Naujienų srautas

Gyvenimas2020.01.31 15:17

Odos ir plaukų pokyčiai po nėštumo: kada normalu, o kada sunerimti

LRT.lt 2020.01.31 15:17

Vaiko atėjimas į kiekvienos moters gyvenimą atneša džiugių pokyčių. Vis tik, jų įvyksta ne tik viduje, bet ir išorėje – keičiasi moters kūnas, oda ir plaukai. Gydytojos atskleidžia, ką daryti siekiant, kad odos bei plaukų būklė tokiu periodu nekeltų sunkumų, ir kaip grįžti į įprastą savo grožio puoselėjimo ritmą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Odos pokyčiai: nėštumo metu ir po jo

Beveik kiekviena moteris, kuri laukiasi vaikelio ar jį maitina, susiduria su hormonų nulemtais odos pokyčiais, pavyzdžiui, pigmentacijos, nagų problemomis, sausa oda. „Nordclinic“ dermatologijos padalinio gydytojos dermatovenerologės Ugnės Jarilinaitės-Grinaveckės teigimu, dažniausiai moterys naujas pigmentines dėmes pastebi ant spenelių, areolių, kaklo, pažastų, vidinės šlaunų dalies.

Taip pat stebima, kad apie 75 proc. nėščiųjų pasireiškia melasma, o šios ligos gydymas jau gali būti taikomas tik po gimdymo, tačiau dažnai visos šios problemos išsprendžiamos.

„Vis dėlto, retesniais atvejais pasitaiko ir nėščiųjų dermatozių, kurios jau yra patologinės, tik gestaciniu periodu pasireiškiančios odos būklės, kurios kai kuriais atvejais gali būti susijusios su didesne rizika tiek mamai, tiek ir vaikui“, – sako U. Jarilinaitė-Grinaveckė.

Geresnės odos būklės verta luktelėti

Gydytoja savo nėščiosioms pacientėms nuolat akcentuoja, kad odos pokyčių svarbu neišsigąsti. Problemos rečiau užsitęsia maitinant ir įprastai baigiasi po gimdymo. O jeigu ne, nustojus kūdikį maitinti, galima pradėti pamažėle grįžti į įprastą savo odos priežiūros ritmą. Kai kurie dariniai ar pakitimai dingsta per 3 mėnesius po gimdymo, o jeigu užsitęsia 6 ir daugiau – jau vertėtų kreiptis dėl gydymo.

Vis dėlto, yra būdų, kaip savo oda mamos gali pasirūpinti ir nėštumo bei žindymo laikotarpiu. U. Jarilinaitė-Grinaveckė pataria drėkinti odą, gerti daug skysčių bei atstatyti tam tikrų medžiagų kiekius. Reikėtų nepamiršti drėkinti ir kulnų odos, nes jiems natūraliai tenka didžiulė apkrova, patarimais dalijasi gydytoja.

Plaukų pokyčiai: nėštumo metu ir po jo

Kadangi hormonai lemia didelę dalį to, kaip mes jaučiamės ir atrodome, jų pokyčiai nėštumo metu daro įtaką ne tik odai, bet ir plaukams. „Nordclinic“ dermatovenerologės-trichologės Aušrinės Ramanauskaitės teigimu, dauguma besilaukiančių moterų nėštumo metu jaučia, kad plaukai sustiprėja ir nebeslenka. Tiesa, yra ir neigiama to pusė – moterys taip pat pastebi, kaip pradeda augti nauji plaukeliai ir nepageidaujamose vietose. Pavyzdžiui, veido, bambos ar krūtų srityse. Tačiau ne visos moterys patiria tą patį. Kai kurioms, priešingai, gali prasidėti reakcinis plaukų slinkimas, paūmėti plaukų retėjimas ar net atsirasti plikimo plotų.

„Plaukų augimo pokyčiai vyksta dėka besikeičiančių hormonų – padidėjusio estrogenų kiekio. Tuomet moters organizme dauguma plaukų sinchroniškai, visi vienu metu pereina į augimo fazę ir nebekrenta. Vis dėlto, po gimdymo, po 3–4 mėnesių jaučiamas stiprus slinkimas ir plaukų masės netekimas. Tuo metu estrogenų kiekis organizme sumažėja ir visi papildomai užaugę plaukeliai išslenka. Svarbu prisiminti, kad tai – natūralus procesas. Tiesa, tokius ryškius pokyčius patiria tikrai ne visos besilaukiančios moterys. Tiksliau, apie trečdalį jų“, – teigia A. Ramanauskaitė.

Plaukų slinkimas – kada jau susirūpinti?

„Iš tiesų dažnai tokios plaukų problemos, kaip ir odos, išsisprendžia natūraliai. Įprastai pogimdyvinis plaukų slinkimas turėtų trukti apie 3–6 mėnesius ir tuomet plaukai jau turėtų nustoti slinkti nesudarius rizikos nuplikti“, – ramina A. Ramanauskaitė.

Vis dėlto, jeigu jau ir nėštumo metu pastebimas labai stiprus slinkimas ar net plikimo plotai, jaučiamas niežėjimas, atsiranda pleiskanojimas skalpe, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Tokia pati rekomendacija galiotų ir moterims, kurioms plaukai nenustoja slinkti daugiau nei 6 mėnesius. „Svarbiausia – neeksperimentuoti namuose. Tokiu nuostabiu ir tuo pat metu baisiu laikotarpiu ypač svarbus tinkamas priemonių, vaistų, procedūrų parinkimas“, – teigia gydytoja.

Norinčioms kiek įmanoma labiau pasirūpinti ir kontroliuoti pokyčius, gydytoja pataria nekankinti savo plaukų su tempiančiomis šukuosenomis – kasytės, dredai, kuodeliai ir suveržtos uodegytės gali ištempti ir taip silpnus plaukus. Galvą trinkti geriau švelniais šampūnais, naudoti šepečius su stambiais šereliais ir vengti karščio procedūrų plaukams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi