Gyvenimas

2020.01.27 21:54

Unikauskas: kadaise piktžole laikyta gražgarstė veikia kaip afrodiziakas ir yra rekomenduojama diabetikams

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.01.27 21:54

Didinti jautrumą insulinui žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu – labai svarbu, o tai padėti padaryti gali tiesiog gražgarstės. Kaip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas, šis įdomaus skonio augalas turi ir kiek netikėtą savybę – gali paskatinti seksualinį susijaudinimą.

Kadaise gražgarstę daugelis laikė piktžole ir stengėsi ją išnaikinti, tačiau šiandien šis stebuklingas augalas skinasi kelią į mūsų visų lėkštes ir savo neįprastu skoniu užkariauja daugelio širdis. Gražgarstė, dar vadinama rukola (it. rucola) – ne tik mineralų ir vitaminų šaltinis. Šis augalas veikia kaip afrodiziakas ir stiprina kaulus.

Gražgarstės saugo akis

Gražgarstės apaugo akis nuo su amžiumi susijusių sutrikimų, taip pat ir geltonosios dėmės degeneracijos. Taip yra todėl, kad gražgarstėse yra apsauginių karotinoidų – antioksidantų, tokių kaip beta karoteno, liuteino, zeaksantino. Šios medžiagos gali užkirsti kelią ne tik geltonosios dėmės degeneracijai – jos apsaugo tinklainę, rageną ir kitas akių dalis nuo ultravioletinių spindulių poveikio.

Viename puodelyje gražgarsčių yra daugiau nei ketvirtadalis rekomenduojamos vitamino K2 paros normos. Žmonės, kurie vartoja daugiau vitamino K2, apsisaugoja nuo kaulų lūžių ir osteoporozės.

Gražgarstės ypač naudingos širdžiai

Šis augalas, pasak A. Unikausko, gali pagerinti kraujagyslių sveikatą, nes padeda kovoti su uždegimais, mažina cholesterolio ir homocisteino kiekį organizme. Vartojant gražgarstes mažėja širdies ligų ir mirties rizika.

Gražgarstės stiprina kaulus

Viename puodelyje gražgarsčių yra daugiau nei ketvirtadalis rekomenduojamos vitamino K2 paros normos. Anot profesoriaus, tyrimai rodo, kad žmonės, kurie vartoja daugiau vitamino K2, apsisaugoja nuo kaulų lūžių ir osteoporozės.

Gražgarstė – mineralų ir vitaminų šaltinis, veikianti kaip afrodiziakas ir stiprinanti kaulus

„Ką daro vitaminas K2? Sakome, kaulams reikia kalcio, bet galite vartoti kalcį kiek norite – tai nepadės. Kodėl? Iš žarnyno kalcį kažkokiu būdu reikia nunešti į kraują. Kalcį iš žarnyno į kraują nuneša vitaminas D, tad reikia ir vitamino D. Iš kraujo kalcis turi patekti į kaulus, o tai padaro vitaminas K2“, – aiškina medikas.

Gražgarstės rekomenduojamos diabetu sergantiems žmonėms

Kaip tvirtina daktaras, gražgarstės padidina jautrumą insulinui. Tai labai svarbu žmonėms, sergantiems diabetu – didinti jautrumą insulinui. Apskritai mityba, kurioje daug žalių daržovių, didina jautrumą insulinui, tad į pagalbą galite pasitelkti ir gražgarstes – jūsų kūnas jums už tai padėkos.

Senovės romėnai skirdavo vartoti gražgarsčių seksualiniam susijaudinimui paskatinti.

Gražgarstės veikia kaip afrodiziakas

„Įdomu tai, kad senovės romėnai skirdavo vartoti gražgarsčių seksualiniam susijaudinimui paskatinti, nors vis dar trūksta tyrimų dėl gražgarsčių teigiamo poveikio libido ar vaisingumui. Yra žinoma, kad natūralios afrodiziako savybės gali kilti dėl gražgarsčių gebėjimo sumažinti uždegimus ir aprūpinti organizmą mineralais bei antioksidantais, kurie gerina kraujotaką“, – sako A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Gražgarstė – mineralų ir vitaminų šaltinis, veikianti kaip afrodiziakas ir stiprinanti kaulus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt