Gyvenimas

2020.02.08 14:50

Ūkininkas Molėtų rajone į bičių gyvenimą avilyje nusprendė pažvelgti pro stiklą

Nijolė Baronienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2020.02.08 14:50

„Labai patogu stebėti, o taip pat avilyje yra daugiau sujudimo, kaitos, maitinimosi poreikio. O tai reiškia, kad jos suvalgo daugiau palikto maisto ir gali pradėti auginti perus“, – LRT RADIJUI sako Aukštaitijoje gyvenantis Jonas Glinskis.

Molėtų rajone bitininkaujantis ir ūkininkaujantis Jonas Glinskis nusprendė, kad į bičių gyvenimą verta pažvelgti kitaip. Veiklus vyras dviem aviliams padarė stiklines sieneles, pro kurias galima stebėti magišką bičių buitį.


Bites maitinu penkiais-šešiais litrais sirupo. Žiemoti gruodį, sausį ir vasarį iki vidurio palieku „ant cukraus“, o paskui „ant medaus“.

Ūkininkas Jonas, vos kelis gyventojus turinčiame Vaičelių kaime, augina 116 bičių šeimų. Vyras sumąstė vieną avilį įstiklinti, kad galima būtų stebėti bičių gyvenimą. „Štai matot, iš kamuolio išsisklaidė po visą avilį, – stebėdamas pro stiklą bičių gyvenimą komentuoja J. Glinskis. – Šitame avilyje yra galinga šeima.“

Stiklinio avilio idėja bitininkui kilo iš smalsumo bei praktinių priežasčių. „Labai patogu stebėti, o taip pat avilyje yra daugiau sujudimo, kaitos, maitinimosi poreikio. O tai reiškia, kad jos suvalgo daugiau palikto maisto ir gali pradėti auginti perus“, – įstiklinto avilio naudą komentuoja Jonas.

Bitininkas laiko mišrūnes bites, tačiau, besididžiuodamas tikina, kad bityne yra ir vietinių bičių. „Bityne buvo daromi tyrimai. Daktaras Eduardas Budrys darbavosi, vežė į institutą, kur buvo nustatyta nemažai vietinių veislės bičių“, – apie savo unikalų bityną pasakoja pašnekovas.

Bitininkas pripažįsta, kad vietinės veislės bitės duoda mažiau produkcijos, tačiau jas vertina ne mažiau, nei mišrūnes. „Lietuvaites“ ūkininkui Molėtų krašte pavyko išsaugoti dėl, matyt, mažai pakeisto kraštovaizdžio bei augmenijos. „Čia aplinkui nėra nei rapsų, nei grikių laukų. Daugiausiai aplinkui auga liepos, karklai, klevai“, – tikina J. Glinskis.

„Bites maitinu penkiais-šešiais litrais sirupo. Žiemoti gruodį, sausį ir vasarį iki vidurio palieku „ant cukraus“, o paskui „ant medaus“ – tuomet bičių šeimos auga kaip ant mielių“, – sėkmingą bičių priežiūros formulę išduoda nuo mažumės bitininkaujantis Jonas ir priduria, kad šalčių bitės nebijančios, o štai labiausiai nemėgstančios drėgmės.

Jeigu avilys skleidžia medžių šlamėjimo garsą, reškia, kad ta šeima badauja.

Vaičelių ūkininkas nenustoja stebinti. Pasirodo, dalį bičių J. Glinskis augina archainiu būdu – drevėse. Jonas skuba paaiškinti ir dar vieną, bites menkiau pažįstantiems netgi keistai girdimą, bičių elgsenos būdą.

„Jeigu avilys skleidžia medžių šlamėjimo garsą, reškia, kad ta šeima badauja, – pasakoja bitininkas. – Tuomet būtina suorganizuoti bitėms maisto. Dažniausiai pasiūlau joms korį – kiek joms reikia, tiek jos iš to korio ir pasimaitina. Savo bites myliu. Kandi tešlos nenaudoju.“

Pokalbis su Jonu Glinskiu iš jo bityno – radijo įraše


Parengė – Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.