Gyvenimas

2020.01.29 13:44

Gamta toliau krečia išdaigas – paukščiai nebeskrenda į šiltuosius kraštus, sausį vyksta kranklių tuoktuvės

žiūrėkite įrašą
LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.29 13:44

„Šiais metais susipainiojusi visa gamta, ne tik paukščiai“, – sako LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjęs ornitologas Marius Karlonas. Kai kurie paukščiai nebeskrenda į šiltuosius kraštus ir lieka žiemoti Lietuvoje, o krankliai anksčiau nei įprastai surengė tuoktuves.

„Turbūt krankliams hormonai suveikė anksčiau ir jie nesulaukė, kaip įprasta, vasario pabaigos. Greičiausiai susituokti jiems nepavyks ir paukščiams teks nusivilti, tačiau tokie žaidimai jau pastebimi ne vienoje vietoje“, – pasakoja kranklių tuoktuvių liudininku sausio mėnesį tapęs ornitologas M. Karlonas.

Tačiau ši keistenybė – ne vienintelė pastebima šią šiltą žiemą. „Pastebime daug neįprastų žiemoti pasilikusių sparnuočių, ypač Šilutės regione. Ten jau dabar prasidėjęs pavasarinis potvynis, užlietos pievos, kuriose daug migruojančių paukščių, kurie atskrisdavo tik pavasarį. Visgi šiuo metu jie pasiliko žiemoti, nes čia jiems palankios sąlygos“, – pastebi M. Karlonas. Žiemoti Lietuvoje pasiliko pavienės gervės, žąsys, net pempės.

Beje, gerokai ankstyvą pavasarį kviesti pradėjo ir zylės, už lango vis dažniau rengiančios savo choro pasirodymą.

Kaip pasakoja M. Karlonas, migruojantys paukščiai skirstomi į dvi grupes: artimuosius ir tolimuosius migrantus. Tolimieji yra tie, kurie maisto ir šilumos skrenda ieškoti į Afriką, o artimieji – į kitas Europos šalis. „Jei pasnigtų ar staiga pašaltų, paukščiai-migrantai kartu su šalčio banga pasitrauktų į kaimynines šalis. Tačiau pavojus kiltų tiems sparnuočiams, kurie čia žiemoti pasiliko per klaidą, o ne dėl to, jog čia jiems palankios sąlygos“, – sako ornitologas.

Jis pastebi, kad šią žiemą paukščių beveik nereikia lesinti. Kadangi už lango – ilgai besitęsiantis pavasaris, paukščiai patys sėkmingai susiranda maisto. Visgi jei nuo rudens lesyklėlėje vis paberiate maisto, šio įpročio nutraukti nereikėtų, mat sparnuočiai yra pripratę kasdieną skristi tuo pačiu maršrutu ir toje pačioje vietoje rasti lesalo.

Visas pokalbis – laidos įraše

Labas rytas, Lietuva II d. Klimato kaita paukščius verčia keisti savo įpročius: kai kuriems jų dėl to gali grėsti išnykimas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.