Gyvenimas

2020.02.07 08:20

Lietuvoje nutiestas dar vienas pažintinis takas – atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai

LRT.lt2020.02.07 08:20

Pažintinių takų mėgėjams metas suklusti: Sirvėtos regioniniame parke baigtas tiesti naujas 800 metrų ilgio takas, per pelkes ir miškus vedantis Kačėniškės piliakalnio link. Nors tiesimo darbai jau baigti ir pirmieji smalsuoliai spėjo pasigrožėti kvapą gniaužiančiais Lietuvos vaizdais, Sirvėtos regioninio parko direkcijos vyr. kraštotvarkininkas Marius Semaška portalui LRT.lt sako, jog simbolinis tako atidarymas planuojamas pavasarį.

Nuo šiol Kačėniškės piliakalnį bus galima pasiekti naujuoju taku, skelbia Sirvėtos regioninio parko direkcija. Transporto priemones palikę šalia Garnių kaimelio esančioje aikštelėje, lankytojai pėsčiomis pasieks piliakalnį iš vakarų pusės. 800 metrų vingiuojantis terasuotas takas su įrengtais informaciniais stendais, suoliukais, šiukšlių dėžėmis, kerta pelkėtas vietoves, taigi keliaujant prie piliakalnio jau galima susidaryti įspūdį apie šią vietovę.

Nors tako tiesimo darbai jau baigti ir pirmieji lankytojai, nenorintys laukti pavasario, jau gali pasigrožėti Sirvėtos regioninio parko gamta, vyr. kraštotvarkininkas M. Semaška portalui LRT.lt sako, jog simbolinis tako atidarymas numatytas pavasarį. „Tiesimo darbai jau baigti, jau yra žmonių, kurie taką aplankė, tačiau simbolinį atidarymą, po kurio apie pažintinį taką turėtų sužinoti daugiau žmonių, planuojame pavasarį“, – kalbėjo Sirvėtos regioninio parko direkcijos darbuotojas.

Sirvėtos regioniniame parke vyrauja nedidelių aukšapelkių ar tarpinių pelkių tipo kemsynai. Abipus pėsčiųjų tako esančioje aukštapelkėje augalija skurdi: auga kreivi, žemi medžiai, rūgščią dirvą mėgstantys augalai, tokie kaip pelkiniai gailiai, šiliniai viržiai, kiminai, paprastosios spanguolės, vaivorai arba gailiai. Artėjant prie Kačėniškės piliakalnio yra kita šlapynė – žemapelkė. Ji tartum barjeras juosia piliakalnį iš vakarų.

Čia, ypač raiškia žemės paviršiaus įvairove pasižyminčioje vietovėje, nuo Švenčionių keliaujant Ceikinių link, 1992 metais įkurtas Sirvėtos regioninis parkas. Šiam kraštui būdinga išraiški, kalvota, gūbriuota, dubaklonių suskaidyta Švenčionių arba kitaip vadinama Šiaurės Nalšios aukštumos dalis.

Pagrindinis šios aukštumos dalies bruožas yra sausklonių ir dubaklonių, dar vadinamų rinomis, tinklas, kuris aiškiai parodo ledyno tirpsmo vandenų tekėjimo arterijas. Visi čia telkšantys ežerėliai yra būtent rininės, arba kitaip dar vadinamos dubakloninės kilmės. Didžioji dauguma jų pailgi, ištįsę šiaurės-pietų kryptimi ir susijungdami po kelis, sudaro ilgus ir gilius dubaklonius. Išskirtinės žemės paviršiaus formos ir ištįsusių kalvų grakštumas atsiskleidžia Čiūlėnų vardą turinčiame geomorfologiniame draustinyje, kur ir yra Kačėniškės piliakalnis. Aukščiausios Čiūlėnų kalvyno viršūnės iškyla abipus rininės kilmės ežerų virtinės iki 239 m virš jūros lygio.

Kačėniškės piliakalnis

Vakarinis Mergežerio krantas įrėmintas pailgos, apie 0,5 km ilgio kalvos. Čia kadaise buvo įrengtas Kačėniškės piliakalnis. Iš vienos pusės jo šlaitas baigiasi ties ežeru, o iš vakarų – žemapelke, kuria nuo šios aikštelės ir nuvingiuoja pažintinis takas. Šlaitų aukštis nuo vandens paviršiaus aukščiausioje kalvos vietoje siekia 22 metrus.

Piliakalnio šlaituose yra buvusių griovių su pylimais likučių. Rytinis šlaitas buvęs statesnis ir praeityje yra nušliuožęs į ežerą. 2013 m. atlikti piliakalnio tvarkymo bei pritaikymo lankymui darbai. VĮ ,,Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos” atliko žvalgomuosius archeologinius tyrimus, kurių metu užfiksavo bent du kultūrinio sluoksnio horizontus, leidžiančius daryti išvadą, kad piliakalnis buvo apgyvendintas dviem etapais – vėlyvosios brūkšniuotosios keramikos laikotarpiu (I tūkst. pr. Kr. pabaiga) bei ankstyvosios grublėtosios keramikos periodu (I tūkst. pradžia – I tūkst. vidurys).

Atliekant archeologinius tyrimus rasta smulkių, ugnyje buvusių akmenukų, keletas gyvulių kaulų, ištirpusios keramikos ar molio tinko žymių, brūkšniuotosios keramikos liekanų, o taip pat keramikos dirbinių fragmentų, turinčių lygų arba grublėtą paviršių, bylojantį apie skirtingus Kačėniškės piliakalnio apgyvendinimo laikotarpius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.