Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.05 22:31

Unikauskas apie eurovizininkus į lovas guldantį nugaros skausmą: stuburo išvarža nebūtinai kelia skausmą

Išnarplioti nugaros skausmo rebusą sudėtinga: nugarą gali skaudėti dėl išvaržos, raumenų įtampos ar dėl abiejų dalykų, o gali būti ir taip, kad problema yra, bet skausmo – ne. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorius Alvydas Unikauskas teigia, kad tradicinis gydymas padeda retai, o štai alternatyvus dažnai kur kas efektyvesnis, nors jo efektyvumo tyrimų atlikta nedaug.

Į pabaigą einanti nacionalinė atranka į „Euroviziją“ kai kam tapo ne tik muzikiniu, bet ir sveikatos iššūkiu. Apie atsinaujinusį nugaros skausmą pranešė dalyvis Germanas Skoris, o stuburo išvarža Evgenyos Redko planus smarkiai sujaukė – dėl sveikatos problemų dainininkė apskirtai nutraukė kovą „Eurovizijoje“.

„Nugaros skausmas – vienas dažniausių nusiskundimų. Istoriškai buvo susiformavusi nuomonė, kad nugaros skausmas yra struktūrinių, anatominių pokyčių nugaroje, konkrečiai – stubure pasekmė. Tačiau dabar jau aišku, kad tai, kas vyksta mūsų galvoje, taip pat labai svarbu, jei ne svarbiau, nes mūsų emocijos, nuotaika, nervinė įtampa sukelia nugaros raumenų įtampą. Tai reiškia, kad gydymo būdai arba bent jau požiūris taip pat turi būti skirtingi“, – kalba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius.

Jis papasakojo, kuo skiriasi skirtingos nugaros būklės.

Stuburo išvarža (tarpslankstelinio disko išvarža stubure)

Anot A. Unikausko, esant stuburo išvaržai gali būti jaučiamas specifinis skausmas, tačiau labai svarbu pažymėti, kad tokiu atveju nugaros gali ir visai neskaudėti.

„Išvaržos stubure buvimas visiškai negarantuoja skausmo. Jums gali būti net trys išvaržos: jums atliks, pavyzdžiui, magnetinio rezonanso tyrimą ir ras tris išvaržas, ir tai visai nereiškia, kad dėl jų jums gali skaudėti“, – teigia jis.

Nugaros raumenų įtampa

Gali atsitikti ir taip, kad stuburas bus sveikutėlis, bet nugara vis tiek skaudės – taip nutinka tada, kai raumenis kankina įtampa. Jeigu nugaros raumenų įtampa nedidelė, jums skaudės truputį, nors galite ir nieko nejausti. Be to, kad tai ne stuburo problema, įsitikinsite, kai išjudinus raumenis, pavyzdžiui, pasivaikščiojus, skausmas praeis.

Beveik 90 proc. nugaros skausmo atvejų būna dėl nugaros raumenų įtampos, o ne dėl stuburo pakitimų.

Stuburo išvarža ir raumenų įtampa

Kai susidaro tokia situacija, jog jums – ir stuburo išvarža, ir raumenų įtampa, jums gali skaudėti tik dėl išvaržos, jei raumenų įtampa nedidelė. Gali būti ir taip, kad, nors ir yra išvarža, skaudės ne dėl jos, o dėl to, kad raumenys įsitempę. Daktaras pažymi, kad net tada, kai gydytojui pasiskųsite nugaros skausmu, jis jus ištirs, nustatys, kad jums – išvarža, ir garantuos, kad skausmas kyla iš jos, gali skaudėti nebūtinai dėl jos.

„Gali būti kombinacija – skausmas dėl išvaržos ir dėl raumenų įtampos, t. y. tiek išlindęs diskas spaudžia nervų šaknelę, tiek raumenys įsitempę. Beje, šitoje situacijoje dažniausiai ir būna kombinacija. Bet gali būti ir taip, kad išvis nejausite jokio skausmo“, – pasakoja A. Unikauskas.

Apatinės nugaros dalies skausmas: kokie alternatyvūs gydymo būdai padės jo atsikratyti?

