Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.12 21:49

Imkitės priemonių, kol dar nevėlu: 26 atsparumo insulinui simptomai pagal daktarą Unikauską

Jei esate atsparus insulinui, jau esate ligonis, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ tvirtina Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Lėtinis nuovargis, alkis, sutrikusi koncentracija ir nepaliaujamas svorio augimas – jei jaučiate šiuos simptomus, pats metas imtis griežtų priemonių, kad prediabetas nepereitų į diabetą.

„Klauskite daktaro“ laidose A. Unikauskas labai dažnai kalba apie atsparumą insulinui – būklę, kai cukraus kiekis kraujyje dar normalus ir diabetas dar nenustatomas, tačiau tokios būklės iš esmės jau esate ligonis, nes jūsų kraujyje nuolat daug insulino. Greičiausiai tuo metu jau sergate prediabetu, nuo kurio, tinkamai elgiantis, nesunku pasveikti.

„Internete neretai galima rasti teiginį, kad atsparumas insulinui neturi simptomų. Ar tikrai taip yra ir kaip sužinoti, ar jau esate atsparus insulinui? Yra tam tikri išoriniai pokyčiai, kurie apie tai gali byloti. Įvertinęs tam tikrus savo pojūčius žmogus pats gali suprasti, kad su atsparumu insulinui kažkas ne taip“, – tvirtina A. Unikauskas

Atsparumo insulinui simptomai:

1. Lėtinis nuovargis

2. Alkis, kai ląstelės nebepriima maisto

3. Smegenų „rūkas“, kai sunku susikoncentruoti

4. Svorio augimas

5. Didelis pilvas

6. Nuovargis pavalgius

„Kai nuolat valgome, kraujyje visą laiką yra gliukozės. Reikia nepamiršti, kad vyksta virškinimas ir tam reikia energijos. Energijos reikia ir gliukozei suskaidyti. Tokiu būdu atsiranda nuovargis“, – komentuoja profesorius.

Esant atsparumui insulinui ląstelės nepriima maistinių medžiagų, kurias jūs suvalgėte, todėl ląstelėms norisi gauti greitos energijos, o jos iš patirties žino, kad greitas maistas – saldumynai.

Laiku pastebėjus padidėjusį insulino kiekį galima išvengti diabeto: tai padaryti padės atsparumo insulinui bruožai

7. Pabundate norėdami kažko saldaus

„Esant atsparumui insulinui gliukozė negali patekti į ląsteles, todėl jau nuo pat ryto atsiranda cukraus poreikis“, – teigia medikas.

8. Cukraus poreikis po valgio

„Esant atsparumui insulinui ląstelės nepriima maistinių medžiagų, kurias jūs suvalgėte, todėl ląstelėms norisi gauti greitos energijos, o jos iš patirties žino, kad greitas maistas – saldumynai“, – sako gydytojas.

9. Cukraus poreikio nebepatenkina saldumynai

10. Silpnumas pavalgius

11. Pabundate nepailsėję

12. Svoris niekaip nekrenta

„Yra žmonių, kurie bando laikytis ir protarpinio badavimo, ir stengiasi apriboti cukraus vartojimą, ir laikosi, atrodo, visų kitų taisyklių, bet jiems svoris niekaip nekrenta. Nepadeda nei pusbadžiavimas, nei beprotiški fiziniai krūviai.

Dažniausiai tai reiškia, kad žmogus yra toks atsparus insulinui, jog turės praeiti galbūt netgi du metai, teks griežtai laikytis mitybos reikalavimų, protarpinio badavimo, atsisakyti angliavandenių, kad pagaliau pamažu atsparumas insulinui pradėtų mažėti. Tik tada svoris pradės kristi“, – pažymi medikas.

13. Sunku užmigti

14. Sąnarių skausmas

15. Depresija arba nerimas

Insulinas aktyvuoja fermentą aromatazę ir per jį testosteronas paverčiamas estrogenu. Vietoje vyriškų hormonų pradeda vyrauti moteriški hormonai. Vyro kūnas moteriškėja.

16. Moterų maskulinizacija, t. y. vyriškėjimas

„Yra toks fermentas lipazė, kuri aktyvuoja insulinas. Per jį moteriškas hormonas estrogenas paverčiamas vyrišku hormonu testosteronu. Moters kūnas pamažu vyriškėja“, – tikina A. Unikauskas.

17. Nevaisingumas

18. Hirsutizmas, t. y. kai plaukai auga ten, kur nenorime, ir nustoja augti ten, kur norime

19. Vyrų feminizacija, t. y. moteriškėjimas

„Vyro kūne aktyvuojamas kitas fermentas, t. y. insulinas aktyvuoja fermentą aromatazę ir per jį testosteronas paverčiamas estrogenu. Vietoje vyriškų hormonų pradeda vyrauti moteriški hormonai. Vyro kūnas moteriškėja“, – perspėja daktaras.

20. Sutrikusi erekcija

21. Ginekomastija, t. y. kai vyrams pradeda augti krūtys

22. Kiaušidžių policistozė

23. Aukštas kraujo spaudimas

24. Padidėjęs cholesterolio kiekis

25. Padidėjęs trigliceridų kiekis

26. Hormonų disbalansas

„Jeigu stebėsite save, sunkių padarinių gali pavykti išvengti, o atsparumo insulinui simptomus sukontroliuoti, tačiau teks imtis pokyčių. Pirmiausia teks sureguliuoti savo mitybą, atsisakyti angliavandenių. Valgyti angliavandenius nėra blogai, jeigu jūs sveikas, bet jeigu jūs jau tapote atsparus insulinui, bent kuriam laikui, kol vėl tapsite jautrus insulinui, angliavandenių reikės atsisakyti“, – teigia profesorius.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Laiku pastebėjus padidėjusį insulino kiekį galima išvengti diabeto: tai padaryti padės atsparumo insulinui bruožai
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi