Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.09 21:40

Misdami vien vaisiais svorio nenumesite – dabartiniai vaisiai sukurti žmogaus, o ne gamtos

Turbūt nėra dalykų, prie kurių žmogus nebūtų prikišęs nagų – taip atsitiko ir su vaisiais, kurie dabar, nors ir labai gardūs, dažniausiai tiesiog nenatūralūs. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas tvirtina, kad besaikis vaisių valgymas gali ne tik nepadėti numesti svorio, bet dar jo ir pridėti. Kodėl taip yra?

„Noriu numesti svorio, todėl valgau daug vaisių ir daržovių, bet svoris nekrenta. Šią frazę esu girdėjęs labai daug kartų, todėl metas atsakyti į aktualų klausimą: ar įmanoma priaugti svorio valgant vaisius ir daržoves?“ – sako A. Unikauskas.

Pasak gydytojo, vargu, ar valgydami daržoves priaugsite svorio. Žinoma, daugelis gali iškart pagalvoti apie bulves – tai išties prasta daržovė, nes išvirta ar iškepta virsta tiesiog cukrumi. Visgi vartodami daug kitų daržovių svorio tikrai nepriaugsite, tačiau visai kas kita yra vaisiai – juose slypi pavojus, apie kurį dažnas svorį metantis žmogus nesusimąsto.

Svorio valgydami daržoves jūs negalite priaugti, nes skaidulos neturi jokios įtakos insulino išskyrimui iš kasos.

„Mes viso žinome, yra neto svoris ir yra bruto svoris. Pavyzdžiui, turime ko nors dėžę, tai į bruto svorį įskaitomas ir dėžės svoris, o neto – tai gryno produkto svoris. Yra tokia sąvoka „neto angliavandenių kiekis“. Jeigu atmetame skaidulas, lieka grynieji angliavandeniai – neto angliavandeniai.

7 stiklinėse salotų yra maždaug 11 gramų angliavandenių – tai labai mažai, nes 7 gramai iš jų yra skaidulos. Suvalgę tiek salotų gautume viso labo apie 4 gramus neto angliavandenių, be to, daržovėse mažai cukraus. Tad svorio valgydami daržoves jūs negalite priaugti, nes skaidulos neturi jokios įtakos insulino išskyrimui iš kasos“, – aiškina gydytojas.

Tiesa, daržovėse slypi kita blogybė. Vartojant daug daržovių jūsų kūne gali atsirasti daugiau skysčių ir dėl to gali imti pūsti pilvą. Jums gali atrodyti, kad priaugote svorio, tačiau tai netiesa – valgydami daržoves riebalų nepriaugsite, tai tėra skysčių perteklius. Jeigu taip nutinka, kurį laiką reikėtų nevartoti daržovių, kuriose daug vandens, pataria A. Unikauskas.

„O valgydami vaisius svorio priaugti galite, tačiau tai priklauso nuo to, kiek jūs jų valgote ir kaip dažnai. Ypač daug svorio galite priaugti, jeigu tarp valgymų užkandžiaujate vaisiais“, – pabrėžia profesorius.

Obuolyje dabar yra beveik 20 gramų cukraus, o net du trečdaliai to cukraus yra fruktozė. Fruktozė organizmą su didžiuliu entuziazmu verčia riebalais. Kitiems tikslams organizmas fruktozės faktiškai nenaudoja.

Senais laikais ir gamta, ir jos dovanojami vaisiai buvo kitokie. Tai buvo laukiniai vaisiai: melionai, arbūzai, obuoliai, kriaušės, bananai, kukurūzai ir t. t. Šiuose vaisiuose buvo mažai angliavandenių – taip buvo sukurta, kad jie buvo rūgštūs. Dabartiniuose vaisiuose yra daug fruktozės, jie yra daug saldesni, pasakoja gydytojas.

„Žmogus apsižiūrėjo – per rūgštu. Ir prasidėjo kryžminimai, selektyvus darbas, išvestos veislės, kuriose yra daug fruktozės – vaisiai automatiškai pasidarė saldūs. O sako: va, čia vaisius. Bet jis yra sukurtas žmogaus, o ne gamtos. Iš esmės tai yra gaminys.

Pavyzdžiui, obuolyje dabar yra beveik 20 gramų cukraus, o net du trečdaliai to cukraus yra fruktozė. Fruktozė organizmą su didžiuliu entuziazmu verčia riebalais. Kitiems tikslams organizmas fruktozės faktiškai nenaudoja“, – teigia daktaras.

Anot jo, vienoje stiklinėje smulkiai supjaustytų mangų yra net 23 gramai cukraus, tokiame pačiame kiekyje vyšnių – 19 gramų, o spanguolių – tik 4 gramai. Mažiausiai cukraus yra citrinose.

„Vaisiuose yra vitaminų, kai kuriuose – mineralų, fitomaistinių medžiagų, kurie mums naudingi. Vaisius valgyti sveika, tačiau egzistuoja viena aplinkybė – su saiku. Jeigu valgysite per daug vaisių, svoris nuo jų augs“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi