Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.04 22:19

Vaistą nuo nuodo skiria tik dozė: Unikauskas papasakojo, kurie vaistų deriniai gali nuvaryti į kapus

Kraujo spaudimą mažinančius vaistus vartojantiems žmonėms irgi skauda, tačiau tokie žmonės turėtų žinoti, jog vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo jiems pavojinga – ir ne tik dėl to, kad kraujospūdį mažinantys vaistai neveiks. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo apie vaistų „kokteilius“, kurie gali turėti itin liūdnų pasekmių.

„Nors dabar daug vaistų galima nusipirkti be gydytojų recepto, nesidžiaukite, kad panaršę „Google“ ir nusistatę sau diagnozę namuose lengvai išsigydysite. Kai kurie pavojingi vaistų deriniai gali jus netgi nuvaryti į kapus. Ši rizika ypač išauga, jeigu vienu metu vartojate kelis iš pirmo žvilgsnio visai nekaltus vaistus“, – perspėja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas.

Pasak jo, kai kurie vaistai tiesiog trukdo vienas kitam dirbti, dėl to norimo efekto nebesuteikia, o vaistų, kurie daro tik teigiamą poveikį, ne tiek ir daug, o tai, kad tokių vaistų apskritai nėra, įsitikinusi laidos „Klauskite daktaro“ viešnia, Kauno medicinos universiteto klinikose dirbanti gydytoja farmakologė Simona Stankevičiūtė.

Jeigu pacientas, išgėręs daug paracetamolio, kreipsis į ligoninę per 8 valandas, jam dar bus galima padėti. Bet problema ta, kad pirmas dvi paras žmogui būna gana neblogai.

Vaistai nuo skausmo ir nuo peršalimo

„Skamba tikrai nekaltai, bet štai kur esmė: vaistuose nuo peršalimo yra paracetamolio. Be abejo, paracetamolis malšina galvos, gerklės skausmą, mažina temperatūrą, bet jeigu jūs dar papildomai išgersite paracetomolio nuo skausmo, galite viršyti saugų paracetamolio kiekį per dieną, t. y. maždaug 4 gramus. Tai veikia kepenis, nes kepenys – pirmas organas, kuris pasitinka vaistus“, – aiškina A. Unikauskas.

Tam, kad per didelė paracetamolio dozė mums itin kenksminga, pritaria ir S. Stankevičiūtė. Anot jos, 7–8 gramai paracetamolio – labai pavojinga dozė.

„Reikia pasakyti, kad jeigu pacientas, išgėręs daug paracetamolio, kreipsis į ligoninę per 8 valandas, jam dar bus galima padėti. Bet problema ta, kad pirmą parą žmogui būna gana neblogai, jį truputį pykinimą, jis truputį prastai jaučiasi, bet nieko ypatingo. Ir antrą parą paprastai paciento būklė gerėja, o trečią jis pagelsta, jį ima pykinti – tada viskas, kelio atgal nėra“, – pasakoja laidos viešnia.

„Kokteiliai“, galintys nuvaryti į kapus: vaistą nuo nuodo skiria tik dozė

A. Unikauskas ragina skaityti vaisto informacinį lapelį, tačiau atkreipti dėmesį ir į veikliosios medžiagos pavadinimą, ne tik į jos poveikį.

„Vaistai gali vadintis vaistais nuo skausmo ar skirtais mažinti temperatūrą, tačiau juose gali būti tas pats, pavyzdžiui, paracetamolis“, – sako jis.

Ibuprofenas ar diklofenakas ir aspirinas

Šie vaistai yra priskiriami nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, jie yra skirti uždegimams malšinti. Jų poveikis panašus, todėl vartojant šiuos vaistus vienu metu didėja šalutinių poveikių rizika, pradedant pykinimu ir baigiant pavojingu gyvybei kraujavimu iš skrandžio.

„Svarbus nepageidaujamas poveikis inkstams. Jeigu tokius vaistus vartojame ilgą laiką, gali progresuoti inkstų sutrikimai, inkstų funkcijos nepakankamumas“, – tvirtina S. Stankevičiūtė.

Kontraceptinių tablečių poveikis vartojant antibiotikus gali susilpnėti, dėl to kyla rizika pastoti.

Vaistai nuo aukšto kraujo spaudimo ir nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo

„Toks vaistų derinys labai dažnas, nes žmonėms, kuriems padidėjęs kraujo spaudimas, irgi skauda. Šitas derinys pavojingas tuo, kad kraujo spaudimą reguliuoja inkstai. Jeigu vartojame vaistus, kurie mažina kraujo spaudimą, veikdami per inkstus, ir kartu geriame nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, kurie irgi veikia per inkstus, didiname riziką išsivystyti inkstų funkcijos nepakankamumui“, – aiškina farmakologė.

Be to, anot A. Unikausko, šioje kovoje visada laimi vaistai nuo skausmo, tad kraujo spaudimas tik didės.

Preparatai nuo viduriavimo ir kalcis

Preparatuose nuo viduriavimo yra loperamido, kuris padeda žarnynui suformuoti kietesnes išmatas. Kalcio poveikis yra panašus, tad vienu metu vartojant kalcį ir loperamidą gali užkietėti viduriai.

„Loperamido be gydytojo recepto neįsigysi, bet galima įsigyti vaistų su baltuoju moliu. Jeigu žmonės geria šiuos vaistus kartu, žarnyne įvyksta cheminė reakcija – baltasis molis suriša veikliąsias medžiagas ir mes jų neįsisaviname. Vaistų, kuriuos įprastai geriame, poveikis arba bus susilpnėjęs, arba jo iš viso nebus“, – teigia S. Stankevičiūtė.

Farmakologė taip pat patarė, ko vengti vartojant antibiotikus. Anot jos, viena grupė antibiotikų sąveikauja su magnio, kalcio papildais, pienu, varške, kurių juos geriant nereikėtų vartoti. Taip pat suklusti turėtų moterys, vartojančios kontraceptines tabletes – šių poveikis vartojant antibiotikus gali susilpnėti, dėl to kyla rizika pastoti.

„Dar kartu nereikia vartoti gerųjų bakterijų. Jas galbūt galima vartoti vėliau, bet ne kartu su antibiotikais“, – sako ji.

A. Unikauskas perspėja, kad žodis „vaistai“ savaime nereiškia, jog jų išgėrę iškart pasijusite it pasakoje: „Prieš nurydami piliulę atsiminkite kitą posakį, kad vaistą nuo nuodo skiria tik dozė. O tą dozę turi nustatyti jūsų gydytojas.“

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

„Kokteiliai“, galintys nuvaryti į kapus: vaistą nuo nuodo skiria tik dozė
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi