Gyvenimas

2020.02.13 06:57

13 – ne tik velnio, bet ir Marijos skaičius: kiekvieno mėnesio trylikta diena Šiluvoje ypatinga

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.02.13 06:57

Nors 13 daugeliui siejasi su velnio tuzinu, tai ir Marijos skaičius, pastebi Kauno arkivyskupijos Jono Pauliaus II piligrimų centro vadovas Mantas Kuraitis, primenantis, kad kiekvieną 13 mėnesio dieną Šiluvoje minima Marijos diena. Be to, jau daugiau nei dešimtmetį ir kiekvienas paskutinis mėnesio penktadienis Šiluvoje – ypatinga diena.

„Nors daugiausia tikinčiųjų Šiluvoje susirenka rugsėjo pradžioje per Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidus – Šilines, turime ir gražias devintinių tradicijas, o kiekvieną mėnesį minime Marijos dieną ir ligonių dieną, kai pamaldoms vadovauja kunigai egzorcistai", – pasakoja Šiluvos istorijos muziejaus muziejininkė sesuo Modesta Juršėnaitė.

Anot jos, piligrimystė Šiluvoje gyva jau penkis šimtmečius – tikintieji čia keliavo dar prieš tai, kai čia apsireiškė Marija. Šiandien į miestelį atvyksta piligrimų iš skirtingų pasaulio kraštų, pasakoja Anot jos, būna mėnesių, kai svečiai iš užsienio sudaro pusę visų, apsilankiusiųjų miestelyje.

Marijos diena – kiekvieno mėnesio 13 dieną

Daugeliui žinoma, kad Šiluvą išgarsino 1608-aisiais čia įvykęs Marijos apsireiškimas. Tai viena iš keliolikos pasaulio vietų, kuriose Marijos apsireiškimą yra oficialiai pripažinusi bažnyčia. Tuo šis kraštas unikalus ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje.

Vietoje, kurioje apsireiškė Marija, dabar stūkso Apsireiškimo koplyčia, o akmuo, ant kurio ji pasirodė, įmontuotas altoriaus papėdėje. Šioje koplyčioje 1993-iaisiais viešėdamas Lietuvoje meldėsi ir popiežius Jonas Paulius II.

Šios dienos pamaldos išpopuliarėjo po Mergelės apsireiškimų Portugalijos mieste Fatimoje. Pasakojama, kad 1917-aisiais nuo gegužės iki spalio piemenims ji pasirodydavo būtent 13 mėnesio dieną.

„Trylika visame pasaulyje reiškia velnio tuziną, o Marija dažnai vaizduojama kaip nugalėjusi velnią, tad 13 – ir Marijos skaičius“, – sako Kauno arkivyskupijos Jono Pauliaus II piligrimų centro vadovas Mantas Kuraitis. Anot jo, kiekvieno mėnesio 13 dieną į Šiluvą atvyksta apie 500 žmonių.

Tradicija švęsti šią dieną Šiluvoje gyvuoja nuo 1981 metų, kai tuometinis Šakių dekanas, vyskupas Juozas Žemaitis pargabeno airių katalikų dovaną Lietuvos katalikams – Švč. Mergelės Marijos statulą, dabar esančią Apsireiškimo koplyčioje, altoriaus nugarinėje pusėje. Šią dieną į Šiluvą su asmeninėmis intencijomis atvyksta prašantys Marijos užtarimo, sako M. Juršėnaitė.

Paskutinis mėnesio penktadienis – Ligonių diena

Marija dar tituluojama Ligonių sveikata, tad tikintieji jai patiki savo prašymus ir rūpesčius. „Ligonių diena minima visus metus, kiekvieną paskutinį mėnesio penktadienį, tačiau šiltuoju metų laiku, maždaug nuo balandžio ar gegužės, po vakarinių šv. Mišių vyksta vidinio išgydymo pamaldos, kurioms vadovauja kunigai egzorcistai. Ligonių diena pradėta minėti 2009-aisiais.

Kai rengėme pirmąsias pamaldas, maniau, kad esu tikintis, tačiau po pamaldų supratau, kad man tik taip atrodė. Įsitikinau, kad čia iš tiesų vyksta stebuklai ir pagijimai“, – sako M. Kuraitis, į Šiluvą dažnai atlydintis piligrimų grupes.

Jis primena, kad Šiluvos bazilikoje yra Ligonių sveikatos koplytėlė, kurioje galima palikti uždegtą žvakelę.

„Kiekvieną dieną 15 val. Ligonių sveikatos koplytėlėje seserys drauge su tikinčiaisiais meldžiasi, tad, palikus degančią žvakę, jos pasimeldžia ir už apsilankiusiųjų intencijas.

Norėdami užtarimo ir maldos galite tiesiog važiuodami pro šalį stabtelti ir palikti savo žvakelę“, – sako M. Kuraitis. O jei netikite, kad Šiluvoje vyksta stebuklai, jis kviečia atvažiuoti ir pamatyti.

Pažintinę kelionę žurnalistams organizavo „Keliauk Lietuvoje“ . Įtakos turiniui tai neturėjo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt