Gyvenimas

2020.02.10 21:35

Kino kritikas Edvinas Pukšta apie „Parazitą“: išgirdęs, kam atitenka „Oskaras“, garsiai šūktelėjau

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.02.10 21:35

„Gali būti, kad ši pergalė pralauš tam tikrus ledus“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ sakė kino kritikas Edvinas Pukšta, kalbėdamas apie „Oskarų“ ceremonijoje geriausio filmo apdovanojimą pelniusį Pietų Korėjos filmą „Parazitas“.

Pietų Korėjos juosta „Oskaruose“ pripažinta geriausiu filmu, o ją režisavęs Bong Joon-ho tapo geriausiu režisieriumi. „Parazitas“, pelnęs apdovanojimą svarbiausiose kategorijose, aplenkė net ir juostas, pretendavusias gauti daugiausiai apdovanojimų – „1917“, „Vieną kartą Holivude“ ir „Džokeris“.

„Manęs tai nenustebino, tačiau labai pradžiugino. Kaip visada apdovanojimus žiūrėjau gyvai ir išgirdęs, kam atitenka „Oskaras“, porą sykių garsiai šūktelėjau, – sako kino kritikas. – Tai buvo pergalė ir įrodymas, kad „Oskarai“ keičiasi ir nori keistis.“

Tai pirmasis kartas, kai geriausiu filmu JAV kino akademijos apdovanojimuose pripažinta juosta ne anglų kalba.

„Ceremonijoje didelį vaidmenį atlieka tai, kaip pretendentai į statulėles pasirodo kituose apdovanojimuose, ką sako, kaip elgiasi. Jie netgi konsultuojasi, kaip jiems geriau elgtis ar kalbėti, kad paveiktų komisijos narius, kurie dar neapsisprendę, kam atiduoti savo balsą.

Režisierius Bong Joon-ho, manau, pergalės nutarė siekti sąžiningumu ir nuoširdumu. „Parazitą“ turbūt žiūrėjo mažiausiai akademijos narių, kol režisierius jų neįtikino, jog pasižiūrėti verta. Jis kalbėjo, kad jei bus sugebėta pamiršti subtitrų dydį, atsiras galimybė pamatyti įspūdingus filmus. Tokius, kokių dar nematėte. Tai buvo puikus atkirtis net ir tiems, kurie čia, Lietuvoje, bamba, kad „Oskarams“ nominuojami vien tik tarpusavyje mažai besiskiriantysHolivudo filmai“, – svarsto E. Pukšta.

Jis taip pat priduria, kad nominacijų kiekis nėra rodiklis, o, pavyzdžiui, „Džokeris“ gavo tiek apdovanojimų, kiek buvo vertas.

Be to, po to, kai buvo paskelbti „Oskarų“ nominantai, kilo šurmulys dėl to, kad visi nominuotieji – baltieji, juodaodžiai pamiršti, moterų režisierių tarp pretendentų nebuvo. Aktorė Natalie Portman netgi dėvėjo paltą, ant kurio išsiuvinėtos moterų režisierių pavardės, norėdama atkreipti dėmesį į šią problemą. „Ankstesniais metais jie bandė išlaikyti proporcijas, tačiau vėl sugrįžo prie seno modelio ir padarė klaidą“, – sakė jis.

E. Pukšta tikisi, kad po „Parazito“ pergalės JAV kino akademija įvertins ir europietiškus filmus ir tarp nominantų pamatysime ne tik Pedro Almodovaro ar Antonio Banderaso pavardes, o ir daugiau europietiško kino kūrėjų bus įvertinti ir pastebėti.

Juodojo humoro elementais prisodrinta komedija „Parazitas“ pasakoja apie tėvynėje didėjančią atskirtį tarp turtuolių ir vargšų. Ši problema opi ne tik Pietų Korėjoje, tad, anot E. Pukštos, šį filmą pamatyti tiesiog būtina.

Kino kritikas Pukšta: „Parazito“ pergalė įrodo visiems bumbantiems, kad „Oskarai“ – ne tik Holivudas

Filme pasakojama apie pusrūsyje gyvenančią keturių asmenų Ki-taeko šeimą, kuri, nors ir tvirta kaip kumštis, gyvena nepakeliamame skurde ir kas mėnesį suka galvas kaip sudurti galą su galu. Kitame miesto gale, prabangioje viloje gyvena nieko nestokojantis verslininkas su šeima.

Atsitiktinumo dėka vyriausiasis Ki-taeko sūnus gauna privataus verslininko dukros mokytojo darbą, o jo artimiesiems akimirksniu gimsta savanaudiškas planas, kaip išbristi iš skurdo. Nesustabdoma įvykių grandinė dviejų šeimų likimus supina negrįžtamai.

LRT.lt primena, kad filmas 2019-aisiais pelnė Kanų kino festivalio „Auksinę palmės šakelę“, taip pat pelnė aukščiausią JAV Ekrano aktorių gildijos (SAG) apdovanojimą.

Kiek anksčiau 25-uosiuose kino kritikų apdovanojimuose „Parazitas“ apdovanotas kaip geriausias filmas užsienio kalba, kaip geriausias režisierius apdovanotas ir Bong Joon-ho. Likus savaitei iki „Oskarų“ įteikimo ceremonijos, juosta už geriausią originalų scenarijų apdovanota BAFTA „Auksine kauke“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt