Gyvenimas

2020.01.30 21:16

Pasirūpinti, kad virusai jūsų neužpultų, padės gamtos turtai – šeivamedis, raudonėlis ar kalendros

2 antivirusinių kokteilių receptai pagal Unikauską
LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.01.30 21:16

Kūnas turi puikų mechanizmą, kovojantį su virusais – tai aukšta temperatūra, o mes, tik jai pakilus, puolame ją mušti, taip trukdydami sau sveikti. LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pataria ne laukti, kol virusai prabus, o stengtis užkirsti jiems kelią natūraliais vaistais – o tai ne tik česnakas ar imbieras.

Jeigu nuolat jaučiate stresą, esate pavargę ir sergate, gali būti, kad jumyse gyvena per daug virusų. Mumyse jų yra visą laiką, bet kartais apsisaugoti nuo jų tampa neįmanoma. Visgi A. Unikauskas sako, kad yra tikrai veiksmingų natūralių priešvirusinių vaistų, kurie padeda kovoti su ligomis – ir tai ne vien česnakas ar imbieras.

„Virusas – labai įdomus sutvėrimas. Jį nėra lengva pavadinti gyva būtybe. Kodėl? Nes virusas iš tiesų yra maišelis, kuriame sėdi krūva genetinės informacijos. Jis būna miegančios būsenos ir laukia. Ko laukia? Kol mūsų imuninė sistema jiems leis iškišti nosį ir išbujoti.

Ką virusas padaro? Kai tik mūsų imuninė sistema jam leidžia tai padaryti, jis išskiria tam tikras medžiagas, dėl kurių įsiskverbia į ląstelę. Į ją įveda savo genetinę informaciją ir ima naudoti jos resursus, kad savo genetinę informaciją kopijuotų ir daugintųsi. Pasidauginę iš vienos ląstelės eina į kitas ląsteles – jų vis daugiau ir daugiau. Štai vieną gražią dieną žiūrime, kad sergame“, – apie tai, kas įvyksta, kol pajaučiame sergą, pasakoja A. Unikauskas.

Virusai netoleruoja aukštos temperatūros, tokiomis sąlygomis jie tiesiog žūsta, dėl to didžiulė klaida ėmus karščiuoti iškart pulti gerti tabletes.

Pasak mediko, virusai netoleruoja aukštos temperatūros, tokiomis sąlygomis jie tiesiog žūsta, dėl to didžiulė klaida ėmus karščiuoti iškart pulti gerti tabletes. Jei taip darote, neturėtumėte stebėtis, kad niekaip nepasveikstate, sako jis.

Jei jums – virusinė infekcija, temperatūros nereikėtų mažinti iki tol, kol ji nebus aukštesnė nei 39,5 laipsniai. Taip elgdamiesi tik sau kenkiate – taip tvirtina profesorius.

„Organizmas susitvarkys, netrukdykite jam. Kodėl mes kišamės? Esant normaliai virusinės infekcijos eigai temperatūros nereikėtų mušti 2–3 dienas“, – perspėja A. Unikauskas.

Virusai išties ištvermingi – jie gali jumyse tūnoti daugybę metų ir išlįsti tik tada, kai jiems sudaromos tam tinkamos sąlygos, pavyzdžiui, nuolat patiriame stresą, fizinį ar emocinį nuovargį ar kai sergame kokia nors kita liga. Tada mūsų imuninė sistema užsiėmusi šiais reikalais ir kovoti su virusais neturi kada, o virusai nepraleis progos tuo pasinaudoti.

Gyvenimo balansą išardančius ir į lovą gultis verčiančius virusus įveikite natūraliais produktais – pasitarnaus raudonėlis ir kalendra

Vitaminas D padeda kontroliuoti imuninę sistemą

„Kai kalbame apie mūsų sugebėjimą atsilaikyti virusinei infekcijai, pakankamas vitamino D kiekis organizme yra nepaprastai svarbus. Jis tonizuoja mūsų imuninę sistemą, dirba su ja ranka rankon ir tai yra labai svarbus dalykas. Vitamino D daugiausiai gauname iš saulės“, – aiškina daktaras. Be to, vitaminas D organizme veikia kaip kortizolis.

Kovojant su virusais svarbus ir cinkas, ir selenas

Kaip teigia A. Unikauskas, šios dvi medžiagos mūsų organizmui neleidžiant virusams pabusti yra labai reikšmingi. Cinko gausu pupelėse, graikiniuose riešutuose, lęšiuose, moliūgų sėklose, o seleno – gardžiuose riešutuose bertoletijose.

Česnakas gali padėti gydyti tuberkuliozę, plaučių uždegimą, pienligę, herpesą

„Česnakas yra vienas geriausių natūralių antivirusinių vaistų. Tai yra ir maistas, ir vaistas. Česnakuose esantys specifiniai junginiai labai veiksmingi naikinant daugybę mikroorganizmų, atsakingų už kai kurias paplitusias infekcijas, netgi tokias kaip tuberkuliozė, plaučių uždegimas, pienligė, herpesas“, – pasakoja gydytojas.

Dėl antivirusinių savybių česnakas gali būti naudojamas akių ar ausų infekcijoms gydyti, taip pat jis mažina vėžio riziką, gali būti veiksmingas ir kontroliuojant padidėjusį kraujo spaudimą, nors nereikia galvoti, kad česnakas normalizuos didelį kraujo spaudimą. Be visų minėtų gerų savybių, dar česnakas stiprina širdies kraujagysles ir kovoja su plaukų slinkimu.

Raudonėliuose esantys junginiai kovoja su bakterijomis ir grybeliu

„Raudonėlis neturi šalutinio poveikio, būdingo, pavyzdžiui, antibiotikams. Jame esantys galingi junginiai karvakrolis ir timolis veiksmingai kovoja su bakterijomis ir grybeliu – ne tik virusais“, – teigia profesorius.

Įveikti virusus padės šeivamedžio uogų arba ežiuolių arbata

Ne veltui mūsų senoliai džiovindavo įvairias žoleles – jos veiksmingos kovojant su virusais. Padėti nugalėti virusus gali ne tik šeivamedžio uogų, ežiuolių arbata, bet ir žalioji ar saldymedžio šaknies arbata.

Reikšmingi simptomai, kurie praneša, kad jus kamuoja latentinis virusas, yra vos du – tai skausmas raumenyse ir nuovargis.

„Šeivamedžio uogos kovoja su infekcijomis, tokiomis kaip gripas, herpesas, netgi bakterinėmis infekcijomis. Gydymui galima naudoti visas šeivamedžio uogos dalis“, – pažymi A. Unikauskas.

Nuo virusų apsaugo ir flavonoidų gausios kalendros

Kalendros kovoja su virusais ir bakterijomis, džiovintos naudojamos gaminant tinktūras, tepalus ir prausiklius infekcijoms, nudegimams bei žaizdoms gydyti.

Imbieras neleidžia kauptis toksinams ir valo limfinę sistemą

„Imbieras stiprina imuninę sistemą, neleidžia kauptis toksinams, išvalo juos per limfinę sistemą ir valo ją pačią. Be to, malšina skausmus, taip pat gerina diabetu sergančių žmonių sveikatą ir, žinoma, padeda kovoti su virusais“, – pasakoja daktaras.

Kaip žinoti, ar jūsų organizme jau išbujojo virusas, kurio imuninei sistemai nugalėti nebepavyksta? Reikšmingi simptomai, kurie praneša, kad jus kamuoja latentinis virusas, yra vos du – tai skausmas raumenyse ir nuovargis.

Laidoje „Klauskite daktaro“ A. Unikauskas pasidalijo dviem antivirusinių kokteilių receptais.

Kalendrų ir imbiero kokteilis

Reikės:

0,5 puodelio žalių kalendrų

1 puodelio pjaustyto agurko

1 žaliosios citrinos sulčių

2 arbatinių šaukštelių tarkuoto imbiero

4 džiovintų figų (galima keisti datulėmis, razinomis, medumi)

100 ml natūralaus jogurto

Kaip gaminti? Paprasčiausiai viską suplakti ir viskas – kokteilis paruoštas.

Ciberžolės arbata

Reikės:

1 puodelio kokosų pieno

1 puodelio vandens

1 valgomojo šaukšto lydyto (ghee) sviesto

1 valgomojo šaukšto medaus

1 arbatinio šaukštelio ciberžolės

Kaip gaminti? Į indą supilkite kokosų pieną ir vandenį, pašildyti 2 minutes. Įdėkite lydyto sviesto, medaus ir ciberžolės – pašildykite dar 2 minutes. Išmaišykite ir gerkite.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Gyvenimo balansą išardančius ir į lovą gultis verčiančius virusus įveikite natūraliais produktais – pasitarnaus raudonėlis ir kalendra
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.