Gyvenimas

2020.02.04 12:45

Kur daugiau šviesų? Po Vilniaus į kasmetinį šviesų festivalį kviečia ir Klaipėda

LRT.lt2020.02.04 12:45

Šiųmetinio jau 6-ojo Klaipėdos šviesų festivalio tema – „Atgiję paveikslai“ kvies atrasti, pažinti, o gal prisiminti gerai pažįstamus Lietuvos ir pasaulio kūrėjus bei jų darbus. Įspūdingos šviesos ir muzikos instaliacijos, įvairios pramogos šeimoms ir specialieji projektai Neringoje, Kretingoje bei Kretingalėje tikrai nepaliks abejingų, žadama pranešime žiniasklaidai.

Pagrindinė tema – „Atgiję paveikslai“

Šeštasis Klaipėdos šviesų festivalis į uostamiestį sugrįžta vasario 14-16 dienomis su jau tradiciniu tapusiu renginio moto: „Ryškiausias mieste!“. Ir šiemet festivalis dedikuojamas dviem svarbioms vasario progoms – Lietuvos nepriklausomybės ir Šv. Valentino dienoms.

Festivalį apvienijusi tema – „Atgiję paveikslai“ – pasitiks dedikacija vienam žymiausių iš Mažosios Lietuvos kilusių lietuvių išeivijos kūrėjų – tapytojui ekspresionistui Pranui Domšaičiui. Baigusio studijas Karaliaučiaus dailės akademijoje ir po Pirmojo pasaulinio karo išgarsėjusio Vokietijoje, o vėliau – Pietų Afrikoje, P. Domšaičio kūryba formavosi veikiama 20 a. pr. Europos moderniosios dailės tendencijų. Klajodami po Klaipėdos senamiestį, nenustebkite ant pastatų pamatę atgyjančius menininko paveikslus, reprezentuojančius labiausiai mėgtas jo temas: Bėgimas į Egiptą, Mažoji Lietuva, Afrika ir kt. Projekto partneris – LDM P. Domšaičio galerija.

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre galėsite sudalyvauti unikaliame Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko (studija OKTA) virtualios realybės projekte „Angelų takais“, kurį įkvėpė Lietuvos tapybos korifėjaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūriniai. 2018 metais projektas sulaukė tarptautinio pripažinimo Venecijos kino festivalyje, o 2019-ais Jungtinėje Karalystėje pelnė „Lumen Prize“ apdovanojimą, skiriamą už pasiekimus mene ir technologijose. Projektas mokamas, vietų skaičius ribotas.

Pažintį su pasaulio dailės šedevrais padovanos programa „Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021“. Specialiai festivaliui Linarto Urniežiaus ir komandos sukurtas video mapingas „Europos dailės muziejus“ kvies atrasti šimtmečius menantį kultūros lobyną!

VDA Klaipėdos fakulteto auklėtiniai pristatys meninę instaliaciją „Senamiesčio vitražai“, kurią jie patys įvardina kaip kasdienybės susitikimus su likimu, leidžiančius kiekvienam pamatyti save iš vidaus ir iš išorės. Pažvelgti į save pakvies ir Salvadoro Dali paveikslais paremtas performansas „Antropomorfinis kabinetas“ (rež. Agnė Aleksiejūnaitė). Ekscentriškąjį ispanų dailininką S. Dali primins ir VšĮ „Mėlynoji vakarienė“ rengiama paroda „Netikėtasis Dali“.

Šviesų projektai – visame mieste

Šiais metais Klaipėdos šviesų festivalyje dėmesys Klaipėdos kūrėjams ir verslo bendruomenei. Visų jų dėka renginių programą papildys trisdešimt nuolatinių projektų, kurie tris vasario vakarus vyks įvairiose miesto erdvėse. Festivalio programoje yra ir apie dešimt momentinių (laikinų) projektų.

Pagrindinę šviesų ir garso instaliaciją Turgaus gatvėje „Metų laikai“ šiemet sukūrė Romas Zaveckas kartu su Stasiu Jamantu ir UAB „Miau muzika“. Tylius pastatus ir apsnūdusią gatvę iš žiemos miego žadins spalvingos iliuminacijos ir susitikimų bokštai.

Marius Ščerbinskas ir Aušrinė Butkevičiūtė festivalyje pristatys net dvi instaliacijas. „Kieta dalelė“, pagrįsta mokslininkų tyrimais ir sukurta bendradarbiaujant su elektrinius autobusus gaminančia įmone „Dancer“, kvies susipažinti su miestų oro kokybės problematika, o istoriniame Wittes kiemelyje galėsite daugiau sužinoti apie Klaipėdos miestą ir jo raidą.

Atgijusius kasdieninio gyvenimo vaizdus prieš mūsų akis atvers klaipėdiečio Rodion Petrov video instaliacija „Real Time“. Namo pjūvio projekcijoje galėsite atpažinti įvairias mūsų buities scenas, paskanintas ironijos prieskoniu.

Tuo tarpu LCC tarptautinis universitetas kartu su partneriais – UNHCR, Šiaurės Ministrų Taryba, Kanados ambasada bei IOM kvies pažinti ne tik save, bet ir kitą. Projektas „Pažinti Siriją“ bus pristatomas savo duris ne dažnai visuomenei atveriančiame „Viktorijos“ viešbutyje.

Pirmą kartą į festivalio programą įsitraukianti „Memelio miesto“ teritorija kvies apsilankyti „Memelio portale“. Čia lankytojai galės ne tik išvysti dangų siekiančias šviesos vertikales, bet ir išbandyti šviečiančias supynes ar apžiūrėti kitus vieno įdomiausių šviesų dizaino kūrėjų Lietuvoje – Lino Kutavičius šviesos objektus.

Užsienio menininkų projektuose – nuo ugnikalnių iki interaktyvių žaidimų

Tradiciškai Šviesų festivalyje pristatomi ir užsienio kūrėjai. Donelaičio aikštėje ugnikalnį žadins Prancūzijos menininkas Géraud Périole. Žemė atsivers ir pasklis dūmų geizeriai, lėtai tarsi šokdami kilsiantys aukštyn ir žemyn. Žiūrovai papuls į paslaptingą ir visiškai nerealią aplinką ir akimirkai pajus Žemės centro šilumą.

Latvijos menininko Janis Petersons ir „SIA Artistic“ šviesų ir lazerių instaliacija „Kelionė“ kvies teleportuotis laiku, o romantišką „Saulėlydį“ palydėsite kartu su milžine Neringa.

Pirmąkart festivalyje dalyvausianti Čekijos komanda INITI.org labiausiai sužavės mažuosius žiūrovus, nes interaktyvus žaidimas „DEMONZ.I“ leis išgyventi smagiausias emocijas.

Šviesų festivalis visame pajūryje...

VšĮ „Klaipėdos šventės“ direktorius Romandas Žiubrys pasidžiaugė besiplečiančiu Klaipėdos ir kaimyninių savivaldybių bendradarbiavimu, kuris prisideda prie kultūrinio ir ekonominio regiono stiprinimo. „Paraiškoje, kurią Klaipėda teikė, pretenduodama į Europos kultūros sostinės titulą, buvo kalbama apie glaudų kaimyninių savivaldybių bendradarbiavimą. Džiugu, kad šiemet Klaipėdos šviesų festivalis išsiplėtė ne tik į Neringą, bet pasiekė ir Kretingos bei Klaipėdos rajono savivaldybes“,- pastebėjo R. Žiubrys.

Šiemet VDA Telšių fakulteto studentai ir dėstytojai ir vėl žadins medines Juodkrantėje esančio Raganų kalno skulptūras. Anot Neringos vicemero Narūno Lendraičio, čia ne tik nušvis skulptūros ir kalno papėdė, bet ir vyks naktinės ekskursijos, o krantinėje įsikurs naujausias suomių menininko Alexander Reichstein projektas.

„Atgyjančių paveikslų“ tema suskambės ir Kretingoje, kur Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčios šventoriuje veiks unikali šviesos instaliacija, sukurta pagal garsaus viduramžių italų menininko Giotto nutapytas freskas ir vaizduojanti svarbiausius šventojo Pranciškaus gyvenimo epizodus. O ilgamečiai festivalio partneriai – E. Balsio menų gimnazija – šviečiančių objektų kolekcija pažadins viešąsias Kretingalės erdves.

„Labai džiaugiamės, kad tampame regiono projektu ir galime dalyvauti Klaipėdos šviesų festivalyje bei šviesti tokioms gražioms Lietuvai datoms. Labai kviečiame svečius ir bendruomenę ateiti, pabendrauti, nes Kretingalė kaip miestelis turi gilią istoriją, tad, manau, bus labai įdomu“ – sakė Klaipėdos rajono vicemerė Audronė Balnionienė.