100 g kopūsto

1 svogūnas

Druska, pipirai

Gaminimo būdas – įraše:

Autentiškų kibinų receptas – tiesiai iš karaimų bendruomenei priklausančių Erikos ir Jelenos lūpų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt