Gyvenimas

2020.02.12 16:26

Saporo sniego festivaliui Japonijoje šiais metais prireikė skolintis sniego

LRT.lt2020.02.12 16:26

Milžiniškomis „Žvaigždžių karų“ personažų figūromis, 100 metrų ilgio sniego čiuožykla, išskirtiniu maistu ir smagiais vakarėliais viliojantis kasmetinis Saporo sniego festivalis yra bene didžiausia atrakcija turistams labiausiai į šiaurę nutolusioje Hokaido prefektūroje, rašo „CNN Travel“.

Tačiau šiais metais, net ir po to, kai, baiminantis koronaviruso protrūkio, sausio 31 d. visgi buvo atidarytas savaitę truksiantis festivalis, klimato kaita verčia nerimauti dėl renginio, kasmet sutraukiančio apie 2 mln. lankytojų iš užsienio, ateities.

2019 m. Japonijoje užfiksuota rekordiškai mažai sniego. Remiantis šalies visuomeninio transliuotojo paskelbta informacija, Sapore pernai iškritusio sniego kiekis nesiekia net pusės metinio vidurkio. 2019 m. gruodį fiksuotas mažiausias per visus meteorologinių reiškinių stebėjimo metus (nuo 1961 m.) snygis Japonijos jūros pakrantėje.

Sniego trūkumas ir neįprastai aukšta oro temperatūra privertė festivalio organizatorius pakoreguoti savo planus. Šiais metais, norėdami užtikrinti medžiagą daugiau kaip 200 unikalių skulptūrų, jie buvo priversti atsigabenti sniego iš kitų šalies vietų.

Manoma, kad dėl šiltos žiemos anksčiau prasidės ir sakurų, kurios paprastai žiedais apsipila kovą ar balandį, žydėjimo sezonas. Dažnai sakuras mylintys turistai viešbučius užsisako labai iš anksto, net ir nežinodami, kada tiksliai išsiskleis japoninių vyšnių žiedai.

Šou turi tęstis

Kasmet Saporo sniego festivalio metu sukuriamos skirtingos skulptūros.

Šių metų ekspozicijoje galima pamatyti milžinišką makaronų dubenį ir 15 m aukščio bei 20 m pločio Varšuvoje esančių Lazienkų rūmų parko kopiją.

Pastarąją, Japonijos ir Lenkijos diplomatinių ryšių šimtmečiui skirtą skulptūrą, Japonijos gynybos pajėgų kariai kūrė beveik mėnesį.

Skulptūroms kurti organizatoriai paprastai parūpina apie 30 tūkst. tonų sniego iš Saporo apylinkių. Šiais metais jis buvo suvežtas sunkvežimiais iš kur kas atokesnių regionų.

Dalis sniego buvo atgabenta iš Niseko – maždaug už 60 km nuo Saporo esančio miestelio, garsėjančio savo kalnų slidinėjimo trasomis.

Anot Saporo sniego festivalio organizatorių atstovo spaudai Isshino Yamagami, organizatoriai tokių kraštutinių priemonių ėmėsi dėl to, kad skulptūroms kurti reikalingas švarus sniegas. „Jame negali būti žvyro ar purvo priemaišų,“ – sakė jis „CNN Travel“ žurnalistams.

Tačiau šiais metais neišvengta ir kompromisų. Kas nukentėjo? Ogi 100 m ilgio sniego čiuožykla buvo sutrumpinta iki 70 m.

Praėjusiais metais renginyje apsilankė 2,7 mln. žmonių iš viso pasaulio. 2020 m. dėl koronaviruso protrūkio ir draudimo atvykti turistams iš Kinijos, lankytojų skaičius smuktelėjo iki 2,2 mln.

Bet I. Yamagami teigė esąs įsitikinęs, jog 2021 m. lankytojų skaičius vėl augs, ir pridūrė, kad festivalio tinklalapyje skelbiama informacija, kokių apsaugos priemonių reikėtų imtis masinio susibūrimo vietose, siekiant išvengti infekcijų.

„Mes patariame lankytojams dėvėti kaukes ir naudoti rankų dezinfekavimo priemones, festivalio vietoje taip pat pasirūpinome dezinfekcijos priemonėmis,“ – sakė jis.

Skulptūros ir sniego gniūžčių mūšis

Saporo sniego festivalis, arba „Sapporo yuki matsuri“, kaip jis vadinamas Japonijoje, pirmą kartą surengtas 1950 m., kai Odori parke šeši vietos gimnazistai pastatė šešias sniego skulptūras.

Organizatoriai tąkart nesitikėjo didelio lankytojų skaičiaus, tačiau dėl įnirtingų sniego gniūžčių mūšių, dailių skulptūrų ir pakilios, karnavalą primanančios atmosferos renginys iš karto sulaukė nemenko susidomėjimo. Jame apsilankė net 50 tūkst. žmonių.

Po penkerių metų prie organizatorių prisijungė Japonijos gynybos pajėgos, pastačiusios milžinišką sniego skulptūrą.

Susidomėjimas dar labiau išaugo, kai 1959 m. apie festivalį papasakojo Japonijos televizija. Pasidairyti į skulptūras ir paragauti vietos delikatesų, tokių kaip šviežios jūros gėrybės ar karšta saldi sake, lankytojai plūdo iš atokiausių šalies kampelių.

Už Japonijos ribų renginys išgarsėjo 1972 m., po to, kai Sapore buvo surengtos žiemos olimpinės žaidynės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.