Naujienų srautas

Gyvenimas2020.02.02 22:05

Unikauskas atsakė, kodėl taip naudinga nevalgyti prieš mankštą ir kam pasistiprinti būtina

Atsisakyti prieš mankštą valgio verta dėl daugybės priežasčių, tačiau svarbiausia, kad tai be papildomų išlaidų ir pastangų padidins mankštos naudą, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako profesorius Alvydas Unikauskas. Mankštos nevalgius nauda įrodyta daugybe tyrimų, o vienas tyrimas parodė, kad šis būdas padeda sumažinti ne tik kūno svorį, bet ir riebalus, o pavalgius mažėja tik svoris.

Kaip teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius A. Unikauskas, jeigu valgote prieš eidami mankštintis galbūt vertėtų pakeisti šį įprotį, nes mankšta tuščiu skrandžiu duoda daugiau naudos. Tai yra parodęs ne vienas tyrimas, kad sportuodami nevalgę kur kas labiau apsaugote savo sveikatą.

Jeigu nevalgote prieš treniruotę, per dieną suvalgote mažiau maisto

„Jeigu jūs sportuojate, pavyzdžiui, rytais ir darote tai nepusryčiavę, per dieną suvartojate mažiau maisto. Neseniai paskelbto tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad tokiu atveju praleidus pusryčius likusią dienos dalį suvalgoma mažiau maisto, tą dieną buvo suvartojama 400 kalorijų mažiau“, – pažymi medikas.

Jeigu prieš mankštą nepavalgote, gerėja atmintis

Prieš kelerius metus atliktas tyrimas parodė, kad moterys, nevalgiusios prieš rytinę mankštą, popiet puikavosi geresne atmintimi, o vakarop jautėsi mažiau pavargusios ir įsitempusios nei tos, kurios prieš mankštą visgi nusprendė pasistiprinti.

Atliktas tyrimas įrodė, jog nevalgius prieš intensyvią treniruotę sumažėjo ir bendras kūno svoris, ir kūno riebalų procentas, o mankštinantis pavalgius sumažėjo tik kūno svoris.

Jeigu sportuosite nevalgę, mažės ne tik svoris, bet ir kūno riebalai

„Įrodyta, kad norint atsikratyti riebalų ypač padeda mankšta nevalgius. Taip yra todėl, kad jūsų kūno riebalų deginimo procesus kontroliuoja simpatinė nervų sistema, o ją suaktyvina mankšta ir maisto trūkumas“, – aiškina profesorius.

Pasninko ir mankštos derinys padidina ląstelių faktorių katalizatorių poveikį, kurie priverčia panaudoti riebalus ir glikogeną energijai gauti. A. Unikauskas tvirtina, kad prieš 7 metus atliktas tyrimas įrodė, jog nevalgius prieš intensyvią treniruotę sumažėjo ir bendras kūno svoris, ir kūno riebalų procentas, o mankštinantis pavalgius sumažėjo tik kūno svoris.

Jeigu nevalgote prieš sportą, apsaugote savo raumenis

„Mankšta ir badavimas kartu sukelia ūmų oksidacinį stresą, t. y. į uždegimą panašią reakciją, bet trumpalaikį, kuris jūsų raumenims naudingas. Jis išsaugo mitochondrijas, neuronus ir raumenines skaidulas nepažeistas. Taip pat mankšta ir badavimas padeda neutralizuoti visus pagrindinius raumenų senėjimo veiksnius, suaktyvina mechanizmą, kuris atjaunina jūsų smegenis ir raumenų audinius, ir autofagiją“, – pasakoja daktaras.

Valgyti prieš mankštą ar sportuoti nevalgius: kuris metodas – naudingesnis sveikatai?

Mankšta tuščiu skrandžiu gali apsaugoti nuo diabeto

Dar viena mankštos nevalgius nauda ta, kad tai gerina gliukozės ir insulino parametrus. Neseniai atlikto tyrimo, kuriame dalyvavo antsvorio turintys arba nutukę vyrai, tyrėjai palygino subalansuotų pusryčių įtaką prieš ir po vidutinio intensyvumo dviračių treniruotės. Rezultatai parodė, kad mankšta prieš pusryčius, t. y. nevalgius, pagerina raumenų gebėjimą kaupti glikogeną, kaip energijos atsargas, ir padidina gliukozės toleranciją, o atsparumą insulinui – sumažina.

„Kai mankštinatės nevalgę, ilgainiui sustiprėja autofagija, ypač, jeigu sportuojate nevalgę 14–18 valandų. Tai yra labai gerai“, – pažymi profesorius.

Jei sportuojate ilgai nevalgę, greičiau atsinaujina ląstelės

Anot laidos „Klauskite daktaro“ vedėjo, badavimas skatina kamieninių ląstelių regeneraciją, o tai dar labiau skatinti galima atliekant jėgos treniruotes tos dienos rytą, kai planuojate pasninkauti.

Ne visi žmonės gali sportuoti tuščiu skrandžiu, kai kurie yra jautresni cukraus kiekio kraujyje pokyčiams, o šis sumažėja per pirmąsias 15–25 treniruotės minutes. Tai gali sukelti galvos svaigimą, pykinimą ar net alpimą.

„Priežastis ta, kad pasninko metu smarkiai išauga jūsų augimo hormonų lygis, o tai aktyvina genus, susijusius su pažeistų audinių gijimu. Tad badavimas tam tikrais atvejais gali būti prilygintas augimo hormonų injekcijai ir kamieninių ląstelių transplantacijai. Sukeitę valgymo ir mankštos laiką jūs galite pastebėti teigiamų sveikatos pokyčių“, – teigia jis.

A. Unikauskas primena, kad sportuojančiam žmogui reikia ne tik energijos, bet ir statybinių medžiagų, o tai – baltymai, pavyzdžiui, leucinas, kurio gausu ne tik kiaušiniuose, bet ir pupelėse, ruduosiuose ryžiuose, žuvyje, mėsoje.

„Reikia suprasti, kad ne visi žmonės gali sportuoti tuščiu skrandžiu, kai kurie yra jautresni cukraus kiekio kraujyje pokyčiams, o šis sumažėja per pirmąsias 15–25 treniruotės minutes. Tai gali sukelti galvos svaigimą, pykinimą ar net alpimą. Tai ypač aktualu, jei ryte mankštinatės pirmą kartą. Tokiu atveju prieš treniruotę lengvai užkąskite, suvartokite baltymų turinčio maisto“, – pataria jis.

Be to, atsakant į klausimą, ar tikslinga mankštintis nevalgius, labai svarbu atsižvelgti ir į savo amžių, mitybos įpročius, taip pat kitus faktorius, tokius kaip nėštumą, vartojamus vaistus, svarbi ir jūsų ligos istorija, ir treniruotės tipas.

„Klausykite savo kūno ir pasitarkite su savo gydytoju. Jei treniruotės nevalgius sukelia silpnumą daugiau nei vieną kartą – šis variantas jums netinka. Tiesiog atminkite: tai, ką valgote, turi tiesioginį poveikį po treniruotės, bet jei esate sveikas, siūlau pabandyti sportuoti nevalgius, nes tai be jokių papildomų išlaidų ir pastangų padidins jūsų sunkaus darbo naudą“, – tvirtina gydytojas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Valgyti prieš mankštą ar sportuoti nevalgius: kuris metodas – naudingesnis sveikatai?
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi