Medetkų tepalu galima tepti net pačią jautriausią odą – nuraminti sauskelnių pažeistą kūdikių odelę ar sudirgusią odą po skutimosi. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo apie daugialypį medetkų poveikį – jų arbata gali padėti kovoti ir su menstruacijų sukeltais raumenų spazmais.
Vaistinė žolė, kurią galima naudoti ir per burną, ir išoriškai, kuri gerina kraujotaką, mažina skausmus, uždegimus, turi priešgrybelinių savybių, o kvepia taip, kad atbaido visus vabzdžius – tai medetkos.
„Iš tiesų medetkų poveikis sveikatai stulbinantis ir žinomas šimtus metų. Nors medetkų gimtinė – Egiptas, šiandien ši gėlė auga visur ir yra aktyviai naudojama tiek virtuvėje, tiek sodininkystėje, tiek medicinoje“, – teigia A. Unikauskas.
Kokių galių turi medetkos? Iš tikrųjų medetkos turi tiesiog stebuklingų galių – ne veltui jas tiek šimtmečių naudojo mūsų protėviai.

Medetkos mažina uždegimus
„Medetkų sudėtyje yra tokių medžiagų, kurios leidžia šį augalą vadinti citotoksine žole, t. y. žudančia ląsteles, mums nepalankius gyvūnus, mikrobus. Medetkos apsaugo nuo odos, virškinamojo trakto ir lytinių organų infekcijų, kurias sukelia virusai ir bakterijos“, – teigia medikas.
Net ir šiandien medetkos naudojamos po operacijų, kad greičiau gytų pjūviai.
Medetkos padeda, kai parausta akys
Šio augalo ekstraktai ne tik sumažina akių uždegimą, akių infekciją, bet ir saugo regėjimą – tereikia ant užmerktų akių užsidėti šaltos arbatos nuoviro kompresus ir palaikyti.
Medetkos nuramina paraudusią, pleiskanotą ar sužeistą odą
„Medetkos iš tiesų gydo odos žaizdas, nudegimus ir bėrimus. Tai istoriškai populiariausias medetkų panaudojimo būdas. Medetkos dedamos ant odos, kad sumažėtų niežėjimas, paraudimas, jautrumas, sausumas ar patinimas, tam galima naudoti medetkų arbatos nuovirą arba patiems pasidaryti medetkų tepalo“, – sako gydytojas.
Kaip pasigaminti medetkų tepalo namuose? Sutrinkite ir sumalkite džiovintus medetkų žiedus, sumaišykite juos su kambario temperatūros kokosų aliejumi ir viskas – galite tepti ant odos.
„Medetkos skatina naujų audinių augimą, aktyvina kraujotaką pažeistoje zonoje, padeda gamintis kolagenui ir greitina odos atstatymo procesą po operacijų ar kitokių sužeidimų. Net ir šiandien medetkos naudojamos po operacijų, kad greičiau gytų pjūviai“, – tvirtina profesorius.

Medetkos tinka bet kurių raumenų spazmams mažinti, įskaitant menstruacinius skausmus. Jos mažina mėšlungį probleminėje vietoje pagreitindamos kraujotaką ir sumažindamos uždegimines reakcijas.
Medetkos taip pat tinka tiems, kurių oda sausa, pleiskanojanti ar išberta. Jas reikėtų derinti su kitais natūraliais produktais, tinkamais odai: kokosų aliejumi, taukmedžio sviestu. Taip oda nuraminama ir sudrėkinama. Taip pat medetkos padeda nuraminti nuo sauskelnių sudirgusią kūdikių odelę, gydo ir ramina vabzdžių įkandimus, slopina dermatitą ir egzemą, nuramina odą po skutimosi.
Kaip pagalbinė priemonė medetkos naudojamos esant hemorojui, taip pat šis augalas gali sumažinti raumenų spazmus.
„Medetkos tinka bet kurių raumenų spazmams mažinti, įskaitant menstruacinius skausmus. Jos mažina mėšlungį probleminėje vietoje pagreitindamos kraujotaką ir sumažindamos uždegimines reakcijas. Tinka arbata, veikianti iš vidaus, arba medetkų tepalas probleminėms vietoms patepti“, – pasakoja A. Unikauskas.

Medetkos – natūrali priemonė nuo vabzdžių. Dėl savo aitraus kvapo ir lakiųjų junginių jos atbaido uodus, kitus vabzdžius ir kenkėjus, tad yra sodinamos daržovių lysvėse, o jų ekstrakto dedama į žvakes, purškiklius ar kitas priemones nuo vabzdžių.
„Paprastai medetkas toleruoja net labai jautrios odos turėtojai, tačiau jas naudokite atsargiai, jeigu esate alergiškas ramunėlėms, chrizantemoms, ežiuolėms arba kitiems panašiems augalams. Nėra duomenų apie medetkų poveikį nėščiosioms ar maitinančioms moterims. Naudodami ant odos visada pradėkite nuo mažo lopinėlio, kad įvertintumėte savo odos reakciją į šį augalą. Netepkite ant atvirų žaizdų. Medetkos gali didinti mieguistumą, ypač, jeigu vartojate vaistus nuo nemigos ar nerimo“, – kokių atsargumo priemonių reikėtų laikytis, pataria gydytojas.
Plačiau – laidos įraše.
Parengė Indrė Česnauskaitė.