Tad pajutus nugaros skausmą išsiaiškinti tikrąją skausmo priežastį gali būti labai sunku. Profesorius sako, kad jeigu jums skauda, pavyzdžiui, vienoje pusėje, skausmas pereina į koją, o pajudėjus būna tik blogiau – greičiausiai tai išvaržinis skausmas. Ir priešinai – jeigu esant skausmui pajudėjus skausmas aprimo, tai raumeninis skausmas, atsiradęs dėl raumenų įtampos.

„Beveik 90 proc. nugaros skausmo atvejų būna dėl nugaros raumenų įtampos, o ne dėl stuburo pakitimų. Didelė dalis skausmų būna trumpalaikiai, pavyzdžiui, trunka kelias dienos, savaites, tačiau kai kurie žmonės kenčia nuo lėtinio ar pusiau lėtinio nugaros skausmo, kuris tęsiasi daug ilgiau“, – pažymi jis.

Pasak mediko, skausmą mažinantys vaistai, kai yra skausmas dėl stuburo pakitimų, ar net operacija retai būna veiksmingi. Iki šiol sunku identifikuoti visiškai tikslią lėtinio nugaros skausmo priežastį, dėl to tiksliai nežinoma, kaip šį skausmą gydyti.

„Medicina žino, kaip numalšinti skausmą, bet ne gydyti. Bet kodėl konkrečiam žmogui vieni alternatyvūs gydymo būdai veikia geriau nei kiti, dar nežinome“, – sako jis.

A. Unikauskas papasakojo, ką pirmiausia reikia padaryti, kad įsitiktumėte, jog galite bandyti taikyti kokį nors alternatyvų nugaros skausmo gydymo metodą. Pirmiausia apsilankykite pas specialistą, kad jis atmestų galimą rimtą nugaros skausmo priežastį, pavyzdžiui, tarpslankstelinio disko išvaržą, nes jeigu tai išvarža, gydymas gali būti tik medicininis.

Alternatyvūs nugaros skausmo gydymo metodai, kad ir kaip būtų keista, dažnai yra efektyvesni už tradicinius.

Tačiau jeigu priežastis neaiški, nerandama nieko konkretaus ar pavojingo, tokiu atveju privalote likti fiziškai aktyvūs, t. y. judėti, mankštintis ir ieškoti alternatyvių gydymo būdų.

„Vaistų nuo nugaros skausmo efektyvumas kelia daugybę klausimų, jų veikimas trumpalaikis, nes jie tik malšina, o ne gydo skausmo priežastį. Po kelių savaičių ar mėnesių pacientas grįžta su tokiais pat skausmais. O ir sveikatai tokie vaistai padaro žalos“, – tvirtina A. Unikauskas.

Nuolatinis savęs nuskausminimas netinka, tačiau gali padėti alternatyvūs būdai nugaros skausmui gydyti:

– pratimai tiek ant kilimėlio, tiek vandenyje,

– joga,

– masažai,

– akupunktūra,

– manipuliacijos,

– psichoterapija.

„Niekas nepasakys, kuris iš šių metodų jums padės geriausiai. Deja, taip yra, kad teks pačiam žmogui ieškoti geriausio metodo nugaros skausmui įveikti. Tai nėra pagrindiniai gydymo metodai, jie alternatyvūs, bet, kad ir kaip būtų keista, jie dažnai yra efektyvesni“, – pažymi daktaras.

Atliekama per mažai alternatyvių gydymo metodų efektyvumo tyrimų, nors visi šie būdai yra patikrinti laiko. Be to, alternatyvūs gydymo metodai yra švelnesni, jų poveikis ne toks drastiškas ir jie negali padaryti žalos.

„Kas padeda vieniems, kitiems gali visai nepadėti. Kai kalbame apie raumenų įtampą, vis tik pats efektyviausias gydymo metodas būtų mankšta, sportas, tik reikia išsiaiškinti, ar jis jums tinka, ar jums galima jį taikyti – tai galioja visada“, – kalba A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Apatinės nugaros dalies skausmas: kokie alternatyvūs gydymo būdai padės jo atsikratyti?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi