Gyvenimas

2020.02.06 11:48

Nomedos Marčėnaitės stintų kepimo gudrybės: nereikia nei miltų, nei prieskonių

dalijasi ir keptų tigrinių krevečių receptu
Viktorija Lideikytė, LRT.lt 2020.02.06 11:48

Šį savaitgalį į Palangą iš visos Lietuvos ims plūsti agurkais kvepiančių žuvelių mėgėjai. Jie skanaus keptų, vytintų, marinuotų stintų. Tiesa, norint jų paragauti, visai nebūtina skubėti į stintų statinę primenančias Palangos gatves – šį patiekalą lengvai pasigaminsite ir namie. Nomeda Marčėnaitė dalijasi viena taisykle: kepant stintą, svarbiausia jos nevolioti miltuose.

„Vienintelis mano patarimas kepantiesiems stintą – nieko su ja nedaryti, tik iškepti, – portalui LRT.lt sako menininkė, laidų vedėja, jūros gėrybių ir žuvies mėgėja N. Marčėnaitė. – Jeigu stinta šviežia, šiųmetė, tikrai neištiš, todėl ir miltuose jos volioti nereikia.“

N. Marčėnaitė pasakoja, jog stintas tiesiog kepa gerai įkaitintame aliejuje, bet vietoje jo galima naudoti ir vis dažnesnės šeimininkės virtuvėje atsiduriantį lydytą sviestą (angl. ghee). „Aš net ir druska stintą pagardinu tik po to, kai iškepu. O miltai reikalingi nebent tada, kai žuvis pernykštė, ištraukta iš šaldymo kameros. Tokiu atveju miltai padeda sugerti vandens perteklių. Jei kepate šviežią žuvį, ji ir be miltų įgauna puikų atspalvį ir iškepa traški bei labai gardi“, – savo virtuvės paslaptimis dalijasi N. Marčėnaitė.

Ji sako, kad kiekvienai žuviai yra būdas, pagal kurį paruošta, ji skaniausia. „Niekada nemarinuočiau stintos, nes man ji skaniausia kepta. O, pavyzdžiui, mano mylima seliava – lietuviška lašišinė giliavandenė žuvis, kurios mėsa tamsiai rausvos spalvos, – man skaniausia sūdyta, todėl ją kepti būtų nuodėmė“, – mėgstamus skonius pristato N. Marčėnaitė.

Ji pasakoja seliavą išdorojanti, pasūdanti ir indą uždengianti maistine plėvele. Po kurio laiko sūdytą žuvį skanaujanti su šalia patiekiamu padažu iš alyvuogių aliejaus, česnakų ir petražolių.

Dar vienas N. Marčėnaitės mėgstamas patiekalas, kuris, kaip ji pati sako, išgelbsti, kai užgriūva netikėti svečiai, – keptos tigrinės krevetės. „Visi, paragavę šių krevečių, giria, kad jos fantastiškos. Net tie, kurie jūros gėrybių šiaip jau nemėgsta“, – šypteli N. Marčėnaitė ir dalijasi receptu.

Keptos tigrinės krevetės:

Keptuvėje stipriai įkaitinti aliejų arba lydytą sviestą. Svarbu, kad, sumetus krevetes, keptuvė neatvėstų. Krevetes tris minutes pakepti ant vienos pusės, tada apversti ir dar tris minutes pakepti ant kitos pusės. Stebėkite, kad krevetės neperkeptų.

Kilogramui krevečių paimti galvą česnako, jį sutraiškyti arba sukapoti ir suberti prie krevečių. N. Marčėnaitė ramina, kad nors česnako kiekis nemažas, stipraus krevečių skonio jis tikrai neužgoš.

Tuomet įpilti maždaug 4 šaukštus sojos padažo ir stiklinę baltojo vyno. Prie krevečių su padažu puikiai dera čiabata.