Gyvenimas

2020.01.26 21:24

Netikėtos priežastys, priverčiančios griebtis vandens stiklinės: troškulį gali kelti net menstruacijos

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.01.26 21:24

Nors daug kam troškulys atrodo niekinis simptomas, nerimtų simptomų, anot Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus Alvydo Unikausko, nėra. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ gydytojas sako, kad dėl jaučiamo nenumaldomo troškulio gali būti kaltas ne tik pakitęs hormonų balansas, bet net ir tam tikri maisto produktai, pasižymintys šlapimo varomuoju poveikiu.

Kiekvienas, pajutęs troškulį, griebiasi stiklinės vandens, o jį numalšinęs iš karto apie tai pamiršta, tačiau būtent troškuliu organizmas kartais mus bando įspėti ne tik apie vandens trūkumą organizme, bet ir kitas, kartais – netgi labai rimtas sveikatos problemas, taip teigia A. Unikauskas.

Jis pažymi, kad, jeigu žmogus skundžiasi troškuliu, pirmiausia jo reikia paklausti, ar prieš atsirandant troškuliui nebuvo periodo, kai žmogų pradėjo varyti šlapintis.

„Jeigu žmogus sako „ne“, apie cukrinį diabetą galime pamiršti. Sergant cukriniu diabetu organizmas stengiasi atsikratyti per didelio cukraus pertekliaus. Pradžioje labai daug šlapinamasi, o tik paskui atsiranda troškulys“, – aiškina medikas.

Tačiau jeigu troškulio priežastis – ne cukrinis diabetas, svarbu išsiaiškinti, kas tai lemia. A. Unikauskas papasakojo apie 6 netikėtas priežastis, kodėl nuolat jaučiate troškulį.

1. Kserostomija – burnos džiūvimas

Pasak profesoriaus, žmonės dažnai painioja išdžiūvusią burną su troškuliu. Nenormalus burnos gleivinės sausumas atsiranda dėl sumažėjusio seilių kiekio ar pasikeitusios seilių sudėties.

„Jeigu jūsų seilių liaukose nėra pakankamai seilių, tai gali sukelti ne tik sausumo jausmą burnoje, bet ir kitus nemalonius simptomus: blogą kvapą, dantų ėduonį, tampa sunku kramtyti, ryti“, – teigia daktaras.

Jei jaučiate troškulį mėnesinių metu, tai yra visiškai normalu. Estrogeno ir progesterono kiekiai tuo metu padidėja, o tai veikia jūsų skysčių balansą organizme.

Burna džiūsta net ir eterio geriausiems: apie kokias sveikatos bėdas gali byloti vandens trūkumas?

Burnos džiūvimo priežastys gali būti:

– rūkymas,

– stresas,

– nerimas,

– vyresnis amžius,

– receptiniai vaistai,

– reumatoidinis artritas.

A. Unikauskas pabrėžia, kad vyresniame amžiuje burna ima džiūti natūraliai, tačiau burnos džiūvimas gali būti ir šalutinis kelių receptinių vaistų poveikis, pavyzdžiui, jei vartojami antidepresantai, kraujo spaudimą mažinantys vaistai, vaistai nuo alergijos ar galvos svaigimo.

2. Menstruacijos

„Viena iš priežasčių, kodėl merginos kartas nuo karto gali jausti troškulį, yra mėnesinės. Jei jaučiate troškulį mėnesinių metu, tai yra visiškai normalu. Estrogeno ir progesterono kiekiai tuo metu padidėja, o tai veikia jūsų skysčių balansą organizme“, – sako medikas.

Prie troškulio dar prisideda ir tai, kad moterys per menstruacijas netenka kraujo, o jei mėnesinės sunkios, troškulio jausmas gali būti dar didesnis, tad pasirūpinkite, kad esant menstruacijoms visada turėtumėte po ranka vandens.

3. Skydliaukės problemos

Skydliaukė atsakinga už gamybą tų hormonų, kurie padeda sureguliuoti apetitą, energiją, temperatūrą ir kitas gyvybiškai svarbias kūno funkcijas. Kai skydliaukė gamina per daug ar per mažai hormonų, tai gali paskatinti atsirasti įvairius nespecifinius simptomus ar ligas, pavyzdžiui, neįprastai sunkias mėnesines, nerimą, karščio pojūtį, taip pat burnos džiūvimą, kas gali sukelti troškulį.

4. Šlapimą varantys maisto produktai

„Šlapimo varomuoju poveikiu pasižymi salierai, smidrai, burokėliai, citrinos, melionai, imbieras ir petražolės. Nors šie maisto produktai naudingi sveikatai, apsvarstykite šį jų sukeliamą efektą. Jeigu mityba yra tinkama, valgote ir daržoves, paprastai vandens vis tiek gauname, todėl jo reikia gerti mažiau“, – teigia A. Unikauskas.

Žmonės, nusprendę atsisakyti angliavandenių, pirmas dvi savaites gali justi troškulį, nes organizmas tuo metu atsikrato vandens pertekliaus, kurį prieš tai būna sukaupęs.

5. Ketogeninė mityba

Troškulys gali būti šalutinis ketogeninės mitybos poveikis, tačiau svarbu pažymėti tai, jog tokiu atveju šis simptomas yra laikinas.

Žmonės, nusprendę atsisakyti angliavandenių, pirmas dvi savaites gali justi troškulį, nes organizmas tuo metu atsikrato vandens pertekliaus, kurį prieš tai būna sukaupęs. Tiesa, dėl to neretai prarandama ir šiek tiek mineralų.

„Jeigu kažkas staigiai atsisako angliavandenių, t. y. miltų, cukrų ir visų kitų dalykų, pradžioje gali atsirasti troškulys“, – tvirtina gydytojas.

6. Lėtinis stresas

Dėl lėtinio streso mūsų antinksčiai ima funkcionuoti nebe taip, kaip turėtų, dėl to gali nukristi kraujo spaudimas, išsekti nervų sistema. Kai nusilpsta antinksčiai, žmogus būna pervargęs, jį ima kamuoti svaigstanti galva, depresija, nerimas, nukritus kraujo spaudimui atsiranda ir troškulys.

Kodėl taip nutinka? Šitokiu būdu, anot daktaro, organizmas bando padidinti vandens kiekį kraujagyslėse: jis iš savo atsargų į kraujagysles „išmeta“ daug vandens, nes bando padidinti kraujo spaudimą – taip atsiranda troškulys. Vienintelis sprendimas – mažinti stresą ar išmokti jį valdyti.

„Dėl tokio niekinio simptomo, kaip troškulys, retas skuba pasikonsultuoti su savo gydytoju, tačiau noriu pabrėžti – nerimtų simptomų nėra“, – teigia A. Unikauskas.

Plačiau – laidos įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Burna džiūsta net ir eterio geriausiems: apie kokias sveikatos bėdas gali byloti vandens trūkumas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt