Gyvenimas

2020.02.15 14:45

Religijotyrininkė apie „Naująjį popiežių“: ne visi pastebi seriale paslėptus religinius kodus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.02.15 14:45

„Pastebiu, kad žmonės nesupranta, kodėl popiežius dėvi vienos ar kitos spalvos drabužius, kokia tiksliai yra bažnyčios hierarchija ir pan. Tokios detalės ir galimybė žvilgtelėti, kas dedasi už uždarų Vatikano ar bažnyčios durų labai žavi kino žiūrovą“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Labas rytas, Lietuva“ sako religijotyrininkė Viktorija Urbonaitė.

Nuo vasario 17-osios LRT TELEVIZIJOS eteryje – serialas „Naujasis popiežius“, prieš tai rodyto „Jaunasis popiežius“ tęsinys. Šis serialas, taip ir „Oskarams“ nominuotas filmas „Du popiežiai“ sulaukė ir didžiulio žiūrovų susidomėjimo. Anot religijotyrininkės, taip veikiausiai yra todėl, kad Vatikanas – ganėtinai uždara teritorija.

„Kadangi mažai žinome apie tai, kas ten vyksta, tai intriguoja, norisi pasižiūrėti, kas gi už tų uždarų durų. Natūralu, kad kinas apie Vatikaną, Kristų ar Bažnyčią žmonėms bus įdomus, jie norės pasmalsauti“, – sako V. Urbonaitė.

Beje, ji pastebi, kad ne visus filmus ir serialus apie religiją galime vadinti religiniais filmais. „Religijos užduotis per regimąjį pasaulį parodyti neregimąjį. Kino paskirtis ir funkcija panaši – vaizdais papasakoti apie santykius, jausmus, išmintį, patirtis. Jei kinas tik iliustruoja religinius dalykus, negalime jo vadinti religiniu. Manau, religinis kinas palieka erdvės galvoti, interpretuoti, klausti, abejoti“, – sako ji.

Neretai žmonės žiūri vaidybinius filmus apie religiją ir juos priima beveik kaip dokumentiką.

Labas rytas, Lietuva I d. Įdomiausia tai, ko nežinai: uždaras Vatikano gyvenimas ir tikroviškai atrodantis siužetas lemia religinio kino sėkmę

„Panašiai nutiko su „Oskarams“ nominuotu filmu „Du popiežiai“. Ekrane labai daug dalykų, rodos atkartoja realybę, o popiežius vaidinę aktoriai labai panašūs į tikruosius popiežius – atrodo, kad ekrane tikrai matai Benediktą XVI ir Pranciškų.

Vis dėlto, pokalbiai, siužetas yra visiškai išgalvoti. Daug kas tai, ką matė filme, priėmė kaip tiesą ir nepastebėjo pabaigoje buvusios informacijos apie tai, kad juostoje vaizduojami įvykiai – išgalvoti. Klausimas, ar tikrai esame kritiški tam, ką matome “, – svarsto V. Urbonaitė.

Ir nors siužetas išgalvotas – daugelis dalykų, pvz., liturginiai drabužiai seriale neretai būna ganėtinai tiksliai atkartoti. „Tik liūdna, kad neretai pastebiu, jog nesame pakankamai kultūriškai išsilavinę, kad nepastebime tam tikrų kodų – ką reiškia, kai šventikai rengiasi žalius ar violetinius drabužius, nesuprantame bažnytinės herarchijos ar kaip sudėlioti liturginiai metai.

Tai teikia labai daug žavesio žiūrovui“, – pasakoja V. Urbonaitė, rekomenduojanti pasižiūrėti ir „Naująjį popiežių“ per LRT TELEVIZIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt