Gyvenimas

2020.01.28 21:26

Gydytojas nepadės, jei dėl blogos savijautos kaltas jūsų namų oras: Unikauskas patarė, ko imtis

3 patarimai, kaip švarinti namų orą
LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.01.28 21:26

Pelėsis – rimtas dalykas, dėl kurio gali tekti ir išsikelti iš namų, o įvairiomis medžiagomis šildomose, bet tinkamai nevėdinamose patalpose gali susikaupti medžiagų, trikdančių pasisavinti deguonį. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pasidalijo patarimais, kaip švarinti namų orą, kad jis skatintų poilsį, o ne lemtų ligas.

Kartais nutinka taip, kad žmogus jaučiasi blogai: kosėja, jam skauda akis, kamuoja nuovargis, sutrikęs miegas ir pan., tačiau kreipusis į gydytojus nerandama jokių ligų. Viena iš galimų priežasčių, kodėl jaučiatės blogai, gali būti netinkama ar žalinga namų aplinka.

„Oro užterštumas patalpose gali dirginti ar sausinti akių, nosies, kvėpavimo takų ir gerklės gleivines. Tai taip pat gali sukelti galvos svaigimą, skausmą, nuovargį, karščiavimą, užmaršumą, letargiją ir pykinimą“, – perspėja A. Unikauskas.

Pasak jo, neretai netinkamo namų oro sukelti simptomai painiojami su peršalimo ligomis, tačiau indikacijos gali būti ir kur kas rimtesnės – tai gali sukelti astmą, širdies ligas ar net vėžį. Be to, tyrėjai nustatė, kad vaikystėje diagnozuotos alergijos ir kitos ligos gali būti susijusios su patalpų teršalais, tokiais kaip dulkės, sintetinės grindys ir tabako dūmai.

Pelėsis susiformuoja dėl per mažos ventiliacijos ir drėgmės, tai yra rimta problema – gali prireikti net persikelti kitur.

Daktaras pabrėžia, kad patalpų oro užterštumo sukeltų simptomų gali būti labai daug, tačiau vieni populiaresnių yra šie:

– sausos, paraudusios, „degančios“ akys,

– čiaudulys,

– kosulys,

– širdies ritmo sutrikimai,

– širdies permušimai,

– dusulys,

– nerimas,

– viduriavimas,

– pilvo pūtimas,

– pykinimas,

– nuovargis,

– galvos skausmas,

– niežėjimas,

– atminties problemos,

– dėmesio koncentracijos stoka,

– sutrikęs miegas,

– jautrumas šviesai ar triukšmui.

Blogai jaučiatės, o gydytojai neturi diagnozės? Pats laikas susirūpinti savo namų aplinkos užterštumu

Tad labai svarbu žinoti, kas jūsų namuose prišaukė ligą ir kaip pašalinti problemą.

Kai namuose – pelėsis

Vienas pagrindinių pavojų mūsų namuose – pelėsis. A. Unikauskas pataria namuose atsiradus pelėsiui kreiptis į specialistus, kurie naudoja ekologiškus pelėsio naikinimo metodus.

„Pelėsis susiformuoja dėl per mažos ventiliacijos ir drėgmės, tai yra rimta problema – gali prireikti net persikelti kitur“, – tvirtina medikas.

Namuose gali būti prisikaupę cheminių medžiagų, kurios sutrikdo deguonies pasisavinimą. Jūsų audiniai badauja dėl deguonies stokos, tai daro tiesioginę žalą širdžiai.

Tai, kuo šildote namus, daro įtaką jūsų širdžiai

Namų oras priklauso ir nuo to, kuo juos šildote ir ką juose gaminate. Jeigu gaminimui ar namų šildymui naudojate anglį, dujas, žibalą, aliejų ar medį, o patalpos blogai vėdinamos, namuose gali būti prisikaupę anglies monoksido, perspėja profesorius.

„Gali būti prisikaupę azoto dioksido ar kitų cheminių medžiagų, kurios sutrikdo deguonies pasisavinimą. Jūsų audiniai badauja dėl deguonies stokos. Tyrimai parodė, kad tai daro tiesioginę žalą širdžiai, o per didelis šių medžiagų kiekis sunkiais atvejais gali sukelti net mirtį“, – sako A. Unikauskas.

Buitinė chemija išskiria daug toksinų

Cheminių priemonių gamintojai neigia, kad tai kenkia mūsų sveikatai, tačiau daktaras sako, kad taip teigti yra per drąsu. Iš tikrųjų, anot jo, kasdien naudojama gausybė chemijos gali turėti itin neigiamos įtakos sveikatai.

„Įvairūs valikliai, dažai, lakai, oro gaivikliai, žvakės ir smilkalai – toksinų susidaro iš tikrųjų daug. Daugelyje valymo priemonių yra toksiškų ingredientų, kurie daro žalą sveikatai“, – tvirtina jis.

Dulkių erkės ir balduose esančios bakterijos

Užuolaidose, kilimuose kaupiasi daugybė įvairių erkučių, bakterijų ir kitų dalykų, be to, į aplinką chemikalus skleidžia dažyti baldai ar audinių dažai. Tokios medžiagos, pasak gydytojo, gali sukelti pykinimą, niežulį, galvos ar gerklės skausmą.

Tabako dūmai – vėžio, astmos ir kitų kvėpavimo takų ligų sukėlėjai

Apie rūkymo žalą jau žino visi, tačiau ne mažiau pavojingas pasyvus rūkymas. Tabako dūmuose yra tūkstančiai cheminių medžiagų, daugybė jų sukelia vėžį arba dirginimą, į kurį kūnas atsakys uždegimu.

„Dūmai pavojingi ne tik pačiam rūkančiajam, bet ir aplinkiniams – tai turime suprasti. Ypač jiems jautrūs vaikai. Buvimas šalia rūkančiųjų jiems gali sukelti astmą, kvėpavimo takų ligas ar šiaip sutrikdyti sveikatą“, – pasakoja daktaras.

Kaip pagerinti gyvenamos aplinkos orą?

1. Dažniau vėdinkite

Tam, kad geriau jaustumėmės, organizmas turi visą laiką kontaktuoti su aplinka, lauko oru, todėl patalpų vėdinimas turi nepaprastai didžiulę reikšmę. A. Unikauskas primygtinai pataria reguliariai vėdinti ne tik namus, bet ir darbo kabinetus.

Daugiau gryno oro, mažiau chemijos ir augalai – šis derinys gali padaryti stebuklus, kad oras jūsų namuose būtų sveikas ir skatintų kokybišką poilsį.

2. Buityje naudokite natūralias priemones

Naudokite sodą, citriną, actą, kuris turi daugybę antiseptinių savybių. Norite pakvėpinti namus – ant viryklės virkite cinamoną, gvazdikėlius ir kitas žoleles, o prauskitės be įvairių prausiklių.

„Dėl ko atsiranda nemalonus kūno kvapas? Dėl ant kūno įsikūrusių bakterijų – prakaitas neturi jokio kvapo. Jeigu atsistosite po dušu ir vandeniu nuplausite tas bakterijas, kūnui bus gerai. Jeigu jūsų oda labai riebi, kartais galite panaudoti muilą“, – pataria gydytojas.

3. Augalai valo orą

Laidos „Klauskite daktaro“ viešnia, tinklaraštininkė Sigita Petrunina, paklausta, kokius augalus patartų auginti namuose tiems, kurie nori, kad oras būtų kuo palankesnis gyventi, pirmiausia pažymi – augalus visgi reikėtų rinktis pagal tai, kiek jiems galėsite skirti priežiūros.

„Jeigu išsirinksite ypač gerai orą valantį augalą, bet nemokėsite jo prižiūrėti, tai jis tą orą namuose ne taip ilgai ir valys“, – sako ji.

Anot S. Petruninos, yra augalų, kuriuos gana sunku numarinti – jie gali būti ilgai nelaistomi, gali augti ir tuose namuose, kuriuose mažai natūralios šviesos. Sykiu jie gerai atlieka savo funkciją – valo orą.

Tinklaraštininkė pataria rinktis nedidelę liaudiškai vadinamą „palmę“ – šis augalas labai gerai valo orą, o jį reikia laistyti tada, kai išdžiūsta žemė. Iš tradiciškesnių augalų rinkitės gebenę, kuri gali augti ir lauke, ir namuose. Gebenės, kaip teigia pašnekovė, puikiai dirba oro valytojų darbą, taip pat tai gerai daro „uošvės liežuvis“ (sanseverija). Oro valytoju vadinamas ir chlorofitas.

„Atminkite – daugiau gryno oro, mažiau chemijos ir augalai – šis derinys gali padaryti stebuklus, kad oras jūsų namuose būtų sveikas ir skatintų kokybišką poilsį, o ne blogą savijautą“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Blogai jaučiatės, o gydytojai neturi diagnozės? Pats laikas susirūpinti savo namų aplinkos užterštumu
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.